Hrvatska uvjerljivo bolja od Srbije u prvom pripremnom susretu za Svjetsko prvenstvo

Iz Umaga:Zvonka Keliš • petak, 09.01.2015.

Hrvatski rukometaši u svom su prvom pripremnom susretu, tijekom druge faze priprema za Svjetsko prvenstvo u Kataru, snage u Umagu odmjerili s reprezentacijom Srbije. Već su do odmora Hrvati osigurali sigurnu prednost da bi je u nastavku povećali za uvjerljivo slavlje pred prepunim tribinama.

Hrvatska - Srbija 35:28 (18:13)

Pripremna utakmica
UMAG - ŠD Marija i Lina, Gledatelja: 2019
Suci: Gubica/Milošević

Hrvatska: Pešić, Ivić (5 obrana), Alilović (4 obrane); Duvnjak 2, Stepančić 1, Kopljar 4, Vori 3, Gojun, Horvat 8, Obranović 1, Karačić 1, Štrlek 1, Čupić 7, Musa 1, Ninčević 2, Slišković 3, Brozović 1
Izbornik: Slavko Goluža

Srbija: Kocić (5 obrana), Marjanac; Basarić 1, Vujin 4, Marjanović, M. Ilić 6, Gugleta, N. Ilić 6, Rnić 2, Stanković, Zelenović 2, Dal. Čutura, Dav. Čutura 3, Abutović, Mitrović, Marsenić 4
Izbornik: Dejan Perić

Sedmerci: Hrvatska: 5/5; Srbija: 3/3
Isključenja: Hrvatska: 2 min., Srbija: 6 min.

Hrvatska muška rukometna reprezentacije ovog je petka, u svom prvom pripremnom susretu za nadolazeće Svjetsko prvenstvo koje će se od 15. siječnja do 1. veljače održati u Kataru, snage odmjerila s reprezentacijom Srbijom. Na terenu dvorane Marija i Lina u Umagu, pred ispunjenim tribinama i lijepom atmosferom, Hrvati su provjerili svoju spremnost u prvom od dva susreta sa Srbijom te tako uvidjeli na čemu još moraju poraditi netom prije početka svjetske smotre. Do predaha Hrvati su već osigurali lijepu prednost od pet pogodaka da bi na kraju slavili...

Izbornik Slavko Goluža na parket je dvorane u Umagu poslao Filipa Ivića među vratnice, dok su se u obrani ispred njega našli Ivan Čupić, Marko Kopljar, Jakov Gojun, Igor Vori, Domagoj Duvnjak te Manuel Štrlek, a u sastavu se zbog želučane viroze nije našao Damir Bičanić.

Susret biva otvorenim sigurnom pogotkom Momira Ilića s linije sedam metara nakon čega Kopljar i kapetan Vori uzvraćaju pogocima na suprotnoj strani za hrvatskih 2:1. Priključio se Hrvatima i vratar Ivić svojom sigurnom obranom, a razbudilo je to odmah i publiku u Umagu. Do osme minute Kauboji odlaze na +2, raspoloženi su tada itekako Kopljar i Čupić koji ubrzo potom odvajaju Hrvate i na 8:5.

Pronalazili su i tada srpski rukometaši put do domaće mreže, no Vori i Ivan Slišković svoje pogotke vežu uz nove dobre reakcije Ivića i Hrvatska upisuje sigurnih +4 (11:7). Stečenu prednost domaćin održava do odlaska na odmor, izbornik Goluža daje priliku gotovo svim svojim igračima te do isteka 30. minute nisu zaigrali tek Sandro Obranović, Ilija Brozovići Ivan Pešić, no njihovi suigrači osigurali su vrlo dobrih 18:13 na poluvremenu.

U nastavak susreta Hrvatska ulazi s Mirkom Alilovićem među vratnicama, no pomalo bezidejno i bez početnog poleta što, pak, koristi njen suparnik kako bi se približio i smanjio svoj zaostatak. Stiže tada Srbija na minus tri (16:19), vrijeme je i za domaću minutu predaha kako bi izbornik Goluža posložio hrvatske redove. Ukazuju se stoga potom Duvnjak i Čupić, a nedugo zatim i kružni napadač Brozović koji postiže svoj prvi reprezentativni pogodak (23:18).

Horvat zatim veže dva uzastopna pogotka s krila, a Hrvatska vraća svoju razigranost i sigurno puni suparničku mrežu. Do sredine drugoga poluvremena priliku dobiva i Obranović koji pomaže domaćoj ekipi do prednosti od osam pogodaka (28:20). Pri ulasku u samu završnicu dvoboja Ivan Ninčević postiže 30. hrvatski pogodak za domaćih +8 da bi na koncu Hrvatska nad Srbijom, uz veliki pljesak s tribina, slavila sa sedam pogodaka razlike (35:28).

Najefikasniji u redovima pobjednika bio je Zlatko Horvat s osam golova, sedam je dodao Ivan Čupić, Filip Ivić sakupio je pet obrana, Mirko Alilović četiri, dok su najbolji kod Srbije bili Momir Ilić i Nemanja Ilić s po šest golova, a Miroslav Kocić je obranio pet lopti.