Cedevita izgubila skakačku bitku i utakmicu: Olympiakos zaustavio europsku seriju Zagrepčana

Davor Kovačević • četvrtak, 19.11.2015.

Bez obrambenog skoka Cedevita se do poluvremena držala s Olympiakosom koji je u drugom poluvremenu zagospodario terenom i iz punog Draženova doma odnio pobjedu s 83:70.

Cedevita - Olympiakos 70:83 (24:21, 16:20, 16:23, 14:19)

6. kolo Eurolige, skupina B
ZAGREB – Dom Dražena Petrovića, Gledatelja: 5200
Suci: Perez Perez (Španjolska), Paternico (Italija), Mantyla (Finska)

Cedevita: Katić, Pullen 13, White 12, Walker 5, Babić 10, Musa 3, Žganec 2, Bilan 10, Gordić 9, Žorić, Arapović 6, Mazalin
Trener: Veljko Mršić

Olympiakos: Hunter 19, Papapetrou 16, Moutaros, Strawberry 8, Tsairelis 4, Milutinov 2, Toliopoulos, Agravanis 11, Mantzaris 12, Hackett, Lojeski 2, Athinaiou 9

Izgubljene lopte: Cedevita 14, Olympiakos 12

Svojoj bogatoj kolekciji skinutih europskih velikana Cedevita nije uspjela dodati i Olympiakos. Šteta jer je prilika za to bila itekako dobra, ali očito ne i izvodiva makar su Grci u Zagreb stigli bez svoje prve zvijezde Vasillisa Spanoulisa i Georgiosa Printezisa.

Europska serija Cedevite je stala na tri pobjede, što i dalje momčad s Velesajma drži realnim kandidatom za Top 16. Već sljedeći tjedan u Francuskoj na gostovanju kod Limogesa doznat će i koliko realnim.

Razlozi na kraju uvjerljive pobjede Olympiakosa svode se na napadački skok i obranu koja je Cedevitine napade manje više svela na pucanje trica. To je u početku teklo vrlo pitko. „Iza luka“ su domaći košarkaši bili izrazito precizni. Najjači su pljesak punog Draženova doma dobili fadeaway trica Whitea s istekom napada te ona Arapovićeva preko ruke.

Grke je lopta nešto manje slušala kada je trebalo pogoditi iz daljine. Najviše je u početku dao Agravanis, a neplanski se u glavnu napadačku kariku prometnuo Hunter koji je u igru ušao već nakon četiri minute nakon što je Milutinov zaradio drugi prekršaj.

Hunterova prisutnost povezala se i sa „šutnjom“ Mire Bilana koji je otvorio s pet poena pa na nove čekao više od deset minuta i to kada se na parketu opet pojavio Milutinov. U međuvremenu Cedevita je i dalje puno izvlačila iz svojih trica, u široki spektar preciznih na startu druge četvrtine upisali su se Walker i Musa.

Na tom je valu Cedevita u 12. minuti imala 30:24. Pregrmjela je nekako i tri izgubljene lopte Pullena u isto toliko minuta, ali više od toga Mršića je mogla brinuti veliki propuh u zatvaranju skoka. Grci su iz drugih napada izvlačili dobar dio svojih poena, pa su nakon početnog vodstva u završnici prvog poluvremena opet vratili prednost na svoju stranu (39:36).

Na startu drugog s tri trice u dvije minute od čega su dvije vezane bile Athinaiouve premijerno su zaplivali i u dvoznamenkastim vodama (53:43). Cedevitina rupa postajala je sve dublja, a samo privremeno ju je domaći trener zatvorio s energijom Žorića, koji se prvi put u dres skinuo u 27. minuti, i Žganeca. Ne potpuno jer je ponovno "puhalo" ispod Cedevitina koša čime je Hunter raniji trud u obrani činio beskorisnim.

Kao i trojke Papapetroua i Mantzarisa kada god bi Cedevita bila negdje u domeni mogućeg preokreta. Onom drugom Mantzarisovom Grci su u posljednjih pet minuta ušli s komfornih 75:64.

Pokušavao je Mršić u paru s Gordićem i Pullenom, no od njih, kao i od većine u drugom dijelu, nije dobio gotovo ništa. Sve zagrebačke nade u povratak ugasio je Strawberry s četiri uzastopna poena čime je Olympiakos digao na +15 i stao na kraj Cedevitinoj seriji.

• Obrisan korisnik20.11.2015. u 15:52
    Preplašile se pizde pobjede. Nisu dobili najslabiji Oly u posljednjih 10 godina! Bez younga, printezisa i spanoulisa ovaj Oly je samo prosječna momčad.
  • njanjo20.11.2015. u 08:39
    Očekivano, ipak su one 3 pobjede zaredom bila iznad mogućnosti. Fizički smo bili slabi, ali ipak treba reći da je razlika igrati protiv Olympiakosa i Milana recimo. Način na koji grčki klubovi vrte pick je najbolji na svijetu, a pogotovo kad si fizički u lošoj kondiciji ne možeš stići sve... [više na forumu]
    njanjo
  • raz_bojnik19.11.2015. u 23:33
    Šutem se rijetko dobiva u modernoj europskoj košarci. Skok je kritičan zbog selekcije igrača, bilan je trom, a prave četvorke nemaju. To su bile slabosti od prošle godine koje nisu pokrivene. Onaj walker je prošlu utakmicu potpisan od eurolige sa 'guard'...
    raz_bojnik
  • narada10819.11.2015. u 20:59
    na žalost ovo je bilo za očekivati. Početak je bio sjajan, ona trica Marka „in his face". Ali onda Cedevita nije mogla držati razinu prošlih utakmica. Miro potrošen i dekoncentriran (slobodna bacanja i izg. lopte) jer mu nema dobre zamjene - ne znam šta je sa Žorićem. Isto važi za Luku (fali Fran... [više na forumu]