Šakić najbolji pojedinac u porazu Manrese, Hezonja i Tomić odradili posao protiv Canariasa

Davor Kovačević • nedjelja, 08.02.2015.

U 20. kolu španjolske ACB lige favoriti su opravdali svoje uloge. Real Madrid i Barcelona nisu imali značajnih poteškoća, Unicaja je zadržala primat na tablici, a za najuvjerljiviju pobjedu kola pobrinula se Laboral Kutxa. Dobru utakmicu odigrao je Željko Šakić, ali ne i njegova Manresa.

Poslije euroligaškog debakla u Madridu, Barcelona je barem djelomično izliječila rane u domaćem prvenstvu. Protiv Canariasa serijom 16-0 u drugoj četvrtini preusmjerila je tijek susreta u svoju korist i do kraja održavala vodstvo do konačnih 87:79. Svoj dan imao je Boštjan Nachbar koji je predvodio Katalonce s 24 poena, dok su Dubrovčani Ante Tomić i Mario Hezonja ubacili po sedam poena. Kod gostiju je najbolji bio Lampropoulos s 23 poena.

Bilbao je nastavio u dobrom ritmu i protiv Manrese s 86:77 upisao sedmu pobjedu u posljednjih osam nastupa. Manresa je još početkom druge četvrtine imala i deset koševa viška (30:20), ali i brzo to ispustila. Mumbru je bio najraspoloženiji igrač Bilbaa s 24 poena, dok je kod Manrese najviše pokazao Željko Šakić s 14 poena.

Iako je nakon redovitih euroligaških posrtanja Unicaja sve ispravljala u ACB ligi, kontra-efekt se ovog puta nije dogodio i Unicaja je svladala opasni Joventut. Silovito su domaćini krenuli u susret s 21:4, ali i prosuli sve katastrofalnom trećom četvrtinom u kojoj su postigli tek osam poena. Joventut je poveo, ali nije uspio izdržati do kraja. U pobjedu Unicaje 81:77 Steffanson je ugradio najvećih 16 poena, a isti broj s druge strane ostvario je Vidal. Goran Suton nije imao svoj dan i uz šut 2/13 ostao je tek na četiri poena.

Gradski derbi odigrali su Real Madrid i Fuenlabrada, no fenjeraš nije mogao gajiti iluzije o eventualnom iznenađenju protiv madridskog stroja. Europski doprvak je s 86:69 svladao Fuenlabradu i zadržao korak za vodećom Unicajom. Samo je Rodriguez bio dvocifren kod domaće momčadi s 12 poena, a kod gostiju najefikasniji je bio Burtt s 20 poena.

Košarkaši Gran Canarije nisu ni u kojem segmentu mogli parirati daleko raspoloženijim košarkašima Laboral Kutxe koji su s 15 trica i 39 razlike ispratili goste. Malo prije kraja semafor je pokazivao i najvećih 103:59, a među svim domaćim košarkašima najviše je za to zaslužan Šengelia sa svojih 25 poena, dok se kod gostiju istaknuo Kurić sa 16 poena.

Nakon četiri uzastopna gostujuća poraza u ACB ligi, Valencia je konačno pronašla žrtvu. Sa 72:63 bez veće drame svladala je Obradoiro, a s po 15 poena u pobjedi su sudjelovali Ribas i Nedović. Krešo Lončar dodao je devet poena, dok je domaćine predvodio Corbacho s 15 poena.