Niko Rukavina • subota, 23.05.2015.

Popodnevne utakmice španjolske Primere dale su odgovore na sva preostala pitanja. U borbi za Ligu prvaka Valencia je teškom mukom zadržala prednosti ispred Seville, a u najelitnije klupsko natjecanje izravno će Atletico Madrid. Europsku ligu izborio je Athletic Bilbao, a u dvoboju četiri momčadi iz lige su ispali Eibar i Almeria.

Dramatično je u posljednjem kolu Primere bilo u borbi za ispadanje i Ligu prvaka. Od četiri momčadi koje su ostale u borbi za opstanak, u najvišem rangu španjolskog nogometa bilo je mjesta za samo dvije. Kao pobjednici tog dvoboja izašli su Granada i Deportivo La Coruna, dok će sljedeće sezone Segundu igrati Eibar i Almeria.

Deportivo je imao vrlo tešku situaciju budući da je u posljednjem kolu išao na noge Barceloni, aktualnom prvaku i najdominantnijoj momčadi na svijetu. Prepuni Camp Nou koreografijom se oprostio od legendarnog kapetana Xavija Hernandeza koji u posljednjoj utakmici za svoj klub, na radost momčadi iz La Corune, nije upisao pobjedu.

Doduše, u 59. minuti, kada je Leo Messi zabio svoj drugi pogodak na utakmici i 43. u prvenstvu, činilo se kako Deportivo opet neće sačuvati prvoligaški status. Međutim, pogocima Lucasa Pereza u 67. i Dioga Salomaoa u 76. došli su do vrijednog boda i ostanka u ligi.

Opstanak je izborila i Granada remijem bez pogodaka na domaćem terenu protiv Atletico Madrida za kojeg zbog ozljede koljena nije nastupio Mario Mandžukić. Remi je pasao i Atleticu koji je osigurao treće mjesto i izravan plasman u Ligu prvaka.

Deblji kraj izvukli su Eibar i Almeria koji su ispali iz lige. Mali baskijski klub Eibar pobrao je mnogo simpatija, a u posljednjem kolu su na domaćem terenu dvama pogocima Andera Cape i jednim Javija Lare do 36. minute deklasirali već otpisanu Cordobu s 3:0. No iako su imali isti broj bodova i bolju gol razliku od Deportiva i Granade, na kraju su ispali zbog lošijeg međusobnog omjera.

Almerija se pred zadnje kolo nalazila u teškoj situaciji budući da je na domaćem terenu igrala protiv Valencije koja je morala ići po sva tri boda ne bi li osigurala Ligu prvaka. U prošlom kolu nisu iskoristili meč loptu protiv Celte iz Viga, a malo je falilo da na kraju ostanu bez najelitnijeg klupskog natjecanja.

Šišmiši su u prvom dijelu dva put lovili prednost Almerije za koju su pogotke postizali Thomas Partey u 9. i Fernando Soriano u 37., dok su Nicolas Otamendi i Sofiane Feghouli bili precizni za Valenciju u 28., odnosno 45. minuti.

U drugom dijelu igrala se vrlo čvrsta utakmica, a pobjedu vrijednu Lige prvaka Valenciji je donio Alcacer Paco pogotkom u 80. minuti utakmice. Gosti su dvoboj završili s igračem manje jer je Danijel Parejo u 89. dobio drugi žuti karton.

Sevilla je morala svladati Malagu u gostima i čekati kiks Valencije kod Almerije ne bi li osigurala Ligu prvaka. Andalužani su u razmaku od deset minuta, od 52. do 62., slomili Malagu koja je od 26. igrala s igračem manje jer je Wellington zaradio izravni crveni karton.

Unatoč igraču manje, Malaga je do kraja uspjela zabiti još dva pogotka, ali do boda nisu stigli. Sevilla će na kraju, unatoč pobjedi, sljedeće sezone ponovno igrati natjecanje u kojem joj ide prilično dobro – Europsku ligu.

Čak i u slučaju da Athletic Bilbao ne osvoji Kup Španjolske, u kojem u finalu 30. svibnja igra protiv Barcelone, Baski će sljedeće sezone nastupiti u Europskoj ligi. S 4:0 na domaćem su terenu deklasirali Villarreal koji je već osigurao to natjecanje.

Pobjednik je bio riješen već u prvom poluvremenu. U razmaku od 25. do 36. minute Athletic je zabio tri gola. Pogotke su postigli Aritz Aduriz, Andoni Iraola i Benat Etxebarria, Aduriz je svojim drugim pogotkom na utakmici u 60. minuti postavio na konačnih 4:0.

Čak i da je Athletic izgubio, izborio bi Europu, budući da su mu konkurenti Malaga i Espanyol izgubili utakmice protiv Seville, odnosno Celte iz Viga. Celta je od 20. minute igrala bez Sergija Alvareza koji je skrivio penal a realizirao ga je Christian Stuani.

Međutim, domaćini su s igračem manje odigrali jako dobru utakmicu i uspjeli su doći do pobjede od 3:2, čime su preskočili Malagu i Espanyol te su sezonu završili na osmom mjestu.

U preostalim utakmicama Real Sociedad je s 4:2 nadvisio Rayo Vallecano u gostima, a Levante i Elche su remizirali u utakmici bez pogodaka.

• Obrisan korisnik23.05.2015. u 23:39
    Ekipa koja odigra kod Barce 2-2 zaslužuje opsatnak vamos super depor (nećemo sada cjepidlačiti možda i je namješteno mene nije briga)
  • Obrisan korisnik23.05.2015. u 22:44
    Sve je čisto i pošteno Deportivo je bolji i od Bayerna i Reala!
  • renimus23.05.2015. u 22:40
    a da uskladite tablicu sa ovim clankom!?!?