Cedevita tri četvrtine pratila Olympiakos pa potonula u završnici

Davor Kovačević • četvrtak, 15.10.2015.

30 minuta Cedevita je bila ravnopravan protivnik Olympiakosu, no kada je u seriju trica ušao Lojeski, krenuo je i pad Cedevite za na kraju i uvjerljiviji poraz 76:61 nego je to djelovalo na parketu.

Olympiakos – Cedevita 76:61 (21:20, 17:15, 19:13, 19:13)

1. kolo Eurolige, skupina B
HERAKLION – Arena Heraklion, Gledatelja: 5000
Suci: Perez Perez (Španjolska), Paternico (Italija), Cmikiewicz (Poljska)

Olympiakos: Young 16, Papapetrou 6, Spanoulis 5, Strawberry, Tsairelis, Milutinov, Printezis 20, Agravanis 4, Mantzaris 11, Hackett, Lojeski 14, Athinaiou
Trener: Giannis Sfairopoulos

Cedevita: Zubčić 16, Pullen 18, White 8, Pilepić 2, Babić 2, Musa 4, Žganec, Bilan 10, Gordić, Žorić 1, Arapović 7, Mazalin

Izgubljene lopte: Olympiakos 13, Cedevita 14

Baš kao što je tomu bilo u oba prijašnja otvaranja Eurolige, Cedevita je i u svoju treću sezonu u elitnom europskom košarkaškom društvu krenula s porazom. Za razliku od Žalgirisa 2012. godine i Unicaje prošle, prvo europsko gostovanje sezone nije moglo biti zahtjevnije, kod prvog favorita skupine Olympiakosa koji je zbog zarađene kazne ovo domaćinstvo morao odraditi van svoje dvorane Mira i prijateljstva.

Kretom i Heraklion arenom (kapacitetom tek trećina pravog Olympiakosova doma), čiji je semafor pokazao manjkavosti zbog čega je start drugog poluvremena kasnio dobrih desetak minuta, Cedevita nije bila nimalo impresionirana. Što je valjda plod odrađene dvije euroligaške sezone, kao što je i plod realnog manjka kvalitete u odnosu na grčkog prvaka pad nakon 29 kvalitetno odigranih minuta i konačan poraz koji se rezultatski doima uvjerljivijim nego je to djelovalo na parketu.

Veljko Mršić nastavio je putem svog prethodnika Jasmina Repeše, a taj je instaliranje u euroligašku petorku jednog tinejdžera. Poslije Mazalina koji je lani često bio Repešin izbor, Mršić je iznenadio sve ubacivanjem Džanana Muse.

I upravo je 16-godišnji bosanskohercegovački dragulj potpisao prve poene na utakmici. Sa slobodnih bacanja pa tri minute kasnije i dugu dvojku. Startna petorka, u kojoj je još u odnosu na utakmicu sa Zvedzom krenuo Bilan umjesto Žorića, izdržala je 75 sekundi kada je Arapović povučen na klupu jer je Printezis to malo vremena pokraj kapetana srebrnih juniora odradio s košem i napadačkim skokom.

Početne probleme uz Printezisa Cedevitinoj obrani radio je Young koji je u svom stilu lomio obruč i pritom bio izrazito efikasan (šest poena za četiri minute), ali je i za Zagrepčane uslijedilo nekoliko minuta „lakšeg disanja“ kada je Amerikanac nakon svega četiri minute otišao na hlađenje.

Nakon Spanoulisove trice za 19:13, hrvatski je prvak ušao u seriju sedam poena. Bila je to prva od dvije veće u prvom dijelu kojom nije dopustio da se domaćini već tada značajnije odlijepe. Drugu od 11-2 zajedničkim su snagama kreirali Zubčić i Bilan kojemu je spuštanje lopte pod koš bila Cedevitina najplodonosnija akcija.

Držali su Zagrepčani ravnotežu u igri pa je uz neki pogođeni otvoreni šut više njihova prednost mogla glasiti i nešto više od 35:33. Ponajviše su u tom dijelu podbacila tri najveća Cedevitina pojačanja, Pullen, White i Žorić koji su zajedno u prvih 20 minuta u 35 Cedevitinih poena sudjelovali sa šest.

Amerikanci su se probudili u drugom, vezali zajedno deset poena od čega su Pullenove bile dvije trice i kada je Zubčić u 25. minuti ubacio svoj 13. poen od ukupno 16, Cedevita je imala najvećih +4 (47:43). I tu je za Cedevitu sve stalo. Olympiakos je, tako se činilo, samo malo podigao razinu agresivnosti u obrani i preciznosti u napadu što je za goste bilo previše. Toliko da Cedevita punih sedam minuta nije ubacila loptu kroz mrežicu, a Grci s tri vezane trice Lojeskog za 63:50 prelomili utakmicu.

Pokušavao je to u posljednjih sedam minuta bezuspješno promijeniti Pullen koji je u tom razdoblju riješene utakmice napumpao svoju statistiku i stigao do 18 poena i kada je on tu stao, Olympiakos je prednost podigao do najvećih i prema viđenom prevelikih +17. Za što domaćinima nije bio potreban ni Spanoulis (pet poena, sedam asistencija), no dovoljno je samo bilo da na razini budu Printezis, koji se za 26 minuta zaustavio na 20 poena, Young sa 16, kao i Lojeski s 14 poena čije su su trice zaustavile Cedevitu.

• lari_bird16.10.2015. u 19:07
    meni to uopće nije čudno, eto trebalo mu je malo duže da shvati da može... meni je nekaj drugo jako zanimljivo, prema službenoj statistici reprezentativni centarski par je popušio zajedno 5 banana
    lari_bird
  • litleben16.10.2015. u 12:25
    27 minuta dobre igre, a onda se na teren vratio Žora!
    litleben
  • Obrisan korisnik16.10.2015. u 09:31
    Zupčić postaje najbolji igrač cedevite....jebote na što je košarka u hrvata spala.
  • Obrisan korisnik16.10.2015. u 06:33
    27 minuta jako dobre igre (obrane) Cedevite. Kad se Strawberry i Hackett uigraju sa ekipom Olympiakos će opet biti ekipa za FF.