Barcelona naletjela na zid u Sevilli, vrlo dobre partije Tomića i Lončara

Davor Kovačević • nedjelja, 07.12.2014.

Veliko iznenađenje u desetom kolu španjolske ACB lige priredila je Sevilla koja je na svom parketu srušila favoriziranu Barcelonu, dok je u derbiju kola Valencia protiv Laboral Kutxe barem malo isprala gorak europski okus uz dobru partiju Krešimira Lončara.

Sevilla – Barcelona 85:74

Momčad koja je u uvodnih devet kola ubilježila tek dvije pobjede pokazala se prejakom za veliku Barcelonu. I nije Sevilla nekom srećom stigla do pobjede što bi možda i bila asocijacija u dvoboju dva prilično udaljena kluba na tablici, već je to napravila prilično uvjerljivo vodivši s čak i 17 koševa razlike u posljednjoj četvrtini.

Preko tjedna u euroligaškom obračunu u Poljskoj Barcelona je rezultatski neopterećena deklasirala Turow, a nešto opušteniji pristup, ali i vjerojatno podcjenjivanje protivnika dovele su do drugog poraza Katalonaca u sezoni i to vrlo neugodnog, ali i, uz sav respekt Sevilli, neočekivanog.

Prije desetak dana Armani iz Milana Barceloni je u Blaugrani napravio seriju 15-0, a nešto slično je u uvodnim minutama napravila i Sevilla koja je iz zaostatka 7:8 serijom 12-0 stigla do 19:8. Barcelona je smanjila do isteka prve četvrtine na 19:23, a onda u 20. minuti i izjednačila na 36:36. Možda se činilo se da je Sevilla svoje ispucala i da će favorit iz Barcelone početi pružati ono što se od njega očekuje, ali takav scenarij se nije dogodio. Domaćin je ponovno pobjegao preko deset, na 61:49 u 28. minuti, a Barcelona se nikako nije uspjevala izvući iz problema, dapače Sevilla se pet minuta prije kraja odvojila na pomalo nestvarnih 74:57, a to se ipak ne može ispustiti, pa čak i kad je s druge strane katalonski div.

Drugu veliku utakmicu ovog tjedna odigrao je centar Seville Hernangomez koji je prije nekoliko dana u Eurokupu postao MVP kola, a danas je u rušenju Barcelone sudjelovao s 27 poena i (10/15 za dva) i 13 skokova. Još se jednom u vrlo dobrom svjetlu predstavio i nedavno pridošli Woodside koji je ostvario 13 koševa, ali i podigao razinu Sevilline igre na veću razinu, a za domaćine je još 15 ubacio Poržgins.

Kod Barcelone su samo dva igrača bila na razini, a jedan je naravno onaj koji je konstantan cijelu sezonu, Ante Tomić koji je uz 16 poena (7/11) prikupio i deset skokova, a drugi koji nije razočarao bio je Tomićev suigrač, koji od stasitog Dubrovčanina radi jednog od najdominantnijeg centra Europe, Marcelinho Huertas koji je isporučio 17 poena, ali i devet assitencija. Mario Hezonja je dobio visokih 26 minuta za kojih je ostao na šest poena (3/3 za dva, 0/4 za tri).

Valencia – Laboral Kutxa 85:70

Derbi kola odigrao se u Valenciji gdje je domaćin barem malo isprao gorak okus iz Eurolige koji im je u petak nanijela Crvena zvezda udaljivši ih poprilično daleko od Topa 16. Valenciji je u goste stigla Laboral Kutxa koja se s tri vezane pobjede probudila dolaskom novog trenera i bio je to na neki način uvod u euroligaški okršaj sljedećeg tjedna koji će odrediti europske ambicije ovih klubova.

Velimir Perasović je dočekao reakciju svojih košarkaša i to vrlo značajnu, Kup kralja je sve bliže, a Valencia je daleko od neke pozicije koja bi joj garantirala miran san. Slično vrijedi i za Laboral Kutxu kojoj je krajnje vrijeme da u Španjolskoj krene pobijeđivati u serijama, ako ne želi propustiti cijenjeno natjecanje.

Ključ pobjede Valencije bila je briljantno odigrana druga četvrtina u koju je Valencia donijela +5 (22:17), a na poluvrijeme odnijela +25 (52:27). Bilo je jasno da će se Laboral Kutxa iz velike dubioze izvući samo uz neko ludo šutersko izdanje u nastavku utakmice, a to se jasno nije dogodilo. Uspjeli su tek gosti kozmetički uljepšati rezultat i neugodnih -28 iz 28. minute pretvoriti u nešto toplijih -15.

Domaćine je prevodio Sato s 19 poena, a Krešimir Lončar je od 15 ispucanih lopti zabio osam za 16 poena u 21 minuti uz pet skokova i četiri asistencije. Bertans je sa 16 poena bio prvo ime Laboral Kutxe, dok je Šengelia pratio s 13 poena.

Canarias – Manresa 66:62

Košarkaši Manrese nikako da se sastanu s pobjedom. Već šesti poraz u nizu nanio im je Canarias, ukupno deveti u sezoni i Manresa je zasad zacementirana na dnu ligaške tablice, a perspektiva ne izgleda nimalo obećavajuće.

Bila je Manresa, istina, vrlo blizu pobjede. Dva puta se vadila iz dvoznamenkastog zaostatka (9:19, 31:41) i u posljednjih pet minuta utakmice ušla s vodstvom 59:52, ali nije izdržala do kraja. Slomila ih je trica Canariasovog Beirana za 64:61.

Izostao je za Manresu značajniji učinak Željka Šakića, pa je tako hrvatski internacionalac za 30 minuta upisao tek pet koševa (0/4 za dva), dok su goste predvodili White s 19 i Fotu sa 16 poena. Domaćin je,pak, izvukao pobjedu s manje od 40 % šuta iz igre, a u velikoj nepreciznosti najviše se iskazao Sekulić sa 17 poena.

Joventut napravio preokret, Zaragoza i Lagun Aro uvjerljivi

U subotu su svoj dvoboj odigrali Joventut i Gran Canaria, a Joventut je okrenuo 35:50 iz treće četvrtine i u konačnici slavio s 81:79. Goran Suton nije imao efikasnu večer, ostao je na šest poena, no zato su sve nadoknadili njegovi suigrači, prije svega Miralles koji je postigao 14 poena, a potom Hannah s 11 i Savane s deset poena. Goste s Kanara nije izvukao ni Oliver i njegovih 19 poena, kao ni 13 koševa Kylea Kurića.

Do važnog slavlja koje ih je barem malo udaljilo od opasne zone stigli su košarkaši Lagun Ara koji su iskoristili kadrovske probleme Bilbaa koji je bio prisiljen zaigrati bez važnih igrača u rotaciji kao što su Bertans i Mumbru. Lagun Aro je kontrolirao tijek utakmice od samog početka i bez većih problema zasluženo odnio pobjedu s 80:67 u koju je 19 poena ugradio Dean, zatim Diez 16 i Jordan 15. Kod Bilbaa najbolji je bio Colom sa 16 poena.

Nikakvih problema nije imala ni Zaragoza koja je na domaćem parketu protiv Obradoira već u drugoj četvrtini stekla +20 (38:18), da bi gosti na kraju nešto uljepšali rezultat na konačnih 82:74 u korist Zaragoze. Prvo ime domaćina bio Katić s 15 koševa, Landry je dodao 13, dok je kod Obradoria jako raspoložen bio Corbacho koji je ispostavio 24 poena, a zadovoljan svojom izvedbom mogao je biti i Waczynski koji je ubacio 17 poena.