Poreč i Varaždin i dalje neporaženi, Bjelovar i Zamet upisali prve bodove

Marija Pastuović • ponedjeljak, 06.10.2014.

Peto kolo Premijer lige donijelo je zanimljive susrete. Stopostotni su ostali Poreč, koji je porazio Karlovčane, i Varaždin koji je naišao na odličan otpor Spačve. Slavlja su upisali i Umag, Dubrava, Bjelovar, Zamet i Ivanić.

Poreč – Karlovac 28:20 (14:8)

Poreč je i nakon pet odigranih kola ostao stopostotan. U goste su mu ovaj put došli Karlovčani koji nisu uspjeli konkurirati na pravi način domaćinu i kući su otišli s osam pogodaka zaostatka. Gostujuća momčad imala je samo početno vodstvo od 1:0, a sve kasnije išlo je na stranu Poreča koji je kontrolirao ritam utakmice. Domaća ekipa je nakon pet odigranih minuta povela 4:1, a do kraja poluvremena prednost je povećala na šest pogodaka razlike (14:8).

Karlovčani su u nastavku uspjeli pratiti domaćina u nekoliko početnih minuta, ali tada Porečani postižu tri uzastopna pogotka za najveće vodstvo 21:12 u susretu te mirno privode utakmicu kraju. Domaću momčad je do pobjede predvodio Matija Rađaković sa sedam postignutih pogodaka, dok je duo Čarapina-Sorić upisao sedam obrana. Kod gostiju je najučinkovitiji bio Dominik Smojver s pet pogodaka, a vratari Luka Prezelj i Antonio Glumac zaustavili su 12 lopti.

Spačva – Varaždin 28:33 (16:14)

Spačva na domaćem terenu nije uspjela iznenaditi momčad Varaždina te je upisala treći poraz u Premijer ligi. Vinkovčani su pružili odličan otpor vodećoj ekipi Lige te su u prvom poluvremenu imali i četiri pogotka više (13:9), ali ih nisu uspjeli pretvoriti u slavlje. Naime, pri izjednačenom rezultatu, u 19. minuti susreta, domaćini koriste protivničke pogreške, te obrane svog vratara pretvaraju u seriju 4-0 i odlazak na 13:9. Četiri minute prije kraja poluvremena imali su i prednost od pet golova, ali gostujuća momčad do poluvremena je razliku smanjila na dva pogotka.

Drugo poluvrijeme pogotkom, nakon greške Varaždinaca, otvara Goran Šarenc za tri zgoditka razlike. Tada gosti postižu tri uzastopna pogotka te vraćaju utakmicu u egal (17:17). Domaća momčad do 40. minute uspješno je odolijevala Varaždincima, ali tada oni opravdavaju vodeće mjesto na tablici Premijer lige te predvođeni raspoloženim Ivanom Horvatom odlaze na četiri pogotka prednosti, ne dopustivši suparnicima da se približe.

Trener Vinkovčana Josip Mečić nakon susreta je bio izrazito nezadovoljan suđenjem. Sjajni Ivan Horvat s 11 i Vedran Huđ sa šest pogodaka vodili su Varaždin do pete uzastopne pobjede, a Matija Špikić skupio je 11 obrana. Najučinkovitiji Vinkovčanin bio je Goran Šarenac sa sedam golova, dok je njegov suigrač Dražen Stojanović uspio zaustaviti odličnih 15 protivničkih pokušaja.

Buzet - MRK Umag 25:26 (14:12)

Umag je uspio, s minimalnom prednosti, na gostujućem terenu u Buzetu pobijediti istoimenog domaćina. Iako je Buzet imao na odmoru vodstvo s dva pogotka više, nije uspio upisati i drugu ovosezonsku pobjedu. Domaća momčad odigrala je odlično prvih trideset minuta, pruživši pravi otpor favoriziranom Umagu. Čitavo poluvrijeme čuvali su Buzečani prednost stečenu na početku, a na odmoru je rezultat bio 14:12.

U nastavku je domaća momčad povećala razliku na četiri pogotka, ali sredinom drugog poluvremena Umažani koriste manjak koncentracije, ali i nedostatak sreće kod protivnika, te serijom 4-0 izjednačuju rezultat (18:18), a nedugo zatim prelaze u vodstvo 20:19 pogotkom Tonija Bošnjaka. U preostalih 14 minuta vodila se borba koja je na kraju, s minimalnom prednosti, završila na strani gostujuće momčadi. Valentino Ravnić postigao je sedam pogodaka, sa stopostotnim učinkom za momčad Umaga, a njegov suigrač Teo Stapar u pobjedu je ugradio isti broj golova. Vratarski tandem Borilović-Milinković zabilježio je osam obrana. U redovima Buzeta Vlado Matanović upisao je osam zgoditaka, dok je njegov suigrač Aleks Jović zaustavio deset lopti.

Đakovo – Dubrava 25:30 (14:12)

Đakovo je, na domaćem terenu, u susretu s Dubravom, upisalo treći ovosezonski poraz, a bolja je bila zagrebačka momčad s postignutih pet pogodaka više. Gostujuća ekipa nakon 11 odigranih minuta imala je vodstvo 6:2, međutim, do kraja poluvremena, rezultat je preokrenut u korist domaćina. Naime, domaća momčad se strpljivom igrom polako približavala protivnicima te je u 28. minuti izjednačila rezultat zgoditkom Krunoslava Pahanića (12:12). U preostale dvije minute postigla je još dva gola, za prednost na poluvremenu.

Drugih trideset minuta bolje je odigrala gostujuća ekipa, iako su početne minute pripale momčadi Đakova koja je povela 16:12. Zagrepčani tada, predvođeni obranama Igora Totića, koriste isključenje protivničkog igrača i preokreću rezultat, za konačnih 25:30. Dubravin Luka Vinković postigao je sedam golova, a Igor Totić zaustavio je 11 protivničkih napada. Najbolji strijelci Đakova bili su David Lubar i Krunoslav Pahanić, svaki s po šest upisanih pogodaka, a Mario Gagulić skupio je odličnih 18 obrana.

Bjelovar – Split 39:22 (17:7)

Split je i nakon pet odigranih kola i dalje bez upisanih bodova, ovaj put poražen je od momčadi Bjelovara s čak 17 pogodaka razlike. Bez neizvjesnosti, lakoćom su Bjelovarčani pred domaćom publikom upisali prvo slavlje ove godine. Deklasirali su protivničku momčad, u susretu koji je od samog početka išao u jednom smjeru. Domaća momčad povela je 5:1, a prednost do kraja susreta nije ispuštala.

Gosti ni u nastavku nisu uspjeli zaprijetiti, a razlika je iz minute u minutu bila sve veća za konačnih 17 pogodaka više na strani Bjelovara. Najučinkovitiji u ekipi Bjelovara bio je Ivor Vidaković s 11 pogodaka, a odličan je bio i Stipan Šimunović koji je postigao devet golova iz isto toliko pokušaja. Njihov suigrač Deni Prvonožac obranio je sedam suparničkih lopti. U redovima Splićana najviše pogodaka, šest, upisao je Petar Pivac, a devet obrana Ivana Budalića bilo je nedovoljno za ozbiljniji otpor splitske momčadi.

MRK Zamet – Gorica 35:29 (13:13)

Zamet je u petom kolu Premijer lige iskoristio prednost domaćeg terena te je porazivši Goricu sa šest golova razlike upisao prvu pobjedu. Domaća momčad, nakon desetak minuta izjednačene igre, u 15. minuti, uspijeva se odvojiti na četiri pogotka više, ali Gorica se do kraja poluvremena vraća i zgoditkom Luciana Bure poravnava rezultat na 13:13.

Drugo poluvrijeme donosi borbu i igru gol za gol sve do 39. minute kada domaćini odlaze na dva pogotka razlike (20:18). Iako im protivnici pružaju dobar otpor, zadnjih deset minuta pripada domaćoj momčadi koja povećava prednost za konačnih šest golova više. Lovro Jotić za svoju je ekipu uspješan bio sedam puta, a Marin Đurica i Dino Slavić sačuvali su 16 lopti. U redovima Goričana ponovno je najbolji bio Ivan Laljek s devet pogodaka, dok su Josip Dijanić i Tomislav Sladoljev zabilježili osam obrana.

MRK Ivanić – Marina Kaštela 21:15 (13:8)

Ivanić je na svom terenu ugostio momčad Marine te joj nanio četvrti ligaški poraz. Ekipe su podjednako otvorile susret, a prvi se uspio odvojiti Ivanić, krajem prvog poluvremena, na četiri pogotka prednosti (11:6). Domaćini su vodstvo sačuvali do odmora na koji se otišlo pri rezultatu 13:8.

Drugo poluvrijeme nije donijelo značajne promjene, gostujuća momčad nije uspjela ozbiljnije zaprijetiti svojim suparnicima koji su mirno utakmicu priveli kraju, upisavši drugu pobjedu. Najefikasniji igrač Ivanića bio je Frano Veraja s pet zgoditaka, a vratar Jurica Janeš zaustavio je 14 lopti. Matko Bujas uspješan je bio pet puta, a golman Marine Jure Galić zaustavio je 17 protivničkih pokušaja.