Cibona u Trnskom nadoknadila -19 i produžila niz nepobjedivosti

Davor Kovačević • utorak, 28.04.2015.

Dramatična završnica u Trnskom u gradskom derbiju otišla je na stranu Cibone koja je kreirala veliki preokret i ostala neporažena u Ligi za prvaka.

KK Zagreb – KK Cibona 74:75 (27:13, 48:32, 58:58)

8. kolo Lige za prvaka
ZAGREB – Trnsko, Gledatelja: 800
Suci: Herceg (Zabok), Sušanj (Rijeka), Terlević (Kastav)

KK Zagreb: Božić 13, Batur 6, Vuković 11, Marčinković 9, Vladović 14, Blajić, Perić, Radoš, Vučić 3, Šarlija 13, Mileković 5
Trener: Danijel Jusup

KK Cibona: Žižić 19, Jagodić Kuridža 23, Krušlin 9, Ilievski 9, Siriščević 7, Rozić 6, Kus, Skokna, Gabrić 2, Popić, Zubac, Slavica

Blokade: Zagreb 3, Cibona 7

Trebao je to biti samo bonus koji bi ih mogao gotovo zacementirati na trećem mjestu koje vodi u izabrano društvo (o kojem su Mravi zakopčani do grla), a na kraju bi košarkaši Zagreba mogli itekako žaliti za utakmicom protiv Cibone. Gradski derbi Zagreba i Cibone koji je u svom prvom izdanju ove sezone ponudio „rastavljanje Mrava na proste faktore“, u Trnskom je bio kudikamo izjednačeniji. Odlučivalo se u posljednjem napadu nakon kojeg je stariji brat mogao vinuti ruke u zrak.

Cibona je zadržala svoj niz nepobjedivosti u Ligi za prvaka, iako je opasno plesala po rubu. Zagreb se plašio svog desetodnevnog odmora od utakmica gotovo jednako kao i protivnika protiv kojeg nakon kalvarije u Draženovom domu motiva nije manjkalo. To se u prvom poluvremenu pokazalo kao neutemeljena bojazan. Košarkaši iz Trnskog letjeli su parketom u prvom poluvremenu u kojem nije bilo slabe karike. Vladović, Šarlija, Božić i Vuković zabijali su kako su htjeli i Zagreb je u 12. minuti imao najvećih 35:16.

Malo tko je u tom trenutku pomislio da je to to, da je utakmica riješena. Čak ni nakon polovice odigranog i +16 u korist Zagreba (48:32). Rimčev motivacijski govor na poluvremenu očito je bio vrlo učinkovit, pa su cibosi iz gubitničke situacije u svega deset minuta nastavka anulirali visoko vodstvo domaćina. Lokomotiva Vukova bili su Žižić i Jagodić Kuridža koji su igrali simultanku u napadu, odmah uz bok bio je Ilievski i nakon tri četvrtine rezultat je bio na početku (58:58). Prvi put nakon početnih 2:2.

Krušlinovom tricom, druga od ukupno dvije gostujuće na utakmici, u 32. minuti cibosi su i premijerno postali lovina. Još veća i dvije minute kasnije s najvećih 67:61. Zagrebu je bilo krajne vrijeme da se uhvati za odbjegli vlak Cibone, a Batur je bio najhrabriji i s tricom poravnao na 69:69 tri minute prije kraja.

Uz Jagodića Kuridžu koji je i skakao i zabijao, najbolji igrač Cibone Žižić je svom opusu dodao i šest blokada, ali sve je to moglo pasti u vodu da je ruka zadrhtala u posljednjoj minuti. Tada je s dva slobodna bacanja poništio vodstvo domaćina. Vladović je imao šut odluke u svojim rukama, promašio je, ali Mravi su se uspjeli dokopati napadačkog skoka i prilike da trener „nacrta“ akciju. Ono što je u popravnom izveo Vladović vjerojatno nisu bile Jusupove zamisli i Zagrebova prilika za vrijedan skalp otišla je u nepovrat.