SP 2015. - Završnica, osmina finala, 25.01.2015, 19:00 h
Hrvatska 26:25 Brazil
Brazil

Hrvatska u infarktnoj završnici osigurala četvrtinu finala Svjetskog prvenstva

Iz Dohe:Danijela Lemaić • nedjelja, 25.01.2015.

Hrvatski rukometaši ove su nedjelje zakoračili u knock out fazu Svjetskog prvenstva u Kataru, a u sklopu osmine finala snage su odmjerili s reprezentacijom Brazila. Momčad Brazila još je jednom pokazala kako se može boriti i s najboljima stoga su Hrvati tek u posljednje dvije minute osigurali pobjedu vrijednu četvrtfinala.

Hrvatska - Brazil 26:25 (13:15)

Svjetsko prvenstvo, osmina finala
DOHA - Ali Bin Hamad Al-Attiyah Arena, Gledatelja: 1579
Suci: Al-Suwaidi/Bamutref (Katar)

Hrvatska: Alilović (8 obrana), Ivić (1 obrana), Duvnjak 4, Stepančić, Kopljar 5, Vori 2, Gojun 1, Horvat 1, Karačić 3, Bičanić 2, Štrlek 4, Čupić 3, Musa, Ninčević, Slišković, Brozović 1
Trener: Slavko Goluža

Brazil:Nascimento (7 obrana), Almeida (1 obrana); H. Teixeira, Pacheco 2, Silva 5, Gama 3, Candido, Toledo 1, Hubner, Santos 3, Patrianova 2, Pozzer 3, Ribeiro 3, Chiuffa 2, Cardoso 1, V. Teixeira
Trener: Jordi Ribera

Sedmerci: Hrvatska 1/5; Brazil 2/4
Isključenja: Hrvatska: 2 min.; Brazil 6 min.

Hrvatska rukometna reprezentacija nakon pet uzastopnih pobjeda u skupini B Svjetskog prvenstva u Kataru stigla je do osmine finala u kojoj ju je čekala reprezentacija Brazila. Suparnička ekipa među najboljih 16 plasirala se s četvrtog mjesta u skupini A u kojoj je upisala dvije pobjede i tri poraza. Momci Slavka Goluže dobrano su se namučili te su u infarktnoj završnici osigurali četvrtinu finala.

Hrvatska je po četvrtfinale natjecanja krenula s prvim napadom u koji je izbornik Goluža poslao Damira Bičanića, Domagoja Duvnjaka, Marka Kopljara, Igora Vorija, Ivana Čupića i Manuela Štrleka, dok se na vratima našao Mirko Alilović.

Susret zgoditkom otvara Kopljar za početno vodstvo Hrvatske, a do sljedećeg gola stiže se u drugoj minuti dvoboja kada siguran biva Bičanić. Prvi pogodak za Brazil upisuje Joao Pedro Silva za 1:2, a potom su uslijedile tri uzastopne obrane Alilovića koje su omogućile Hrvatskoj da otiđe na +3 (4:1). Nisu se predali Brazilci te su pojačali tempo i u 15. minuti, nakon nekoliko grešaka hrvatskog napada, stigli su do izjednačenja (8:8).

Hrvatska obrana nije funkcionirala, dok su momci u napadu djelovali nervozno i nedovoljno koncentrirano. To su iskoristili protivnici koji preko Silve u 16. minuti stižu do prvog vodstva na utakmici (9:8). Poravnao je potom Vori rezultat na 9:9, a Bičanić odveo Hrvatsku u novu prednost (10:9). Nanizale su tada obje ekipe greške, a Brazil preko Fabija Chiuffe nanovo izjednačuje rezultat na 10:10. Nova tri pokušaja Hrvatske s linije za sedam metara zaustavlja raspoloženi Luiz Ricardo Nacimento, a do odlaska na odmor Silva i Felipe Ribeiro stvaraju dva gola prednosti za Brazil (15:13).

Potpuno drugačija Hrvatska vratila se iz svlačionice u drugom poluvremenu, naime, obrana je napokon postala pokretljiva, a u napadu su Duvnjak, Jakov Gojun, Čupić i Štrlek napravili 5-0 seriju za 18:15. Tada je ponovno stalo, a Brazil se vratio u igru nošen obranama Nacimenta. Tako u 43. minuti Brazilci preko Guilhermea Gamea poravnavaju na 20:20. Hrvatska nije imala rješenja za divlju obranu Brazila stoga se i u posljednjih deset minuta susreta ušlo u poravnatom tonu (22:22).

Da Brazil ne prijeđe u novo vodstvo pobrinuo se Filip Ivić koji zaustavlja sedmerac Chiuffea, dok Kopljar postavlja novo vodstvo Hrvatske od 23:22. Thiagus Santos nanovo poravnava na 23:23. Napeto je bilo do samog kraja, a u infarktnoj završnici Hrvatska osigurava slavlje 26:25.

Hrvatsku je do slavlja vodio Marko Kopljar s pet pogodaka, dok je jedan manje dodao Domagoj Duvnjak. Na vratima je Mirko Alilović zaustavio osam lopti. U redovima Brazila istaknuo se Joao Pedro Silva s pet zgoditaka, dok je čuvar mreže Luiz Ricardo Nascimento sakupio sedam obrana.

• Obrisan korisnik26.01.2015. u 17:50
    Jako mi je drago što smo pobjedili Brazilce, ali me zanima kakva je to bila priprema za zonu 3:3 ili 4+2? Dok su naši bekovi pokušavali pretrčati svoje obrambene igrače, naša krila su se usidrila na kornerima i nije im palo na pamet da utrče na crtu i u rupe 2-4 metra, ali još mi nije jasno da to... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik26.01.2015. u 14:54
    Mene zanima gdje je čupić?
  • Obrisan korisnik26.01.2015. u 13:41
    Sve u svemu, nakon ovakve sramotne igre jučer, nadam se da ih peče savjest (što bi trebala, ako imaju imalo obraza) i da će ih to motivirati da od sada igraju s poštovanjem prema dresu kojeg nose.Jer onakvo igranje obrane preko k...a dobrih 40 minuta i gubljenje lopti u napadu je svojstveno... [više na forumu]
  • Hrvoje199026.01.2015. u 00:25
    Ajte bogati molajte, prošli smo dalje, pobjeda je tu, u sridu četvrtfinale. Pogledajte druge kako se muče i kakvi su rezultati. Sve više ekipa igra i sve je teže. P.s. evo da i ja malo pametujen, bija je članak od prije par dana, tj. koji dan prid početak turnira, di san ostavija komentar da se ne... [više na forumu]