Dobar nastup Stipčevića u rimskoj drami, prva pobjeda za Gjergjin Oostende

Branimir Korać • srijeda, 29.10.2014.

U skupinama A, B i C Eurokupa bilo je dosta neizvjesnosti, a nekoliko susreta odlučivano je u posljednjim sekundama. Najdramatičnije bilo je u Bonnu gdje je Zaragoza poražena ubačajem Caloiara 0.9 sekundi prije kraja...

Skupina A

Prava drama odvijala se u Bonnu gdje je Zaragoza bila udaljena manje od sekunde od pobjede. 3.2 sekunde prije kraja Stevan Jelovac ubacio je oba slobodna bacanja za vodstvo Zaragoze 88:87, no 0.9 sekundi prije kraja Angelo Caloiaro polaže za 89:88 i zarađuje dodatno slobodno bacanja za konačnih plus dva.

"Odlična utakmica za sve gledatelje. Zadovoljan sam, posebno zbog visokog postotka ubačaja iz igre. Imali smo šestoricu dvoznamenkastih što govori da smo imali vrlo ujednačen napad", zadovoljno je ustvrdio trener Telekoma Mathias Fischer.

Ujednačenu momčad predvodili su Dirk Madrich s 20 poena (8/12), Caloiaro sa 16 poena (7/10) i sedam skokova te Eugene Lawrence s deset asistencija. Kod poraženih po 19 poena ubacili su Chris Goulding (6/10) i Jelovac (7/9).

Nikakve dvojbe nije bilo u Bambergu gdje je Brose glatko svladao Paris Levallois s 81:55. Dvije velike serije već u prvom poluvremenu dovele su domaćina na plus 20 na odmoru te je susret mirno priveden kraju. U ovoj utakmici Brose je upisao čak 31 asistenciju čime je došao na treće mjesto svih vremena Eurokupa.

"Bamberg je bio prejak za nas, igrao je jako kvalitetno i u obrani i u napadu. Ne smijemo zaboraviti da imamo vrlo mladu momčad i ovo nam je lekcija za budućnost. U trećoj četvrtini pokušali smo s agresivnom i fizičkom igrom, ali nije išlo. Za moje igrače bilo je veliko iznenađenje kvaliteta protivnika i za budućnost ove momčadi važno je kako će se nositi s tim dalje", rekao je trener Parižana Gregor Beugnot.

Kod Bamberga 17 poena upisao je Trevor Mbakwe (5/6), a 13 Elias Harris (5/7). Dalibor Bagarić za osam minuta ubilježio je dva poena (1/3) uz dva skoka. Kod poraženih po 11 poena dodali su Nicolas Lang (4/9) i Blake Schilb (5/10).

Skupina B:

Napokon je prvu pobjedu izborio Oostende pod vodstvom Darija Gjergje. U Njemačkoj je svladao Artland sa 75:67, iskoristio probleme s vanjskim šutom domaćina i otišao do zaslužene pobjede. Belgijci su od početka susreta kontrolirali rezultat i u nekoliko navrata kad bi se domaćin primaknuo, Oostende je pronašao rješenje i stvorio ponovno razliku.

"Odigrali smo pristojnu utakmicu. Imali su dvije serije, jednu u drugoj dionici te jednu na kraju, ali ipak smo iskontrolirali ritam utakmice. Artland je dobra momčad i sretni smo zbog ove pobjede. U ovom susretu dali smo priliku nekim igračima koji nisu imali veliku minutažu i poručio sam im da i oni imaju svoj udio u ovoj momčadi i da moraju igrati s puno samopouzdanja", komentirao je Gjergja.

Njegovu momčad predvodio je John Prince s 18 poena (7/14) i šest skokova, a kod domaćina Anthony King upisao je 18 poena (7/10) i deset skokova.

Raspucani ASVEL u drugom poluvremenu nadigrao je Cantu i posebno kvalitetnom posljednjom četvrtinom stigao je do pobjede. Nakon 37 neizvjesnih minuta, domaćin je serijom 10:0 poveo 69:61 i izdržao je posljednje nalete Cantua koji je prijetio preko Stefana Gentilea i Dariusa Odom-Johnsona.

"Dobro smo se branili, bili smo koncentrirani na obranu njihovog šuta, ali u posljednje četiri minute počeli su nam pogađati trice. Naporno smo radili za pobjedu u ovom susretu, ali fizički snažniji ASVEL na kraju je zasluženo slavio", smatra trener Cantua Stefano Sacripanti.

Edwin Jackson bio je prvo ime utakmice s 20 poena (6/12), a David Andersen dodao je 16 (5/12) uz šest skokova. Kod gostiju Gentile je stao na 19 poena (7/13, trica 5/9) i šest skokova, Odom-Johnson upisao je 14 poena (5/14) i šest asistencija, a Ivan Buva za 19 minuta dodao je devet poena (4/7) i pet skokova.

Drame je bilo u Dijonu gdje je istoimeni domaćin ugostio Gran Canariju i upisao poraz 71:69. Do posljednjih trenutaka susret je bio neizvjestan, a ljudi odluke bili su Albert Oliver i Levon Kendall. Oliver je šest sekundi prije kraja pogodio za vodstvo Španjolaca, a onda je Kendall na drugoj strani blokirao pokušaj za tricu Stevena Graya.

"Velika utakmica za nas. Dijon je bio neporažen, susret vrlo težak, ali smo izvukli pobjedu. Nakon lošeg otvaranja susreta, promijenili smo način igre, počeli smo više dodavati loptu i imao sam puno otvorenih šuteva", komentirao je Kyle Kurić koji je ubacio 21 poen (8/12, trica 5/7) dok su po 11 dodali Eulis Baez (2/6, pet skokova) i Levon Kendall (5/10, šest skokova). U domaćem sastavu Erving Walker ubilježio je 23 poena (5/11) dok je Kris Josephs dodao 13 poena (5/12).

Skupina C

Nancy je na svom parketu bio bolji od Oldenburga i ostavio njemačku momčad u potrazi za prvom pobjedom. U zanimljivom dvoboju domaćin je na kraju odnio pobjedu 72:67, a mogao je i s manje drame do slavlja. Nešto više od pet minuta prije kraja imao je 64:50 da bi dopustio gostima smanjenje zaostatka na svega tri poena, no s linije slobodnih bacanja uspio je dovršiti posao.

"Napravili smo previše pogrešaka u ključnim trenucima. S vremena na vrijeme nam nedostaje ta stabilnost jer nemamo pravog playmakera. Osim toga nije funkcionirao niti skok, a nismo imali rješenja za Adamsa", nabrojao je trener gostiju Sebastian Machowski.

Bandja Sy upisao je 15 poena (7/10), po 14 su dodali Florent Pietrus (7/10, pet skokova) i Sergij Gladir (3/13) dok je Darius Adams ubilježio 11 asistencija. Kod poraženih Julius Jenkins ubacio je 18 poena (5/10) uz šest skokova i pet asistencija, a Chris Kramer 13 poena (4/10) uz također šest skokova i pet asistencija.

Charleroi je ipak lakše nego što to konačnih 82:73 govori stigao do pobjede protiv Nymburka. Cijelim tijekom susreta domaćin je vodio, a Česi su u završnici uspjeli malo smanjiti zaostatak u koji su upali.

"Važna pobjeda za nas. Imali smo problema u skoku u početku, ali smo promijenili neke stvari na poluvremenu. Osobno sam zadovoljan svojim šuterskim nastupom. Vjerujem da možemo proći skupinu i mislim da će utakmica u Oldenburgu biti ključna.", tvrdi Dylan Page, prvo ime utakmice s 22 poena (8/11) kojem je pomoć pružao Eric Wise sa 17 poena (7/11) i deset skokova. Kod gostiju Darius Washington ubilježio je 17 poena (5/15) i devet skokova.

U derbiju skupine rimski Virtus ugostio je Sevillu i upisao pobjedu 84:82. Jedan od najzanimljivijih susreta dana otišao je na stranu domaćina koji je tako ostao jedina neporažena momčad u skupini. Rimljani nisu bili u ugodnoj situaciji u početku susreta, dugo su tražili pravi ritam, ali nakon poluvremena zaigrali su bolje i preokrenuli situaciju na parketu. U završnici susreta Porzingis je zakucao za 83:82, na drugoj strani Rok Stipčević otišao je na liniju slobodnih bacanja gdje je pogodio prvo i taktički promašio drugo bacanje i vrijeme je isteklo.

Odličnu utakmicu odradio je Brandon Triche s 25 poena (8/12) i pet skokova, Bobby Jones dodao je 15 poena (6/9) i sedam skokova, a Rok Stipčević za 28 minuta ubilježio je 14 poena (0/2 za dva, 3/6 za tri), četiri skoka i dva dodavanja. Kod Seville Kristaps Porzingis ubacio je 18 poena (7/12) uz sedam, skokova, a revolveraški nastrojen Jacob Pullen ubilježio je isti broj poena, ali uz šut 6/23.