Argentina pregazila Senegal, Slovenija i dalje neporažena

Ante Zovko • srijeda, 03.09.2014.

Argentina je postala druga momčad u hrvatskoj skupini Svjetskog prvenstva koja je osigurala svoje mjesto u osmini finala uvjerljivom pobjedom protiv Senegala koji je u prošlom kolu iznenadio momčad Jasmina Repeše. Brazil je bio bolji od Srbije u skupini A, Turska je izbjegla senzaciju protiv Finske, a Slovenija je slavljem protiv Angole napravila novi korak prema prvoj poziciji i skupini D.

Argentina - Senegal 81:46

Pregazivši Senegal, Argentina je pronašla svoje mjesto u osmini finala kao druga momčad kojoj je to uspjelo poslije Grčke. Luis Scola bio je predvodnik serije u prvom poluvremenu koja je riješila pitanje pobjednika, a argentinska klupa iskoristila je situaciju i zatrpala senegalski koš u posljednjoj četvrtini.

Argentina je zamalo već poslije prve četvrtine stigla do uvjerljive prednosti. Otvorila je susret s 12:2, no nije uspjela zadržati dvoznamenkastu prednost i Senegal je zaključio prvi period s pet poena zaostatka (20:15). Druga četvrtina otvorena je serijom raznovrsnih rješenja za 12:0 (32:15) i poslije toga Senegalu nije bilo povratka. Scola je igrao simultanku i na poluvrijeme odveo momčad do +17 (41:24). Za tako uvjerljivu pobjedu pobrinuli su se igrači s klupe, koji su postigli 31 poen za Argentinu.

Senegal je bio nemoćan bez učinkovite trice (1/12), a Argentina je postigla 29 poena poslije izgubljenih lopti protivnika. Scola je predvodio strijelce s 22 poena (14 skokova). Hermann je dodao 11, a Prigioni deset. Dieng je kod Senegala došao do 11 poena i osam skokova.

Slovenija - Angola 93:87

Bez Gorana Dragića u većem dijelu drugog poluvremena, Slovenija je uspjela slomiti otpor Angole u posljednjoj četvrtini povevši deset razlike te je ostala neporažena u skupini D, s dobrim izgledima za osvajanje prvog mjesta. Čak 14 trica ušlo je Sloveniji.

Dragić je igrao samo 17 minuta i postigao svih svojih 14 poena u drugoj četvrtini u kojoj je Slovenija hvatala zaostatak i otišla na poluvrijeme s prednošću 44:43. U trećoj četvrtini Slovenci su dobili tri tehničke i bili u minusu od sedam poena, no uspjeli su se vratiti u egal. Murič je u 35. minuti pogodio tricu za vodstvo 79:74, a kad je potom Klemen dodao još jednu, slovenska klupa mogla je odahnuti. Lorbek i Klobučar su dovršili posao.

Lorbek je imao 17 poena, Dragić 14 (četiri trice), a Balažič 11. Fortes je bio prvo ime kod Angole s 21 poenom, a Moreira je dodao 20.

Srbija - Brazil 73:81

Brazil je iskoristio još jedan loš dan srbijanskih košarkaša, koji su praktički bili raspoloženi samo u trećoj četvrtini, te ih gurnuli najvjerojatnije na četvrtu poziciju.

Brazilska centarska linija stvorila je mnogo problema srpskoj i poslije prvih deset minuta Brazil je vodio 23:16. Brazilci su još pojačali tempo i sredinom druge četvrtine vodili 37:23. Na poluvremenu je bilo 48:32. Marković je s pet poena u nizu smanjio na manje od deset razlike. Priključili su se Teodosić i Bogdanović, koji su inače imali loš šuterski dan, te je u 27. minuti brazilsko vodstvo smanjeno na 55:53.

Srbija je preokrenula i u posljednju četvrtinu ušla s vodstvom 64:60 nakon 32:12 u trećem periodu. Vieira je sam vratio Brazilu prednost sa osam uzastopnih poena. Brazil je stao na 12:0. Teodosić je tricom smanjio na 74:71, no uzvratio je Vieira tricom preko Bogdanovića i susret je riješen.

Vieira je postigao ukupno šest trica za 21 poen, a Barbosa je imao 16. Teodosić je imao 14 ubačaja kod Srbije, tri više od Raduljice.

Turska - Finska 77:73*

U dvoboju momčadi koje su došle u Španjolsku s pozivnicom, Finska je zamalo priredila veliku senzaciju zatvorivši većinu turskih napadačkih opcija osim Ömera Asika, koji je imao 22 poena, te ostatak centarske linije. Koivisto je s dvije trice zaredom u prvom poluvremenu donio Finskoj plus 12, a na poluvremenu je bilo 41:27.

Turska je srezala zaostatak poslije 30 minuta na 53:59 izvevši dotad 34 slobodna bacanja, od toga 25 uspješnih. Finska je imala šansu za pobjedu, ali Koponen je promašio oba bacanja, da bi Akyol donio Turskoj produžetak. Turska je povela pet razlike, Salin je svojom petom tricom smanjio minus, ali su onda Preldžić i Gönlüm riješili pitanje pobjednika.

Osim Asika, kod Turske su dvoznamenkasti bili i Arslan (12), Gönlüm (10) i Preldžić (13). Kod Finske, koja je pogodila 15 trica, Koponen je bio najbolji strijelac sa 17 poena.