Argentinci iznenadili Dance, Nijemci svladali Poljake, Rusi očekivano pobijedili Saudijsku Arabiju

Željka Jurkas • petak, 16.01.2015.

Svjetsko rukometno prvenstvo u Duhail Handball Sports Hall-u otvorila je prva utakmica skupine D u kojoj su Rusija i Saudijska Arabija odmjerile snage i Rusija je očekivano odnijela pobjedu (27:17). U drugom susretu dana u trećoj u nizu utakmici u Lusail Hall-u Njemačka je u završnici slomila Poljsku (29:26), a dan je zatvorio susret Danske i Argentine koji je ostao neriješen (24:24)...

Rusija – Saudijska Arabija 27:17 (17:9)

Prve na teren u skupini D izašle su momčadi Rusije i Saudijske Arabije. I dok je Rusima ovo dobar uvod za idući susret s Nijemcima, Saudijci su ga vidjeli kao svoju potencijalnu priliku za iznenađenje, ako je suditi po riječima Mohammada Al-Zaera, jednog od iskusnijih igrača pomlađene Saudijske momčadi koji je dan prije susreta u razgovoru za službenu stranicu Prvenstva rekao:“Imamo izrazito jaku skupinu i u svakoj utakmici ćemo dati sve od sebe i igrati najbolje što možemo. Možda najbolju priliku imamo protiv Argentine, a kako bismo željeli proći dalje, priliku ćemo tražiti u susretu s Rusima ili Nijemcima. Smatram da veće šanse imamo protiv Rusa.“

I do neke pete minute susreta moglo bi se reći da je utakmica bila izjednačena, a tada Rusi sustavno počinju graditi prednost koja više u niti jednom trenu nije došla u pitanje. Ozbiljniju prednost Rusi su izgradili na samom kraju prvog poluvremena, a na pauzu su otišli s devet golova razlike uz obranu Saudijskog vratara Mohammada Alnassfana pri pokušaju odlaska na deset. Tijekom cijelog susreta, obrane Saudijaca su više bile rezultat slabijih pokušaja Rusa, uz nekoliko velikih obrana, pa je tako Alnassfan do kraja susreta skupio postotak od 22.5 obrana.

Drugo poluvrijeme je uglavnom teklo u istom tonu s jednim nemarnim periodom u igri Rusa koji će svakako htjeti izbjeći u idućim susretima, no ova momčad Arabije nije bila dorasla iskorištavanju ponuđenog. Solidan na vratima Rusa, i definitivno najveća zagonetka za Saudijce, bio je Igor Levšin s 30% obrana. Sredinom poluvremena Saudijska Arabija je počela gubiti disciplinu i većina od njihovih osam isključenja na utakmici se zaredala upravo u tom periodu. U pobjedničkom sastavu titulu igrača utakmice ponio je Dmitrij Žitnikov koji sa četiri pogotka dijeli prvo mjesto po broju golova s Aleksanderom Derevenom, a kroz cijeli sastav još desetorica su se upisala u strijelce, od kojih Mihajl Čipurin i Jegor Jevdokimov s po tri gol. Glavni trener Rusa Oleg Kulešov je Evdokimov nakon drugog isključenja poslao na tribinu.

U sastavu Saudijske Arabije Abdullah Alabbas i Hussain Alhannabi zabili su svaki po četiri pogotka uz tri pogotka Abbasa Alsaffara, minimalan učinak još dvojice i dvojice koji su zabili po dva gola (Mojtaba Alsalem i Mahdi Alsalem).

Rusima su idući protivnici Nijemci, a Saudijcima Danci. Obje utakmice se igraju u nedjelju.

Slika 1 od 1.

Njemačka – Poljska 29:26 (17:13)

Prvi veliki test Dagura Sigurdssona, novog trenera na klupi Njemačke, zamalo je završio kao i posljednja dva susreta Poljske i Njemačke u kvalifikacijama za ovo Prvenstvo. No, naučio je na prethodnim greškama i dobrim vođenjem momčadi sredinom drugog poluvremena kada su Poljaci došli do izjednačenja rezultata (20:20) nije dozvolio preokret utakmice.

Dinamičan, fizički jak i brz susret započeo je kaznenim udarcem u prvoj minuti za Poljsku. Krzysztof Lijewski, do kraja susreta jedan od najefikasnijih igrača u poljskoj momčadi (6 golova, kao i Michal Jurecki), realizira udarac i igra teče gol za gol, uz njemačko preuzimanje minimalnog vodstva, do jedanaeste minute u kojoj se Nijemci prvi puta odvajaju na dva pogotka razlike. Nijemci koriste greške u napadu Poljske i s dva presječena napada vodstvo povećavaju na tri pogotka.

Drugo poluvrijeme započinje bolje za Poljake koji zahvaljujući isključenju Martina Strobela smanjuju razliku od četiri gola na svega dva. No, Nijemci i sa igračem manje predstavljaju prijetnju i održavaju razliku, dok konačno Piotr Chrapkowski ne izjednačuje rezultat. Većom disciplinom u obrani prestaju s isključenjima, a upornošću u napadu, i sve nervoznijim Poljacima u svojoj obrani, dolaze do dva kaznena udarca u nizu od kojih Uwe Gensheimer (drugi najefikasniji igrač u njemačkim redovima sa sedam golova) realizira jedan i dovedi Nijemce u novo minimalno vodstvo.

Susret ponovnom igrom gol za gol počinje sličiti početku, no Njemačka zadržava smirenost, dok Poljska sve više brza i radi greške. Konačni prijelom događa se šest minuta prije kraja susreta. Johannes Sellin zabija svoj prvi gol na Svjetskom prvenstvu ikada, a slijedi ga Michael Kraus sa svojim prvim golom na ovom Svjetskom prvenstvu. Poljaci se ne uspijevaju vratiti, a podignute emocije suci kažnjavaju s tri isključenja u zadnje dvije minute.

Steffen Weinhold upisao je devet pogodaka i bio jedan od najboljih pojedinaca na terenu, a u momčadi Njemačke slijedi ga Gensheimer (četiri od sedam njegovih golova došli su iz kaznenih udaraca). Vratar Carsten Lichtlein započeo je susret slabije, no završio na 38% obrana.

U nedjelju se Njemačka susreće s Rusijom, a Poljska s Argentinom.

Danska – Argentina 24:24 (13:8)

Veliko iznenađenje prvoga dana u skupini D priredila je momčad Argentine. U svom prvom susretu na velikoj pozornici pod novim izbornikom Gudmundurom Gudmundssonom momčad Danske je tek u jednom navratu uspjela postići prividnu kontrolu nad igrom i rezultatom. U susretu gdje ih je s druge strane terena čekala momčad Argentine, dva boda za pobjedu upisali su gotovo svi prije nego je susret i započeo. No, upornošću, pravovremenim golovima i ponešto zahvaljujući blagom nemaru, ili bolje reći opuštanju Danaca, Argentinci su u zadnjim sekundama uzeli jedan bod.

Susret je bio više-manje u izjednačenju tijekom prvih 15 minuta s odličnim startom Argentine uz čak tri isključenja Danaca. Anders Eggert (7 golova) predvodio je Dansku u prvom poluvremenu, pa je tako i doveo do prvog vodstva od četiri gola koje će do kraja prvog poluvremena samo rasti. Najveće vodstvo do kojeg su Danci uspjeli doći bilo je sedam golova pred sam kraj prvih 30 minuta i kada su svi pretpostavili da je to to odvajanje koje će odrediti smjer utakmice, Argentinci kreću u povratak.

Drugo poluvrijeme započinju s igračem više i smanjuju rezultat na četiri razlike, no Danci se brzo vraćaju na sigurnijih šest. Malo opuštanja i par isključenja dovodi Argentince na svega dva gola razlike (17:15) na sredini druge trećine i lagana frustracija nemogućnošću odvajanja postaje sve očitija u igri Danske. Gol za gol s kraćim odvajanjima igra se do kraja susreta, a Argentinci u par navrata dolaze na svega gol razlike. Casper Mortensen drži Dance na laganom odmaku pri kraju, a Niklas Landin pri rezultatu 24:22, tri minute do kraja susreta, brani kontru Federicu Piazarru, najboljem strijelcu Argentine s osam upisanih golova. Leonardo Querin ih svojim prvim golom ponovno približava na gol do izjednačenja, minutu i pol do kraja.

U napadu Danci griješe, točnije Mikkel Hansen kojeg su tijekom cijelog susreta Argentinci posebno zatvarali, ne uspijeva primiti loptu na crti. U zadnjih 37 sekundi Argentinci su imali napad i gol manjka, izvadili vratara, a svojim četvrtim pogotkom susreta Diego Simonet izjednačio je utakmicu na 24 gola na svakoj strani. Par sekundi kasnije, D. Simonet je isključen iz igre, Danci su postavili napad, ali do pobjedničkog gola nisu uspjeli doći.

• narada10817.01.2015. u 02:21
    pistolero, nikakav problem nemaju Amerikanci, osim taj da u njihovim školama dominiraju - zna se koji sportovi. A o ulogi njihovih high schoola i collega za sportski odgoj sve je poznato. A pošto je drugi kontinent teško da će jedna nacija koja je uvijek sama sebi bila dosta i uz to zasićena... [više na forumu]
    narada108
  • narada10817.01.2015. u 02:07
    Ispravak: Njemci su pozvani jer nema kontinentalnog rukometnog saveza za Okeaniju. Za Bahrain i Emirate su pozivnicom zvani Island, koji je bio izgubio kvale protiv Bosne, i Saudi-Arabija, koja je bila 6. momčad na azijskom Cup prošle godine. Znači ako ima neko da se žali jesu Australija, jer su se... [više na forumu]
    narada108
  • Obrisan korisnik17.01.2015. u 01:24
    A otkad su to Bahrein i Emirati u Europi? I nekako mislim da su u IHF jedva dočekali odustajanje ove dvije ekipe da daju pozivnicu Njemačkoj, jer jedna takva rukometna zemlja uz tržište koje za sobom vuče plus televizijske ekipe može samo donijeti na popularnosti. To naravno ne znači da mislim da... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik17.01.2015. u 00:28
    Švabi ugodno iznenadili, još kad dobiju Ruse, tada su 1 nogom već u drugom krugu.
  • narada10816.01.2015. u 23:54
    Hatsune, a šta bi ti? Otkazali su Bahrain i Emirati, komu češ dati pozivnicu nego najbolje plasiranoj ekipi od prošlog EP-a, šta je bila Njemačka. Za razliku FIBA, tu niko nije platio za pozivnice (dobro, platilo se je za druge stvari, samo to nije tema). I Danci nisu krivi šta su pozvani na EP u... [više na forumu]