Maccabi unatoč pobjedi bez ulaska u TOP 16, Real Madrid proradio u ključno vrijeme

Branimir Korać • petak, 18.12.2015.

Nekoliko zanimljivih utakmica bilo je na rasporedu u prvom dijelu posljednjeg kola Eurolige. U Turskoj se vodila velika bitka između Darussafake i Maccabija za prolaz, a Real Madrid pregazio je Strasbourg za potvrdu prolaza...

Skupina A

Himki - Fenerbahče 68:70

Zanimljiv dvoboj odigran je u Rusiji iako su Himki i Fenerbahče već osigurali mjesto u Top 16. Bez obzira na to, riječ je o velikim momčadima koje u svakom susretu žele pobjedu stoga su se i u ovom dvoboju borile do posljednjih trenutaka.

Odluka je pala u samoj završnici, Bogdan Bogdanović ubacio je ključne poene, a nakon toga domaćin je vrlo loše izveo loptu sa strane, mekano dodavanje presjekao je Ekpe Udoh i Fenerbahče odnosi pobjedu.

Do slavlja su ga predvodili Jan Vesely s 19 poena (8/12) i šest skokova te Bobby Dixon sa 16 poena (6/11) i pet asistencija. U domaćem sastavu Tyrese Rice ubacio je 19 poena (6/11), a Aleksej Šved 16 poena (5/14, trica 5/9).

Real Madrid - Strasbourg 97:65

Strasbourg je na putu bez nade upisao težak poraz u Madridu protiv Reala s 97:65. Madriđanima je trebala pobjeda za spas sezone i prolazak u Top 16, znatno su kvalitetniji od Strasbourga i uz pravi pristup glatko su slavili.

Kako je Real Madrid igrao, dovoljno govori podatak da je postavio novi euroligaški rekord od čak 36 asistencija u jednom susretu. Momčad Pabla Lasa potpuno je dominirala, vrlo rano je stvorila visoku prednost i uz odličan nastup uništila goste.

Predvodili su je Jeffery Taylor sa 16 poena (7/9), Sergio Rodriguez s 14 poena (5/7) i pet asistencija te Felipe Reyes s 12 poena (5/7) i sedam skokova. Kod gostiju Rodrigue Beaubois ubacio je 17 poena (7/14), a Vladimir Golubović deset (4/11) uz devet skokova.

Žalgiris - Panathinaikos 72:75

U velikoj borbi u Kaunasu Panathinaikos je bio bolji od domaćeg Žalgirisa 75:72. Obje momčadi već ranije su osigurale prolaz, no htjele su pobjedom zaključiti grupnu fazu.

Za razliku od jednosmjernog susreta u Ateni i visoke pobjede Panathinaikosa, ovdje je bilo znatno izjednačenije i Žalgiris je do same završnice bio u igri za pobjedu.

"Znali smo da nas očekuje teška utakmica jer smo igrali protiv dobre momčadi. Žalgiris iza sebe ima sjajne navijače, dobro je vođen s klupe i ima veterane koji znaju igrati. No mi sa svakom utakmicom igramo sve bolje, napredujemo i spremni smo za bitku u Top 16", tvrdi Nick Calathes.

U gostujućem sastavu po 14 poena ubacili su James Feldeine (5/8) i Calathes (5/9, šest skokova, šest asistencija). Na suprotnoj strani Olivier Hanlan ubacio je 19 poena (7/7), a Paulius Jankunas dodao je 13 poena (6/10) i 11 skokova.

Brose Baskets - Dinamo Sassari 86:54

Dinamo Sassari završava nastup u Euroligi bez ijedne pobjede. Talijanski predstavnik posljednju priliku za prvu pobjedu imao je na gostovanju u Njemačkoj kod Brosea, međutim susret je okončan visokim slavljem domaćina 86:54.

Već do poluvremena sve je bilo jasno, Brose je na odmoru imao visokih 49:34, a u nastavku susreta dodatno je povećao prednost i nanio težak poraz gostima.

"Ne mogu reći da je bila lagana utakmica, bilo je teško bez obzira na rezultat. Nije lako igrati ovakve utakmice, želimo svaku pobjedu na domaćem terenu, ali za to je potrebno puno koncentracije stoga ovakvi susreti mogu biti neugodni", rekao je Leon Radošević nakon susreta.

U redovima Brosea Nikos Zisis ubacio je 16 poena (6/8) i podijelio pet asistencija, a po 12 poena dodali su Daniel Theis (5/7, šest skokova) i Janis Strelnieks (3/6). Radošević je za 20 minuta ubacio sedam poena (3/5 za dva) i uhvatio devet skokova. Kod DinamaMarquez Haynes ubacio je 14 poena, a Rok Stipčević za 24 minute upisao je devet poena (0/2 za dva, 3/8 za tri) i dvije asistencije.

Darussafaka - Maccabi 66:70

Darussafaka i Maccabi u izravnom dvoboju odlučivali su o putniku u Top 16. Maccabiju je u Turskoj trebala pobjeda od 11 ili više razlike, svaki drugi rezultat vodio je domaćina dalje, a kako Tabakova momčad nije se uspjela odvojiti tijekom susreta, uslijedila je čudna završnica.

I jedni i drugi su promašivali, Maccabi je bio svjestan da može samo kroz produžetak do željene razlike, ali na kraju se nije tako poklopilo, došao je do pobjede 70:66 koja mu ništa ne znači.

"Došao sam da bih odveo Maccabi u sljedeću fazu natjecanja i nisam uspio. Bilo je teško, imali smo puno ozljeda, a i od početka sam govorio da ne možemo i ne smijemo ovisiti samo o šutu za tricu. Moramo zabijati na različite načine, ali na žalost nemamo previše opcija u rosteru. Na kraju smo morali igrati na produžetak kako bi dostigli željenu razliku i nisam ponosan na tu završnicu. Neću to više nikada ponoviti", rekao je Tabak nakon susreta.

Sylven Landesberg bio je najefikasniji kod Maccabija s 14 poena (5/12), Jordan Farmar dodao je 13 poena (5/8) uz sedam skokova, a Dragan Bender nije upisao minutažu. Kod Darussafake Furkan Aldemir ubacio je 12 poena (6/7) uz šest skokova, Jamon Gordon 11 poena (4/8), a Milko Bjelica deset poena (3/11) uz devet skokova.

• Obrisan korisnik18.12.2015. u 13:39
    Kako god, i jedni i drugi su odigrali suprotno fair playu i kao takvi nisu zaslužili prolazak dalje. Da se mene pita izbacio bih i Turke iz natjecanja iako su prošli, ali pošto me se ne pita nemam pravo glasa. Nadam se da će im Euroliga ipak udarit nekakve kazne jer ovo je sramota za košarku i za... [više na forumu]
  • maxi18.12.2015. u 13:30
    bez ikakve ironije ti moram priopcit da bi to bilo preocito
    maxi
  • Obrisan korisnik18.12.2015. u 11:45
    Ako su već namjerno promašivali bacanja da bi došli do produžetka, znači ako su otvoreno igrali na to, onda ja, bez ikakve ironije, ne kužim zašto jednostvano nisu napadali SVOJ koš, a branili protivnički.
  • zovche18.12.2015. u 01:35
    ja upalio macabbi zadnjih 3 minute reko idem navijati za Tabaka i to sto sam vidio je bilo dno dna kosarke i sporta... dvije momcadi napucavaju lopte od obruce, pucaje suteve kao da su bili na teskim drogama, cekaju istek vremena bez ikakvih kretnji, dodavaju jedni drugima... mislim da sa tri... [više na forumu]