Niko Rukavina • ponedjeljak, 25.05.2015.

U utakmici koja je pobjedniku donosila plasman u englesku Premier ligu i samim time 120 milijuna funti zarade, Norwich je na Wembleyu svladao Middlesbrough i nakon sezone izbivanja vratio se u najviši rang engleskog nogometa.

Pred više od 85 tisuća ljudi na Wembleyju, nogometaši Norwicha nadvisili su Middlesbrough s 2:0 i vratili se u prvi rang engleskog nogometa iz kojeg su ispali prošle sezone. Boro, s druge strane, na povratak u Premiership čeka od 2009.

U iznimno zanimljivoj i vrlo izjednačenoj sezoni Championshipa Norwich je završio na trećem, a Middlesbrough na četvrtom mjestu s jednim bodom manje od današnjeg pobjednika. Stoga, morali su u razigravanje za Premiership. Norwich protiv šestog Ipswicha, a Middlesbrough protiv petog Brentforda.

U polufinalu su Kanarinci iz Norwicha nadvisili Ipswich s ukupnih 4:2, a Middlesbrough Brentford s ukupnih 5:1 te su se plasirali u veliko finale na Wembleyju koje je pobjedniku donosilo 120 milijuna funti. U regularnom dijelu sezone, Boro je slavio u obje utakmice (4:0, 1:0), a izgubili su samo jednom u posljednjih 12 međusobnih dvoboja. Momčad iz sjeverne Engleske je stoga bila blagi favorit, no u finalu nije imala sreće.

Utakmica je počela vrlo žustro. U devetoj minuti obje su momčadi pogodile gredu! Prvo je zaprijetio Bradley Johnson iz Norwicha, da bi na suprotnoj strani prečku pogodio Jelle Vossen udarcem s 25 metara.

Presudni trenutak utakmice bilo je razdoblje od 12. do 15. minute kada je Norwich zabio oba pogotka na utakmici i osigurao zaradu od 150 milijuna eura. Prvo je u 12. Cameron Jerome matirao Dimija Konstantopoulosa, da bi tri minute kasnije Nathan Redmond postavio na konačnih 2:0.

U nastavku utakmice, Middlesbrough je sve pokušao ne bi li stigao do pogotka, no Norwich je postavio tvrdi blok kojeg napadači kluba iz Sjevernog Yorkshirea nisu uspjeli probiti. Boro je u drugom dijelu imao čak 65% vremena loptu u svojim nogama, ali nisu uspjeli zapucati niti jednom u okvir Johna Ruddyja.

Podsjetimo, iz Premiershipa su ove sezone ispali klubovi dvojice hrvatskih igrača, Jelavićev Hull City i Kranjčarov Queens Park Rangers te Burnley, a u najviši rang direktno su ušli Bournemouth i Watford.

Iz Championshipa su ispali Millwall, Wigan i Blackpool, a u drugu ligu su ušli Bristol City i Milton Keynes Dons (formalno-pravni nasljednik Wimbledona), a jučer je preko play-offa drugi rang engleskog nogometa osigurao Preston North End, prvi osvajač nacionalnog prvenstva i dvostruke krune u povijesti nogometa. Nepobjedivi su na Wembleyu u finalu svladali Swindon s 4:0.

[HD] All Goals Middlesbrough 0-2 Norwich City... by OfficialGoals