Branimir Korać • nedjelja, 02.08.2015.

U tradicionalnom uvodu u sezonu u Community Shieldu održanom na Wembleyu Arsenal je svladao Chelsea s minimalnih 1:0 i tako stigao do prvog trofeja u novoj sezoni. Pobjedu Arsenalu donio je Alex Oxlade-Chamberlain golom u 24. minuti...

Dočekao je i Arsene Wenger svojih pet minuta. Iz 14. pokušaja uspio je doći do pobjede protiv Josea Mourinha slaveći u Community Shieldu s 1:0.

Ono što je prije par godina bilo nezamislivo, danas se dogodilo, na jednoj strani u dresu Chelseaja igrao je Cesc Fabregas, a na drugoj u dresu Arsenala Petr Čech. Uspješniji, u svakom pogledu, bio je Čech koji je zaustavio svoje bivše suigrače i pomogao Arsenalu da s trofejom otvori sezonu.

Utakmicu je odlučio jedan pogodak i to praltički iz prvog udarca na gol. Nakon više od 20 minuta šahovskog nadmudrivanja bez posebnih prilika, Theo Walcott na desnoj strani kaznenog prostora pronašao je Alexa Oxlade-Chamberlaina, ovaj se izborio za udarac pokraj Cesara Azpilicuete i lijepim udarcem pogodio suprotni kut Thibaulta Courtoisa.

Do kraja prvog poluvremena Chelsea je imao dvije prilike za poravnanje, i to obje Ramires. Prvo je lijepo gađao izvan kaznenog prostora, ali za kojih pola metra neprecizno da bi u 37. minuti propustio čisti zicer kada je Loic Remy odlično ubacio, a Ramires sam glavom pucao malo preko gola iz praktički idealne pozicije.

U drugom poluvremenu Arsenal je prepustio inicijativu Chelseaju, ali se i kvalitetno branio i zatim prijetio iz kontranapada. Mourinho je na odmoru uveo u igru Radamela Falcaa, no Kolumbijac je odigrao loše i nije donio Chelseaju ništa posebno.

U 62. minuti Eden Hazard, koji je danas potpuno neutraliziran, bio je u sjajnoj poziciji za postizanje pogotka, ali se "smrznuo" pred Čechom i pucao vrlo loše preko gola. Pet minuta kasnije prijetio je iz slobodnog udarca Oscar, dobro je gađao gornji kut, ali je Čech odličnom intervencijom izbio loptu u korner.

Arsenalove prijetnje su bile češće kako se susret bližio kraju, Chelsea je stvorio pritisak, ali svaka izgubljena lopta bila je opasnost po njegov gola pa su tako prijetili Giroud, Ramsey i Gibbs, ali rezultat se nije mijenjao.

Wenger je stigao do jedne od slađih pobjeda u karijeri, skinuo je to "prokletstvo" u mečevima protiv Mourinha i sve začinio osvojenim trofejom. Ovo je ujedno prva pobjeda Arsenala protiv Chelseaja još od onog dvoboja na Stamford Bridgeu kada su Topnici slavili s 5:3 uz hat-trick Robina van Persieja 2011. godine.