Velikim preokretom košarkaši Uniksa uhvatili posljednji vlak za Euroligu

Davor Kovačević • petak, 26.09.2014.

Još u 24. minuti utakmice francuski Asvel je imao velikih 19 koševa viška, no Uniks je fantastičnim preokretom s konačnih 88:79 izborio skupinu Eurolige.

Veliko finale euroligaških kvalifikacija donijelo je sraz dvije momčadi koje su na belgijskom turniru prikazale ponajbolju košarku. Iako je Uniks slovio za favorita u ovoj utakmici, Asvel je tijekom posljednje dvije utakmice pokazao da će i oni imati što za reći. I imali su. Velikih 60:41 iz 24. minute susreta, ipak, nisu uspjeli zadržati te su Rusi u briljantnij seriji pokazali karakter pobjednika i na kraju izborili ulazak na posljednje mjesto u skupini A Eurolige u kojoj već čekaju Real Madrid, Anadolu Efes, Žalgiris, Nižnji Novgorod i Dinamo Sassari.

Ambijent dvorane u Oostendeu nije bio suviše inspirirajući za košarkaše obje momčadi. Tek ne odveć glasni udarci o bubanj kojeg je nadvladala škripa tenisica što je i razumljivo s obzirom da je domaćin ispao već nakon prve utakmice.

Otvaranje susreta nije ponudilo veće odvajanje ni jedne momčadi. Očekivano izjednačena utakmica uz popriličnu preciznost rezultirala je s 22:20 u korist Uniksa. A onda su Francuzi odigrali šuterski fantastičnu drugu četvrtinu u kojoj su, predvođeni Andersenom koji je u toj dionici postigao 11 poena, stvorili visoku prednost i na poluvrijeme otišli s 53:39 što je bio dobar zalog za nastavak utakmice. Nije Uniks tada odigrao napadači loše, trica 4/8 u tom trenutku, ali unutarnja igra, kao ni obrana, nije funkcionirala na željeni način i zvono za uzbunu počelo se oglašavati.

Ako nisu u publici, onda su Francuzi svoju inspiraciju pronašli u Tonyju Parkeru koji je promatrao klub u kojem ima petinu vlasničkog udjela. Asvel je nakon tri minute nastavka otišao na 60:41 i zvono uzbune kod Rusa postalo je još glasnije. I tada su Francuzi stali. Rusi su zbili obranu što je Francuze prisililo na šutiranje trica koje nisu ulazile i 20-ak sekundi prije kraja treće četvrtine Uniks je potpuno okrenuo stvari i poveo s 64:62.

Odličan momentum iz te dionice ruski je predstavnik prenio i u posljednjih deset minuta. Stečeno vodstvo nakon Zisisove trice više nisu ispuštali i nakon pet minuta pobjegli su na deset razlike (78:68). Ako ćemo se igrati brojeva, dvanaestminutna serija Rusa glasila je pomalo nevjerovatnih 37-8. Uspio se Asvel dvije minute prije kraja približiti na pet koševa minusa (75:80), no dalje od toga nije išlo te je Rusija dobila svog trećeg predstavnika u Euroligi.

Odličnu utakmicu u francuskim redovima odigrao je Andersen koji je s 24 poena bio najefikasniji igrač utakmice te mu je jedan skok nedostajao do double-double učinka. Kod Francuza su još samo Jackson i Sy s 12 poena bili dvocifreni.

U ključnim trenucima utakmice više je raspoloženih imao Uniks, a predvodio ga je J. White s 21, Fischer s 18 te Jerrells s 15 poena, a treba istaknuti i Kaimakoglua (13) koji je svojim tricama uvelike pripomogao slavlju.

Nova sezona Eurolige starta 15. listopada, a čast da ju otvore imat će Laboral Kutxa i Neptunas. Jedini hrvatski predstavnik, Cedevita, će dan kasnije prvi susret kao domaćin odigrati protiv Unicaje.