Hrvatice se porazom od Njemačke oprostile od drugog kruga Europskog prvenstva

Iz Arene Varaždin:Danijela Lemaić • srijeda, 10.12.2014.

Rukometašice Hrvatske ove su srijede krenule u borbu za prvu pobjedu na ovogodišnjem Europskom prvenstvu, a snage su odmjerile s reprezentacijom Njemačke. Nakon vrlo borbenih 60 minuta do slavlja je stigla ekipa Njemačke koja je tako osigurala drugi krug natjecanja, dok su Hrvatice unatoč najavama o polufinalu ispale već u prvome krugu.

Hrvatska - Njemačka 24:26 (14:13)

Europsko prvenstvo, skupina C, 2. kolo:
VARAŽDIN - Arena Varaždin, Gledatelja: 3500
Suci: Florescu/Duta (Rumunjska)

Hrvatska: Žderić (10 obrana), Jelčić (2 obrane), Tatari, Benko, T. Grubišić, Gaće 1, Mićijević 1, Horvat 2, Elez 1, Penezić 13, Ježić 1, Zebić, Milanović-Litre 1, Džono, Marić 1, Bašić 3
Izbornik: Vladimir Canjuga

Njemačka: Schülke (13 obrana), Woltering; Zapf, Lang, A. Müller 1, Loerper, Minevskaja 5, Naidzinavicius 1, Steinbach, Althaus 3, Nadgornaja 3, S. Müller 5, Huber 3, Geschke 3, Wohlbold 2, Schulze
Izbornik: Heine Jensen

Sedmerci: Hrvatska 2/2; Njemačka 3/4
Isključenja: Hrvatska: 0 min.; Njemačka: 10 min.

Hrvatska ženska reprezentacija okrenula se novom susretu na Europskom prvenstvu nakon što je na otvaranju upisala poraz od Švedske 30:28 (17:17). U drugom dvoboju skupine C sukobila se s reprezentacijom Njemačke koja također iza sebe ima poraz od Nizozemske 26:29 (11:12). Za utakmicu protiv Hrvatske izbornik Heine Jensen u sastav je vratio Susann Müller koja je osjetno nedostajala u prvom europskom ogledu. Dvije ekipe susrele su se također prije nešto više od mjesec dana na Croatia Cupu, a u tom susretu bolja je bila njemačka reprezentacija 29:26 (12:11).

Izbornik Vladimir Canjuga u prvi napad poslao je Mirandu Tatari, Maju Zebić-Sokač, Andreu Penezić, Lidiju Horvat i Anitu Gaće, dok se među vratnicama našla Marta Žderić.

Na samom startu utakmice ni Hrvatska ni Njemačka nisu realizirale prvi napad. Do prvog pogotka dolazi se u drugoj minuti utakmice kada Andrea Penezić trese suparničku mrežu. Uspjelo je isto na suprotnoj strani Nadji Nadgornaji za izjednačenje na 1:1. Hrvatska obrana i dalje nije bila na razini koju je pokazala u pripremnom susretu protiv Crne Gore stoga su Njemice pronalazile put do mreže, a hrvatsko odvajanje sprječava raspoložena vratarka Katja Schülke stoga se nastavila igra pogodak za pogodak. U 12. minuti, nakon još jednog sjajnog pogotka raspoložene Penezić za 6:5, na 6:6 poravnava povratnica Susann Müller, ali u novom hrvatskom napadu dolazi do ozljede kapetanice Tatari koja je morala napustiti teren, a za koju se kasnije otkrilo kako je ozljeda teže prirode.

Njemačka preko Müller odlazi u vodstvo 10:9, a tada izbornik Canjuga daje priliku mladoj Ćamili Mičijević koja zabija svoj prvi pogodak za reprezentaciju i poravnava rezultat na 10:10. Greška Njemica u napadu, ali i probuđena hrvatska obrana omogućavaju Hrvaticama novu prednost stoga preko Žane Marić i Kristine Elez odlaze na prvih +2 (12:10). Razbranila se tada i Žderić koja pomaže Hrvaticama da odu novo odvajanje na +3 (13:10), a do odlaska na odmor izabranice Heine Jensena stižu na pogodak zaostatka (13:14).

Drugo poluvrijeme odlično otvaraju Njemice koje preko Kerstin Wohlbold i Evgenije Minevskaje prelaze u vodstvo 15:14. Hrvatsku u igru vraćaju Sonja Bašić i Penezić koje postavljaju rezultat 16:16. Hrvatska obrana ponovno je bila na nivou, a nakon dvije vezane obrane Žderić Hrvatska odlazi na +2 (19:17) u 41. minuti dvoboja.

Hrvatice ne mogu pronaći rješenje u napadu, dok protivnice nalaze nove rupe u obrani te serijom 3-0 prelaze u vodstvo 20:19. Iako je Hrvatska poravnala na 20:20 Njemačka nastavlja bježati na minimalnu prednost, a u 55. minuti i na dva gola razlike (24:22) što tjera Canjugu da pozove time-out. Ni minuta odmora nije pomogla Hrvaticama koje su tako s posljednjim sučevim zviždukom upisale poraz 24:26.

Njemačku su do prvog slavlja vodile Evgenija Minevskaja i Susann Müller svaka s po pet pogodaka, a vratarka Katja Schülke zaustavila je 13 hrvatskih napada. U redovima Hrvatske istaknula se Andrea Penezić s 13 pogodaka, koja je ujedno proglašena i najboljom igračicom u hrvatskim redovima, dok je na golu Marta Žderić sakupila deset obrana. U njemačkoj reprezentaciji za najbolju igračicu odabrana je čuvarica mreže Katja Schulke.

• Obrisan korisnik11.12.2014. u 12:42
    Pa ovo je čista realnost ta ekipa vrijedi kako je i prošla. Samo ne znam koji je pametnjaković tražio domačinstvo a znamo koji pametnjaković je najavljivao medalju. Canjuga i Goluža zajedno su jad od izbornika a kamoli ovako posebno!
  • Zdren11.12.2014. u 09:28
    Šteta, ipak sam očekivao da mogu nešto napraviti. Nažalost, s takvim pristupom neće biti rezultata. :(