Dobri nastupi Sandra Nicevića, Hrvoja Perića i Ivana Buve na otvaranju talijanske sezone

Branimir Korać • ponedjeljak, 13.10.2014.

Započelo je i talijansko košarkaško prvenstvo susretima prvog kola. Većih iznenađenja nije bilo, a među hrvatskim internacionalcima najefikasniji bio je onaj najiskusniji - Sandro Nicević...

Hrvoje Perić dobro je ušao u novu sezonu, njegova Venezia upisala je pobjedu na gostovanju kod Avellina 76:71. Upravo Perić zakucavanjem u završnici donio je prednost svojoj momčadi 70:68 koju Venezia do kraja susreta nije ispustila. Hrvatski internacionalac za 23 minute ubacio je 11 poena (4/9 za dva, 1/1 za tri) uz pet skokova, a najbolji u njegovoj momčadi bio je Jeff Viggiano s 15 poena (4/7). Kod Avellina Adrian Banks ubacio je 15 poena (5/9) dok je OD Anosike dodao 12 poena (5/9) i 13 skokova.

Težak poraz upisao je Pesaro na gostovanju kod Brindisija koji je visoko slavio s 92:56. Ružan poraz za goste u jednosmjernom susretu u kojem je na poluvremenu bilo već tragičnih 57:27. Po 13 poena za domaćina ubacili su Sek Henry (6/7) i Elston Turner (6/11, osam skokova), a James Mays dodao je 12 poena (4/9) i 11 skokova. U gostujućem sastavu Anthony Myles upisao je 15 poena (5/7).

Upea se nakrcala veteranima i s Basileom, Soragnom, Nicevićem, Pecileom pokušat će iznenaditi mlađe momčadi. U prvom kolu ugostila je Pistoiju i upisala poraz 74:71 uz dobru rolu Sandra Nicevića. Upravo Nicevićevom tricom preko ruke Upea je smanjila u samoj završnici na 72:71, CJ Williams je nakon toga ubacio dva slobodna bacanja, a Gianluca Basile iz teške pozicije nije pogodio za produžetak. Dominique Archie predvodio je domaćina sa 16 poena (6/10) i sedam skokova dok je Nicević za 16 minuta ubacio 14 poena (4/5 za dva, 1/1 za tri) uz dva skoka. Na drugoj strani Linton Johnson ubacio je 16 poena (7/12) uz deset skokova.

Iznenađenja nije bilo u Trentu gdje je gostovala Reggio Emilia i očekivano slavila 78:69. Gosti su okupili respektabilan sastav u s takvim igračima nisu imali problema na ovom gostovanju. Predvodio ih je Rimantas Kaukenas s 21 poenom (7/14), a kod domaćina Tony Mitchell ubacio je 26 poena (11/18).

Do očekivane pobjede došla je i rimska Acea koja je ugostila Casertu. Cijelim tijekom susreta Rimljani su bili bolji protivnik i nisu dopustili gostima iznenađenje. U drugom dijelu konstantno su bili na rubu ili u dvoznamenkastoj prednosti i neizvjesna završnica je izostala. Zasluge za to idu ponajviše raspoloženom Kyleu Gibsonu koji je ubacio 21 poen dok je Rok Stipčević za 23 minute upisao devet poena (1/3 za dva, 1/5 za tri) uz četiri asistencije. Kod gostiju Carleton Scott ubacio je 18 poena (7/14) uz pet skokova.

Odličnim nastupom u trećoj četvrtini koju su dobili s čak 30:14, igrači Sassarija osigurali su domaću pobjedu protiv bolonjskog Virtusa koji sada igra pod sponzorskim imenom Granarolo. Domaćin je odnio pobjedu 89:76 uz 22 poena Davida Logana (9/14) dok gostima nije pomoglo 19 poena bivšeg igrača Cedevite Allana Raya (8/14).

U posljednjem susretu kola Varese je na svom parketu svladalo Cantu s 93:84. Dobar nastup domaćina koji je cijelim tijekom susreta kontrolirao situaciju na parketu i pobjednički je krenuo u sezonu. Briljirao je Yakhouba Diawara s 28 poena (10/20), a kod poraženih Darius Johnson-Odom upisao je 22 poena (6/14) dok je Ivan Buva za 20 minuta ubilježio deset poena (3/6 za dva, 1/1 za tri) i pet skokova.

Još u subotu odigran je susret u Cremoni između Vanolija i Emporija, a gosti su očekivano slavili sa 68:61 uz 22 poena i deset skokova Samarda Samuelsa. U dresu domaćina 13 minuta odradio je Matija Poščić koji je upisao dva poena (1/3 za dva) i uhvatio tri skoka.