Branimir Korać • subota, 28.02.2015.

U petak je zaokruženo osmo euroligaško kolo u Top 16, a prvi domaći poraz upisao je CSKA iz Moskve dok je prvu gostujuću pobjedu ubilježila Laboral Kutxa...

CSKA Moskva - Fenerbahče 75:81

Moskovski CSKA upisao je prvi poraz na domaćem parketu. Fenerbahče je odnio pobjedu 81:75 i zbog boljeg međusobnog omjera nalazi se ispred Moskovljana na ljestvici.

Iako CSKA ima po mnogima ponajbolju momčad u Europi, u ovom susretu momčad Željka Obradovića odradila je odličan posao i stigla do zaslužene pobjede. U redovima domaćina zaigrao je i povratnik Andrej Kiriljenko koji još nije potpuno spreman i odradio je tek pet minuta.

Već početna faza susreta u kojoj je CSKA ostao pet minuta bez poena, a Fenerbahče to iskoristio da bi se odvojio, pokazala je da domaćina očekuje težak posao. Ipak uspjeli su se vratiti u utakmicu, imati i vodstvo tijekom posljednje četvrtine, ali serija slobodnih bacanja u posljednjoj minuti omogućila je gostima da se odvoje i uzmu pobjedu.

"Bila je to teška utakmica, CSKA je najbolja momčad u Europi. Mislim da smo napravili dobar posao pod obručem gdje smo stekli prednost i preduvjete za pobjedu. Ovo je prava momčadska pobjeda, svi su dali sve od sebe kako bi ispunili svoje zadaće", rekao je Jan Vesely.

On je susret završio s 14 poena (5/8) i pet skokova, isti broj poena (5/14) dodao je Andrew Goudelock, a Nemanja Bjelica upisao je 11 poena (3/9) i 13 skokova. Luka Žorić za 14 minuta ubacio je šest poena (2/3) i uhvatio pet skokova. Kod domaćina Nando De Colo ubacio je 18 poena (5/10), a Miloš Teodosić 14 (2/11) uz šest asistencija.

Anadolu Efes - Laboral Kutxa 84:87

Do prve gostujuće pobjede stigli su igrači Laboral Kutxe koji su slavili u Istanbulu. Anadolu Efes odigrao je obrambeno ispod uobičajene razine, imao je problema u skoku i Španjolci su to kaznili.

Vrlo loš ulazak u utakmicu omogućio je Laboral Kutxi da na poluvremenu stvori visoku prednost i odnese na odmor vodstvo 50:33. Međutim u trećoj dionici uslijedio je najbolje razdoblje u igri domaćina, Šarić, Heurtel, Janning i društvo dobili su to razdoblje s 30:15 i zakomplicirali utakmicu.

Ipak u zadnjoj četvrtini gosti su uspjeli održati prednost. U završnici se pružila prilika Efesu da dođe do produžetka, ali Draper nije ubacio tricu.

Fernando San Emeterio predvodio je goste s 22 poena (7/13), a Colton Iverson dodao je 17 poena (7/9) i 11 skokova. Kod Efesa Dario Šarić za 25 minuta ubacio je 18 poena (3/9 za dva, 1/3 za tri) uz četiri skoka, Thomas Heurtel dodao je 17 poena (7/11) i pet asistencija, a Nenad Krstić 16 poena (5/12) i 12 skokova.

Barcelona - Alba 92:82 produžetak

Opuštanje u posljednjoj četvrtini Barcelonu je natjeralo u produžetak protiv Albe. Berlinska momčad odigrala je to razdoblje kao u transu, pogađala iz svih pozicija i uspjela minus od 13 poena pretvoriti u poravnanje.

Momčad Xavija Pascuala početkom drugog poluvremena pobjegla je na dvoznamenkastu prednost i činilo se da ima utakmicu potpuno u svojim rukama. Ali nije uspjela tu prednost zadržati u posljednjoj četvrtini, Leon Radošević odradio je tu veliki posao i upravo njegov ubačaj za 77:77 odveo je utakmicu u produžetak.

Tamo je Juan Carlos Navarro rutinski dolazio na liniju slobodnih bacanja, dobro je igrao i Satoransky i prednost Barcelone je narasla do konačnih plus 11.

"Bilo je teško, nedostajali su nam neki ljudi, ali i Barcelona je bila u sličnoj situaciji kada je dolazila u Berlin. Izašli smo i borili se, a dok god se boriš, imaš šansu. Na početku produžetka pogodili su neke šuteve, mi smo napravili neke pogreške i ostali bez snage", rekao je Alex Renfroe.

U domaćem sastavu Justin Doellman ubacio je 17 poena (7/10), Ante Tomić za 36 minuta dodao je 16 poena (6/9) i pet skokova, a Mario Hezonja za 11 minuta promašio je dvije trice. Kod Albe po 20 poena ubacili su Alex Renfroe (8/11, sedam asistencija, šest skokova) i Reggie Redding (7/11), Leon Radošević za 28 minuta dodao je 19 poena (7/14) i sedam skokova, a Marko Banić za 28 minuta četiri poena (2/8).

Olympiakos - Unicaja 77:72

Olympiakos je odigrao svoju 500. utakmicu u europskim kup natjecanjima i jubilej je proslavio pobjedom protiv Unicaje. Nije to bio nimalo lagan posao za Grke, ali su ipak spriječili iznenađenje.

Unicaja je vodila tijekom cijelog prvog poluvremena, u posljednjoj dionici bila je u egalu do posljednjih pet minuta kada domaćin ipak stvara laganu prednost i odnosi pobjedu.

U samom finišu susreta domaćin je imao preciznu ruku s linije slobodnih bacanja te spriječio neku dramu.

Vassilis Spanoulis ubacio je 18 poena (4/10) uz deset asistencija, a Georgios Printezis dodao je 13 poena (5/8). Kod gostiju Jayson Granger ubilježio je 13 poena (5/12) i pet asistencija.