MAXtv Prva liga, 36. kolo, 30.05.2015, 19:00 h, Stadion u Stanovima, gledatelja: 1.500

Niko Rukavina • subota, 30.05.2015.

Nogometaši Zadra oprostili su se od HNL-a remijem na domaćem terenu protiv zagrebačke Lokomotive. Do sudačke nadoknade Zadar je imao prednost, bolju situaciju na terenu, no Jerko Leko je pogotkom s bijele točke Lokosima donio nastup u Europskoj ligi.

Danijel Šutić
60'
23
Roberto Viduka
64'
18
Vlatko Blažević
76'
Igor Štimac
7
(do 83')
13
(do 70')

Dramatično je bilo u posljednjem kolu 1.HNL. Do treće minute sudačke nadoknade činilo se kako će Lokomotiva osmim porazom u posljednjih deset utakmica izgubiti mjesto koje ih sljedeće sezone vodi u Europu, no Bruno Marić je opravdano dosudio jedanaesterac za goste kojeg je realizirao Jerko Leko za konačnih 2:2.

Veliku prigodu u 4. minuti imao je Zadar. Ivan Pešić je izbio sam pred Olivera Zeleniku no dvoboj je pripao vrataru gostiju. Ipak, do pogotka su prvi došli Lokosi. Damir Šovšić prošetao se Zadrovom obranom, uposlio na petercu Mirka Marića koji iz blizine zabija za vodstvo svoje momčadi.

Kod gostujuće ekipe najopasniji je bio upravo Šovšić koji je u prvom dijelu bio nerješiva zagonetka za braniče Zadra. Domaćini su pak najviše prijetili preko najboljeg strijelca Ivana Krstanovića.

Upravo je Krstanović u 39. izjednačio i došao do šestog prvenstvenog pogotka. Bartolec je u svom kaznenom prostoru srušio Perića, a iskusni golgeter mirno šalje Zeleniku u jednu, a loptu u drugu stranu. S rezultatom 1:1 otišlo se na odmor.

Nastavak utakmice započeo je poluprilikama na obje strane, a u 57. Zadranima je preokret donio Anić. U tom trenutku Lokomotiva je bila na petom mjestu i „van“ Europe, budući da je Zagreb vodio na domaćem terenu protiv Istre.

Momčad Marka Pinčića okrenula se ofenzivi, imala je nekoliko jako dobrih prigoda, no u samoj završnici utakmice, Zadar je složio dvije kontre koje lošim reakcijama nije iskoristio Želimir Terkeš i propustio dokrajčiti Lokomotivu.

I kada se činilo da će se Zadar oprostiti od HNL-a pobjedom pred svojom publikom, Hrvoje Vejić srušio je u svojem kaznenom prostoru Karla Bručića, a iz bijele točke, u 94. minuti utakmice, pogodio je Leko i donio Lokomotivi nastup u Europi.