SP 2015, skupina B, 1. kolo, 16.01.2015, 17:00 h
Hrvatska 32:30 Austrija
Austrija

Hrvatska nakon velike borbe osigurala slavlje protiv Austrije

Iz Dohe:Zvonka Keliš • petak, 16.01.2015.

Hrvatski rukometaši pobjedom su otvorili Svjetsko prvenstvo u Kataru. U dvorani Duhail u Dohi Hrvati su vodili veliku borbu s Austrijom koja je čekala kao prvi suparnik u skupini B. Nakon što su se pred kraj prvoga poluvremena odvojili do svog protivnika na sigurnu prednost, Kauboji su u nastavak ušli nešto lošije što Austrija koristi kako bi se približila, no do samoga kraja Hrvatska osigurava prvo slavlje na svjetskoj smotri.

Hrvatska - Austrija 32:30 (16:13)

Svjetsko prvenstvo, skupina B, 1. kolo
DOHA - Dvorana Duhail, Gledatelja: 1795
Suci: Gatelis/Mazeika (Litva)

Hrvatska: Alilović (11 obrana), Ivić; Duvnjak 6, Stepančić, Kopljar1, Vori 3, Gojun, Horvat 2, Karačić 1, Bičanić 1, Štrlek 3, Čupić 11, Musa 1, Ninčević, Slišković 1, Brozović
Izbornik: Slavko Goluža

Austrija: Bauer (8 obrana), Marinović (3 obrane); Hermann A., Hermann M. 2, Ziura 1, Božović , Mayer, Szilagyi 7, Posch 4, Schlinger, Wagesreiter, Ascherbauer, Weber 7, Bilyk 1, Santos 6, Kirveliavicius
Izbornik: Patrekur Johannsesson

Sedmerci: Hrvatska: 4/5; Austrija: 3/3
Isključenja: Hrvatska: 12 min.; Austrija: 14 min.

Hrvatska muška rukometna reprezentacija započela je svoj nastup na Svjetskom prvenstvu u Kataru. U dvorani Duhail Hrvate su na suprotnoj strani parketa u njihovu prvome susretu skupine B dočekali reprezentativci Austrije koji su Kaubojima pružili dobar otpor. No, nakon zanimljivih 60 minuta dvoboja u Dohi izabranici Slavka Goluže stigli su do svog prvog slavlja na svjetskoj smotri.

Izbornik Goluža na teren je u prvu obranu poslao iskusnog Mirka Alilovića među vratnice, dok su se ispred njega našli Ivan Čupić, Marko Kopljar, Igor Vori, Jakov Gojun, Domagoj Duvnjak te Manuel Štrlek.

Slika 1 od 1.

Lijepo je Hrvatska krenula u svoj prvi susret u Kataru te je sigurnim reakcijama Alilovića, dobrom podrškom skupine hrvatskih navijača te naravno pogocima raspoloženih Čupića i Duvnjaka osigurala uvodnih 3:0. Do svog prvog pogotka Austrija, pak, stiže u sedmoj minuti kada siguran biva Maximilian Hermann. Sigurna je potom i hrvatska obrana, dobar je i blok i Hrvati održavaju stečenu prednost da bi se do 13. minute nanovo odvojili na +3 (6:3).

Trude se tada i dalje Austrijanci, ne posustaju već pružaju dobar otpor, a iako Štrlek pred ulazak u završnicu prvog poluvremena odvodi svoju reprezentaciju na četiri pogotka prednosti (10:6), Austrija se počinje polako, ali sigurno približavati i smanjuje svoj zaostatak. Dao je tada priliku hrvatski izbornik i novim i mlađim momcima u reprezentaciji koji također daju svoj doprinos i nakon što Austrija dolazi na minus dva (12:14) siguran je Željko Musa, a pridružuje mu se i Ivan Slišković kako bi uz lijepu hrvatsku pjesmu s tribina odveli svoju reprezentaciju na 16:12, dok se na predah odlazi s austrijskih minus tri (13:16).

Lijepa podrška hrvatskih navijača

U dvoranu Duhail dobro raspoloženi i s pjesmom stigla je manja skupina hrvatskih navijača već pod ranijim susretom Španjolske i Bjelorusije od kada se samo nastavilo navijanje i dobro raspoloženje uz slaganje koreografije za izvođenje hrvatske himne nakon čega hrvatski navijači, koji su se dodatno popunili na tribini do njih stotinjak, podršku svojim rukometašima pružaju punih 60 minuta.

Hrvatska u nastavak susreta ponovno lošije ulazi što, pak, Austrija koristi kako bi stigla na samo minus jedan (18:19). Bez ideje je Hrvatska tada u napadu, austrijska se obrana diže i učvršćuje, siguran je među vratnicama i Thomas Bauer i njegova reprezentacija dobrano puše za vrat Golužinim izabranicima. Sredinom drugoga dijela ukazuje se međutim Čupić koji s dva pogotka uspijeva odvojiti Hrvate na sigurnijih 23:20, priključuje mu se tada obranama i Alilović, a bude se još jednom i hrvatski navijači.

Austrija, međutim, nastavlja u višem ritmu i još jednom dolazi na pogodak zaostatka (24:25). Na krilima Čupića i Štrleka, kao i Duvnjaka Hrvatska se uspijeva još jednom odvojiti, odlazi na +4 (29:25), u važnim trenucima siguran je i Alilović, ali Austrija se ne predaje do samoga kraja. U posljednjim minutama s terena zbog trećeg isključenja i crvenog kartona izlazi i Alexander Hermann, a nakon sigurnog pogotka Vorija za 31:28 nešto više od minutu prije kraja Austrija ubacuje u dodatnu brzinu više i s dva uzastopna pogotka stiže na samo minus jedan (30:31) da bi Čupić u posljednjim sekundama zabio za slavlje Hrvatske 32:30.

Najefikasniji u redovima pobjednika bio je Ivan Čupić s 11 postignutih pogodaka te je ujedno proglašen najboljim igračem susreta, njih šest dodao je Domagoj Duvnjak, Mirko Alilović sakupio je 11 obrana, dok su najbolji kod Austrije bil Robert Weber i Viktor Szilagyi s po sedam golova, a Thomas Bauer i Nikola Marinović obranili su 11 lopti.