Napadačka rapsodija Novgoroda protiv Efesa, Tomić i Hezonja vrlo dobri u pobjedi Barcelone

Branimir Korać • subota, 24.01.2015.

Okončano je četvrto kolo Top 16 Eurolige uz tri pobjede domaćina i jednu gostiju. Jedino je Maccabi bio uspješan "na strani" dok su domaće pobjede ostvarili Nižnji Novgorod, Barcelona i Olympiakos...

Nižnji Novgorod - Anadolu Efes 109:90

Dušan Ivković imat će puno toga za objasniti svojim igračima nakon gostovanja u Novgorodu. Rusi su slavili s čak 109:90, Taylor Rochestie srušio je rekord Top 16 s 15 asistencija, a sa 65 poena u prvom poluvremenu, Rusi su stigli na drugo mjesto po broju poena u povijesti.

Kada šutiraš iz igre 70 posto, jednostavno ne možeš izgubiti. Obrana gostiju bila je jako loša, Novgorod je veliki broj poena ubacio u reketu i Ivković će tu imati velikih zamjerki.

Početak utakmice u velikoj mjeri usmjerio je tijek događanja i nakon što su Rusi poveli s 25:10, Anadolu Efes nije nijednom zaprijetio.

"Jako sam sretan zbog ove pobjede. Stvarno je zadovoljstvo pobijediti ovako iskusnog i kvalitetnog protivnika, posebno nakon prošlotjednog poraza u Španjolskoj. U početku je bilo teško igrati protiv Krstića, ali kasnije smo pronašli rješenje za njega", priznao je Artsiom Parahuski.

Parahuski je ubacio 27 poena (11/14) i uhvatio šest skokova, Trey Thompkins je upisao 21 poen (8/10) uz deset skokova, a Taylor Rochestie 19 poena (7/10) uz već spomenutih 15 asistencija.

Kod Efesa Milko Bjelica ubacio je 15 poena (6/7), po 13 su dodali Nenad Krstić (4/7) i Stephane Lasme (6/8). Dario šarić za 15 minuta ubacio je osam poena (1/3 za dva, 1/2 za tri) uz šest skokova i četiri asistencije, a Dontaye Draper za 23 minute sedam poena (1/1 za dva, 1/4 za tri).

Žalgiris - Maccabi 66:73

Puno čvršća i "normalnija" utakmica za razliku od ruske ekshibicije, odigrana je u Kaunasu gdje je Žalgiris poražen od Maccabija. Kako sezona odmiče, tako i Maccabi izgleda sve bolje, a u Kaunasu je na teškom gostovanju uspio u posljednjoj četvrtini preokretom odnijeti pobjedu.

Žalgiris je u posljednjih deset minuta ušao s prednosti 52:48, ali Maccabi je to vrlo brzo anulirao i stigao do preokreta. U završnici je domaćin pokušao uhvatiti priključak, međutim Maccabi je spriječio približavanje i mirno je priveo utakmicu kraju.

"Detalji su nas odveli u poraz. Dok smo kontrolirali igru i loptu, imali smo deset poena prednosti, no neke pogreške su omogućile Maccabiju da uđe u seriju i preuzme kontrolu nad utakmicom. Nakon što su preuzeli vodstvo, bilo je teško vratiti se u utakmicu iako smo se borili do samog kraja", smatra Paulius Jankunas.

Upravo on bio je najbolji pojedinac kod Žalgirisa s 18 poena (5/11) i 13 skokova, a James Anderson dodao je 17 poena (7/17) i sedam skokova. Kod Maccabija Sylven Landesberg ubacio je 20 poena (8/11) dok su po 12 dodali Jeremy Pargo (4/15, osam asistencija) i Alex Tyus (6/10, pet skokova).

Olympiakos - Laboral Kutxa 76:64

Vrlo loše prvo i dobro drugo poluvrijeme Olympiakosa u pobjedi protiv Laboral Kutxe 76:64. U prvom poluvremenu Grci su igrali jako loše, prvenstveno u napadu gdje nije bilo niti preciznosti, a niti ideje i na odmoru su bili u zaostatku 37:28.

Međutim kada se razigrao Vasilis Spanoulis, gostima više nije bilo spasa. Serijom 20:2 Olympiakos je potpuno preuzeo kontrolu nad utakmicom, poveo sa 67:53. Do kraja susreta Grci su rutinski sačuvali vodstvo i Laboral Kutxa se više nije mogla vratiti.

Izgubljene lopte i kriza krajem treće i početkom zadnje četvrtine uništila je šanse Laboral Kutxe.

Spanoulis je utakmicu završio s 27 poena (10/17) i šest asistencija dok je Othello Hunter dodao 14 poena (6/8) i sedam skokova. Kod poraženih Darius Adams upisao je 12 poena (4/10) i pet asistencija, a Tornike Šengelia deset poena (3/8).

Barcelona - Crvena zvezda 92:77

18 napadačkih skokova, odličan šut iz igre i općenito kvalitetan nastup, donijeli su Barceloni glatku pobjedu protiv Crvene zvezde.

Beograđani su i dalje u potrazi za prvom pobjedom u Top 16, znalo se da će u Barceloni teško do nje i nisu bili niti blizu. Barcelona je imala utakmicu cijelo vrijeme pod kontrolom i na kraju je zasluženo slavila.

Odlično razdoblje u igri imali su i Mario Hezonja i Ante Tomić koji su bili među istaknutijim pojedincima Barcelone. Hezonja je predvodio seriju 12:0 za odličan završetak prvog poluvremena, a Tomić je u nastavku susreta bio odličan i igrao je veliku ulogu u održavanju prednosti.

Obojica su utakmicu završili s po 12 poena, Hezonja uz šut iz igre 2/5 za dva i 2/5 za tri poena te pet napadačkih skokova dok je Tomić šutirao 5/9 i uhvatio deset skokova uz četiri dodavanja.