Italija pobijedila Norvešku; Turska najbolja treća; Bosna i Hercegovina u dodatnim kvalifikacijama

Nikola Raič • utorak, 13.10.2015.
Italija pobijedila Norvešku;  Turska najbolja treća; Bosna i Hercegovina u dodatnim kvalifikacijama

Italija je s 2:1 savladala Norvešku i time osigurala Hrvatskoj direktan plasman na EURO. Direktan plasman na EURO osigurala je i Turska, a Bosna i Hercegovina će u dodatne kvalifikacije.

Skupina H

Italija – Norveška 2:1

Utakmica koja je odlučivala o sudbini hrvatske reprezentacije, naravno računajući na laganu pobjedu Hrvatske na Malti. Pomoć Talijana je stigla u drugom dijelu, hvala i vidimo se u Francuskoj.

Italija odlično otvara utakmicu, vratima Norveške vrlo brzo zaprijetio je Pelle, ali njegov udarac glavom odlazi pored gola. Norvežani dolaze u vodstvo svojim prvim i jedinim udarcem u prvom dijelu, strijelac za 0:1 bio je Tettey. Ostatak prvog dijela prolazi u dominaciji Italije, ali i norveškog vratara Nylanda. Soriano, Pelle i Florenzi su prijetili, ali Nyland je izlazio kao pobjednik iz tih dvoboja.

Od samog početka drugog dijela Talijani nastavljaju sa svojom dominacijom. Najveću priliku propustio je Eder kojemu Nyland brani stopostotnu priliku. Ipak, Norveška nije izdržala napade Italije. Florenzi je iskoristio pogrešku Norveškog braniča i iz blizine zabija za 1:1. U 77. Nyland još jednom sjajno brani, ovaj put udarac Giovinca. U 82. i Nyland je bio nemoćan, odličnim udarcem Pelle je konačno pogodio mrežu za konačnih 2:1 i odveo Hrvatsku na EURO.

Bugarska – Azerbajdžan 2:0

Bugarska i Azerbajdžan bez imperativa pružili su solidnu partiju za kraj kvalifikacija. Bugarska pogotkom Aleksandrova odlazi na odmor s prednošću od 1:0. Do kraja utakmice Bugari su povisili prednost, za konačnih 2:0 zabija Rangelov.

Skupina A

Turska – Island 1:0

Turska je na svom terenu dočekala hit kvalifikacija – Island. Turska je imala sve u svojim rukama i pobjedom nad Islandom osigurala bi treće mjesto, a uz malu pomoć Kazahstana i direktan plasman na EURO.

Nakon ne pretjerano zanimljivog prvog dijela u drugom smo vidjeli više uzbuđenja. Crveni karton je dobio Tore, a jedini pogodak na utakmici zabio je Inan i tako osigurao Turskoj izravan plasman u Francusku.

Nizozemska – Češka 2:3

Nizozemci, poznati kao kraljevi kvalifikacija, su podbacili u ovom ciklusu. Zadnje kolo su dočekali na četvrtom mjestu. Za prolaz u dodatne kvalifikacije bila im je potrebna pobjeda protiv Češke te kiks Turske, ni jedan od ta dva uvjeta nije ispunjen i Nizozemsku nećemo gledati u Francuskoj.

Već nakon prvih 45 minuta bilo je jasno kako Nizozemce nećemo gledati na predstojećem EURO-u. Pogocima Kaderabeka i Surala Češka odlazi na odmor s visokom prednošću. Malu nadu Nizozemskoj za preokret crvenim kartonom daje Suchy.

Unatoč igraču više na terenu, demotivirani Nizozemci ne uspijevaju napraviti ni korak prema preokretu, čak štoviše, autogolom Van Persiea Češka odlazi na 0:3. U 70. pogodak postiže Huntelaar, a do kraja Van Persie zabija i u češku mrežu za konačnih 2:3.

Latvija – Kazahstan 0:1

Latvija i Kazahstan u revijalnom su tonu odigrali svoju zadnju utakmicu u kvalifikacijama za EURO. U prvom dijelu Kazahstan nešto konkretniji i bolji, ali bez pogodaka. Bolju igru iz prvog dijela Kazahstanci su okrunili pogotkom Kuata i upisali tri boda za kraj kvalifikacija i pomogli Turcima.

Skupina B

Cipar - Bosna i Hercegovina 2:3

Momčad BiH imala je sve u svojim rukama, pobjeda ju je vodila u dodatne kvalifikacije. S druge strane Cipar je morao svladati BiH i nadati se kako Izrael neće pobijediti Belgiju. Rasplet utakmica ipak nije ponudio zavrzlame. BiH je sve riješila u svoju korist i čeka ždrijeb dodatnih kvalifikacija.

Fantastičnu utakmicu gledali smo na Cipru. BiH utakmicu otvara po planu. Medunjanin zabija lijep pogodak za vodstvo koje osigurava dodatne kvalifikacije. No, Cipar pokazuje kako nije slučajno u igri za dodatne kvalifikacije do zadnjeg kola. Charalambidis zabija za izjednačenje, a Mytidis u 41. minuti osigurava Cipru vodstvo od 2:1. I kada se činilo da će Cipar kao trećeplasirani na odmor, opet se ukazao Medunjanin koji zabija za 2:2 nakon odličnog ubacivanja Lulića vraća BiH u dodatne kvalifikacije.

Drugi dio utakmice BiH igra odlično i svoju bolju igru pretvara u vodstvo pogotkom Đurića u 67. minuti. Pogodak Đurića ispostavio se i kao posljednji na utakmici te kao pogodak koji vodi BiH u dodatne kvalifikacije.

Belgija – Izrael 3:1

Pred Izraelom je bio težak zadatak, trebala im je pobjeda u Belgiji uz povoljan rezultat s Cipra. Kao ni kod Nizozemaca, niti jedan uvjet nije ispunjen. Izrael se okreće novom ciklusu kvalifikacija, a Belgija Francuskoj.

Belgija za razliku od Španjolske sinoć nije eksperimentirala sa sastavom te su dodatno otežali ionako težak zadatak. Belgija je dominirala tijekom cijelog prvog dijela, ali ipak nije pronašla put do izraelske mreže, tako se na odmor odlazi bez pogodaka.

I drugo dio utakmice protekao je u dominaciji Belgije, koja je konačno slomila otpor Izraela pogotkom Mertensa u 64 minut. Do kraja rezultat povisuju De Bruynea u 78. minuti i Hazard u 84. Počasni pogodak za Izrael i konačnih 3:1 zabija Hemed.

Wales – Andora 2:0

Treća utakmica skupne B bila je revijalna. Wales je pobjedom stavio „točku na i“ uspješnih kvalifikacija i prvog plasmana na veliko natjecanje. U posljednjoj utakmici kvalifikacija Wales je upisao šestu pobjedu, slabašnu Andoru pobijedili su 2:0, iako su Andorci izdržali sve do 50. minute. Strijelci za Wales bili su Ramsey i Bale.

• zovche14.10.2015. u 00:52
    a turska sto ima srece, inace ne bi bili najbolji treci da kazakstan nije dobio Latviju u gostima... ali mi je drago da madzari nisu najbolji treci..