Hrvatska tek u produžetku pobijedila Filipine na početku Svjetskog prvenstva

Ante Zovko • subota, 30.08.2014.

Hrvatska košarkaška reprezentacija teže je od očekivanog stigla do pobjede protiv Filipina 81:78 poslije produžetka u prvom kolu Svjetskog prvenstva u Španjolskoj. Ispustivši 15 poena prednosti iz prvog poluvremena, Hrvatska je ušla u ritam momčadi koja je bila veliki autsajder i zamalo izgubila na kraju četvrte četvrtine. Predvođena Bojanom Bogdanovićem, ipak se nije "poskliznula" na startu, iako su se igrači potrošili više nego što su očekivali.

Hrvatska - Filipini 81:78* (23:9, 14:22, 20:18, 14:22, 10:7)

Hrvatska: Ukić 5, Lafayette 4p, 2a, Simon 12p, 7s, 3a, Bogdanović 26p, 3s, Hezonja, Babić 3p, Rudež 4p, Šarić 10p, 9s, 4a, Markota 5p, 4s, Žorić 4p, 5s, Tomić 8p, 11s, 4a, Andrić.

Filipini: Alapag 4, Tenorio 2, Chan 17, William 6, David, Ocampo 5, Norwood 2, Blatche 28, Fajardo 2, Dalistan 2, Aguilar, Pingris 10.

Blokade: 4:1

Jedan filipinski šut dijelio je Hrvatsku od poraza na kraju posljednje četvrtine. Srećom, nije ušao te je Hrvatska iskontrolirala situaciju u dodatnih pet minuta te došla do pobjede.

Momčad Jasmina Repeše odlično je otvorila susret, došla do dvoznamenkaste prednosti već sredinom prvog perioda, ali s prvim rotacijama počeli su problemi. Hrvatska je sve više išla na brzopleta rješenja napada, ušla u filipinski brzi ritam i nervoza je učinila svoje.

Predvođeni Amerikancem Andrayom Blatcheom, Filipini su u posljednjoj četvrtini uspjeli povesti, n tada se istaknuo Krunoslav Simon zabivši tricu. Bojan Bogdanović bio je prvi hrvatski strijelac s 26 poena u 39 minuta.

Hrvatska je sjajno otvorila susret. Šut, pogotovo za dva poena, funkcionirao je odlično. Bogdanović i Šarić predvodili su Hrvatsku do vodstva 17:4. Iako je Lafayette brzo dobio dvije osobne, igra s Ukićem na razigravaču dobro je funkcionirala i Hrvatska je završila početnu četvrtinu s finom prednošću.

Kad su počele rotacije u drugoj četvrtini, popustila je koncentracija u obrani. Obrambeni skok više nije bio nadmoćan u odnosu na Filipince i Alapag je smanjio na deset razlike (37:27) minutu i pol prije poluvremena. Hrvatska do odmora nije uspjela vratiti stari ritam i Chan je novom tricom na isteku druge četvrtine smanjio na 37:31 dovršivši seriju 9:2.

Simonovom tricom sredinom treće četvrtine Hrvatska se odvojila na devet razlike, ali nije uspjela povećati prednost ušavši u filipinski ritam brzih kontri. Blatche je uspio smanjiti na samo 50:46, a potom je Wlliam tricom postavio 52:49. Hrvatskoj je pomogla tehnička na kraju trećeg perioda. Simon je ubacio oba slobodna bacanja, a Markota sa sirenom pogodio tricu za plus osam.

Hrvatska je održavala takvo vodstvo do sredine posljednje četvrtine, no Filipini dolaze do prvog izjednačenja serijom 8:0. Blatche je pogodio tricu za 64:64 nešto više od tri minute prije kraja. Chan je donio Filipinima vodstvo 67:66, Blatche je poslije toga dodao još dva poena, no Simon tricom vraća Hrvatsku u egal. Nakon što je Šarić dodao polaganje, William je poravnao na 71:71 39 sekundi prije kraja. Simon je bio brzoplet i sve sam htio riješiti u posljednjem napadu Hrvatske koja je na kraju imala sreće da Chan nije pogodio šut za pobjedu.

Blatche je postigao prve poene za Filipine u produžetku i donio vodstvo 75:73, no izjednačio je Tomić, a Bogdanović je sva četiri puta bio precizan s linije slobodnih bacanja. Dva odlučujuća poena dodao je Rudež, a drugi produžetak je izbjegnut poslije Williamove promašene trice.

Hrvatskoj u nedjelju slijedi ogled s mnogo jačim protivnikom, Argentinom, u 13:30 sati.

• Obrisan korisnik31.08.2014. u 11:28
    Neznam čemu sam se više čudio; 6000 Filipinaca na tribinama ili onom Ameru. Taj je održao malu školu košarke našim igračima. Šarić je ponovo (poslije Gasola) vidio kako to izgleda u NBA.. tj. da mora još više raditi na obrani. Bojan i Simon odlični. Uglavnom imamo 2 boda i sad se trebaju... [više na forumu]
  • USF192630.08.2014. u 23:57
    Filipini imaju 100 milijuna ljudi i kosarka je religija. Svatko je igra. Kod nas je postala neki marginalizirani sport i zivi se vec 20 godina od "stare slave". Pobjeda je uspjeh.