Motor Zaporožje osigurao nastup u skupini D Lige prvaka

Danijela Lemaić • nedjelja, 07.09.2014.

Ovog vikenda započele su kvalifikacije za Ligu prvaka, a prvi su u borbu za mjesto u najelitnijem europskom klupskom natjecanju krenuli kvalifikanti grupe 2. U polufinalnim dvobojima do pobjede su stigli Motor Zaporožje i Porto, a u finalu spretnije ruke bili su Ukrajinci koji su tako osigurali svoju poziciju u skupini D Lige prvaka.

Finale kvalifikacijske grupe 2 Lige prvaka u austrijskom Hardu zaigrali su rukometaši Motor Zaporožja i Porta. Zahvaljujući dobrom napadu, prvenstveno raspoloženom Sergeju Burki, ukrajinski klub osigurao je svoju poziciju u najelitnijem europskom klupskom natjecanju nakon što je i Europska rukometna federacija odobrila sudjelovanje Ukrajinaca u Europi pod uvjetom da svoje utakmice odigravaju u Kijevu. Portugalska momčad nije uspjela dovoljno zaprijetiti svojim protivnicima, koji će tako u Ligi prvaka snage odmjeriti s Kielceom, Dunkerqueom, Kadetten Schaffhausenom, Pick Szegedom i Aalborgom.

Prvih deset minuta donijelo je vrlo izjednačenu igru, ali tada su prebacili u višu brzinu Ukrajinci koji su lako pronalazili rupe u portugalskoj obrani te lako stizali do pogodaka, dok je s druge strane Porto imao velik broj grešaka u napadu. U narednih 20 minuta prednost Zaporožja je samo rasla te su na odmor otišli s +5 (17:12).

U nastavku se ništa nije promijenilo, Motor Zaporožje je nastavilo svoju dominaciju te je u jednom trenutku imao čak osam pogodaka prednosti. S gotovo sigurnom pozicijom u Ligi prvaka Ukrajinci su usporili tempo igre što je, pak, Porto iskoristio kako bi smanjio svoj zaostatak. To mu je i pošlo za rukom te u posljednju minutu utakmice ulazi u minusu od dva gola. Iako je Nuno Roque imao priliku dovesti Porto i na pogodak zaostatka, dobra reakcija ukrajinskog vratara ostavlja Zaporožje na +2 za konačnih 28:26.

Kod pobjedničke ekipe najbolji je bio Sergej Burka s devet pogodaka, dok su po njih šest imali Sergij Onufrienko i Olexandr Ševeljev. Joao Ferraz s osam zgoditaka bio je najefikasniji u redovima Motor Zaporožja, a njih pet dodao je Gilberto Duarte.

U susretu za treće mjesto Alpla Hard uvjerljivo je slavila nad talijanskim Junior Fasanom te si osigurala mjesto u trećoj rundi kvalifikacija EHF Kupa, kao i Porto, dok će Talijani u EHF Kupu krenuti u drugoj rundi kvalifikacija.