Argentina nadoknadila deset poena zaostatka i srušila Filipine u dramatičnoj završnici

Ante Zovko • ponedjeljak, 01.09.2014.

Filipini su poslije Hrvatske namučili i Argentinu na Svjetskom prvenstvu u Španjolskoj. Južnoamerička momčad izbjegla je za razliku od Hrvatske produžetke nadoknadivši deset poena zaostatka u prvom poluvremenu i slavila sa 85:81.

Jayson Castro imao je u posljednjem napadu Filipina, kod vodstva Argentine 83:81, pokušaj za tricu i pobjedu, no njegov je šut djelomično blokiran te je se spustio na parket s loptom, zbog čega su dosuđeni koraci, a Nocioni je potom postavio konačni rezultat.

Filipini su imali najbolji start dosad na prvenstvu i poveli 12:2, no Andray Blatche rano je pokupio osobne pogreške te je morao biti na klupi više od predviđenog. De Ocampo je stvarao probleme Argentini tricama, no Južnoamerikanci su se vratili u drugom periodu i od dvoznamenkastog minusa došli do prednosti 43:38. Nakon izjednačenja u trećoj četvrtini, Argentina je pobjegla na 59:51.

Filipini su se opet vratili u igru tricama početkom posljednje četvrtine. Alapag je bio u sjajnom ritmu. Petom tricom je postavio 82:81, a Blatche je promašio iz reketa minutu prije kraja. Nocioni je pogodio jedno od dva slobodna bacanja, a potom je nastupila spomenuta završnica.

Luis Scola predvodio je Argentinu s 19 poena i sedam skokova. Marcos Mata je upisao 17 poena i devet skokova. De Ocampo je ubacio 18, a Blatche 14 poena uz 15 skokova. Alapag je postigao pet trica za 15 poena.

Filipini će morati dobiti dvije preostale utakmice, protiv Portorika i Senegala, kako bi imali ikakve šanse za prolaz u osminu finala. Argentina ima dvije pobjede i poraz, kao Hrvatska i Senegal.