EP 2016, kval. skupina H, 10.10.2015, 20:45 h, Maksimir, gledatelja: -
3:0(2:0) Bugarska
Bugarska

Hrvatska razbila Bugarsku i ostala u igri za izravan plasman na Euro 2016.

Niko Rukavina • subota, 10.10.2015.

Reprezentacija Hrvatske odigrala je možda i najbolju utakmicu u kvalifikacijama za Euro 2016. i na praznom Maksimiru razbila Bugarsku s 3:0. Hrvatska je upisala vrijednu pobjedu koja ju ostavlja u igri za izravan plasman u Francusku, a da su hrvatski nogometaši bili precizniji, pobjeda je mogla biti i uvjerljivija.

Georgi Milanov
46'
15
Ivan Ivanov
46'
7
Mihail Aleksandrov
71'
Ivajlo Petev

Debi Ante Čačića na hrvatskoj klupi nije mogao početi na bolji način. Već u drugoj minuti utakmice Luka Modrić je odličnom loptom pronašao Ivana Perišića koji je pobjegao bugarskoj obrani i matirao Božidara Mitreva za važno vodstvo Hrvatske.

I nastavak utakmice Hrvatska je odigrala jako dobro, a posebno inspirirani večeras su bili Nikola Kalinić i Perišić, dok su Modrić i Ivan Rakitić odigrali prvo poluvrijeme na razini na kojoj igraju i u svojim klubovima. Izuzev praznih tribina, jedina mrlja na utakmici bila je izravni crveni karton Duje Čopa u finišu utakmice.

Čačićevi izabranici nakon pogotka u drugoj minuti igrali su vrlo dobro, ali se nisu iskazali s preciznošću. Prvo je Domagoj Vida iz blizine pucao preko vrata kao i Rakitić nakon odlične akcije s Darijom Srnom. U 18. je Vida zabio iz zaleđa, a kroz cijelo poluvrijeme dosta problema Bugarima je radio Nikola Kalinić, ponajbolji igrač na terenu. U 28. Marko Pjaca nakon sjajnog solo prodora i kombinacije s Modrićem puca u Mitreva, a iz odbijanca je Aleksandar Aleksandrov umalo zabio autogol, ali je lopta, srećom po Bugare, odsjela na vratnici.

Bugarska je došla do daha tek nakon pola sata i nekoliko je puta zaprijetila Danijelu Subašiću dalekometnim udarcima. Jako dobru igru Hrvatska je kapitalizirala u 43. minuti. Rakitić je povukao loptu, odigrao odličan dupli pas s Kalinićem i hladonkrvno matirao Mitreva za 2:0 Hrvatske.

Čačić je na odmoru Modrića zamijenio Milanom Badeljom, dok je Ivajlo Petev napravio dvije izmjene u svojim redovima. Bugarska je ubrzo stvorila najveću šansu na utakmici, kada je Ivelin Popov pucao kraj Subašićevog gola.

Kalinić je večeras igrao zaista sjajnu utakmicu, ali je isto tako zapucao nekoliko vrlo dobrih prigoda. U 53. je bio najviši nakon centaršuta Josipa Pivarića, ali je pucao ravno u bugarskog golmana, da bi tri minute kasnije, nakon odlične akcije Pjace i Perišića pucao kraj vrata.

Utakmica se potom primirila. Hrvatska je kontrolirala igru i nije dozvolila iznenađenje. Hrvatska je stvarala poluprigode, a do trećeg pogotka stigla je u 81. minuti. Večeras jako dobri Perišić probio je lijevi bok i centrirao za Kalinića koji iz blizine postiže zasluženi pogodak budući da je do tada promašio nekoliko velikih prigoda.

U 89. minuti utakmice Čop, koji je ušao u igru u 60. minuti umjesto Pjace, nagazio je Popova i zaradio izravni crveni karton. U posljednjem kolu Hrvatska mora pobijediti Maltu u La Valeti i čekat barem remi Norveške u Italiji kako bi se izravno plasirala na Europsko prvenstvo koje se sljedeće godine igra u Francuskoj.

• Obrisan korisnik12.10.2015. u 18:32
    Ne bih se složio u ovom slučaju iako je u principu uvijek bilo takvih igrica oko Mamićevih igrača. Pivarić je, uz uvjete na terenu i psihološki pritisak, odigrao vrlo dobru utakmicu. Jedino kog vidim na toj poziciji je Strinić ali se na njega nije moglo računati. Pranjić nikada nije odigrao neku... [više na forumu]
  • pikepiletina12.10.2015. u 13:54
    samo da se plasiramo na prvenstvo, pa da Zdravko podigne cijenu svojih igrača. Mamić ispred svih!
    pikepiletina
  • Obrisan korisnik11.10.2015. u 15:10
    Sportoz u pravu si 99 % . Ja bih nadodao da su nas još dva boda koštali isti ti debili ( a ne navijači ) , kada smo igrali sa Talijanima u Italiji. Umjesto da smo tamo uzeli sva tri boda mi smo zahvaljujući ranije navedenim budalašima uzeli samo jedan bod od Talijana , a bili su Talijani zreli za... [više na forumu]
  • sportoz11.10.2015. u 12:00
    Nažalost, kvalifikacije nisu doveli u pitanje igrači već "svastičari". S tim bodom bilo bi nam svejedno kako će završiti Talijani i Norvežani i ne samo to, bili bi 99% najbolji treći u slučaju da ne pobijedimo na Malti. Tada bi jedino Ukrajina mogla biti bolja i to ako pobijedi Španjolsku... [više na forumu]
    sportoz
  • Obrisan korisnik11.10.2015. u 11:56
    Igramo presporo užasno spor nogomet treba lopta brže ići,i više trčati a ne naši igrači se tri puta okrenu oko sebe i onda dodaju loptu,igraču koji stoji i gleda šta će tko napraviti ili doda golmanu to je nogomet koji igraju naši klubovi godinama prespori su naši u odnosu na ostale vrhunske... [više na forumu]