PAO nanio prvi poraz Fenerbahčeu; Real slavio u dramatičnoj završnici kod Brosea

Nikola Raič • četvrtak, 25.02.2016.

Nakon tjedna nacionalnih kupova, Top 16 se zahuktava. Danas je otpočeo drugi dio natjecanja, a nove pobjede su upisali Darussafaka, Real Madrid, PAO i Laboral Kutxa...

Darussafaka – Unicaja 78:55

Domaćini su sa samo jednom pobjedom dočekali goste iz Malage i uspjeli su poravnati račune sa Španjolcima. U konačnici su lagano slavili domaćini i upisali svoju drugu pobjedu. Ovim porazom Unicaja je s omjerom 2-6 preuzela „fenjer“ u ovoj skupini.

Gosti su dobro otvorili utakmicu, čak su do sredine prve četvrtine imali i prednost, ali se ona do kraja iste istopila. Na prvi odmor Darussafaka odlazi s plus tri, a tu prednost su samo povećavali. Unicaja se ni jednom nije ozbiljnije približila te domaćin odlazi s plus devet na odmor.

Spomenimo kako je Darussafaka u prvom dijelu ubacila samo jednu tricu, a kada je proradio i šut gosti su se mogli pozdraviti s pobjedom. Na kraju treće bilo je 14 razlike, a u konačnici velikih plus 23. U drugom dijelu su domaćini ubacili šest trica i lagano potopili Unicaju. Ne smije se zaboraviti ni dobra obrana domaćina koji su zaustavili Unicaju na samo 55 poena.

Do pobjede su Darussafaku vodili Harangody s 21 poenom (8/12) i osam skokova te Slaughter koji je dodao 11 poena (5/6) i šest skokova. U nizu skromnih učinaka kod Unicaje izdvojio se Kuzminskas s 12 poena (5/9) i šest skokova.

Brose Baskets – Real Madrid 86:90

Branitelj naslova konačno hvata pravu formu, devet pobjeda u posljednjih 10 susreta i osvajanje Kupa pravi su motiv za nastavak potjere za četvrtfinalom. Brose je s omjerom 3-4 večeras bio pred imperativom pobjede. Iako su domaćini pružili odličnu partiju, Real je bio za malo bolji i na kraju odnosi veliku i važnu pobjedu s ovog teškog gostovanja. Gostima je ovo peta pobjeda u drugoj fazi natjecanja.

Fenomenalnu prvu četvrtinu priredili su Brose i Real, čak 10 trica smo vidjeli, a obje momčadi su šutirale preko 55% iz igre. Domaćin otvara strahovito, serijom 12:0, da bi Real u samoj završnici završio serijom 10:3 i približio se na prihvatljivih minus tri. Početkom druge četvrtine, Real u potpunosti hvata priključak i okreće utakmicu u svoju korist. Do kraja poluvremena gledamo i dalje odličnu i efikasnu košarku, a na odmor se odlazi s minimalnom prednošću Reala.

I u drugom dijelu nastavlja se festival dalekometnih šuteva u Broseu. Pet trica u pet minuta treće četvrtine. Nakon što se Real odmaknuo na 10 razlike, Brose se munjevito vraća na minus tri pa i na minimalni zaostatak. Ipak, do kraja četvrtine gosti ubrzavaju i odlaze na plus sedam uoči raspleta u posljednjoj četvrtini.

U skladu s dobro poznatim njemačkim mentalitetom, domaćin se ne predaje. Posljednju četvrtinu otvaraju uraganski, serijom 12:2 i prelaze u vodstvo. Tu smo, kako se ono kaže, dobili utakmicu. Rasplet se igra koš na koš, a u posljednju minutu se ulazi s 86:86. Reyes slobodnim bacanjima dovodi goste u prednost, a nakon promašaja Zizisa, Lull propušta zatvoriti utakmicu. No, to nije koštalo Real zahvaljujući blokadi Ayona na Wanmakeru. Konačnih 90:84, s linije slobodnih bacanja postavio je Reyes.

Darius Miller se istaknuo kod domaćina s 20 poena (8/9). Dok su goste do pobjede vodili Lull s 21 poenom (7/10) i Reyes s 18 (4/7).

Panathinaikos – Fenerbahče 76:71

Fenerbahče još nije izgubio u 2016. i jedni su od glavnih favorita da konačno vrate sva ulaganja u klub. Odlična forma obilježena je i osvajanjem Kupa . No, svemu dođe kraj, pa tako i sjajnoj seriji gostiju. PAO je ovom pobjedom produžio svoju seriju na četiri pobjede i sada su na omjeru 5-3.

Gosti odlično otvaraju utakmicu, rade seriju 8:2 te održavaju svoje vodstvo sve do sredine druge četvrtine kada su vodili osam razlike. Fenerbahče ne uspijeva slomiti domaćine i otići na više od 10 poena razlike te se događa upravo suprotno. PAO pronalazi način kako zaustaviti napad Fenerbahčea i vraća se u utakmicu. Na odmor momčadi odlaze potpuno izjednačene.

Nakon izjednačenog prvog dijela, slično se nastavlja i u trećoj četvrtini. Sredinom iste, PAO prelazi u vodstvo koje je uspio zadržati do kraja. Sredinom posljednje četvrtine imao je PAO i osam poena razlike, nakon toga Fenerbahče radi seriju i dolazi na samo minus jedan. Ali, domaćini su se uspjeli othrvati naletu turske momčadi i nanijeti im prvi ovogodišnji poraz.

Do velike pobjede PAO su vodili Raduljica s 13 poena (5/8) i Diamantidis koji je uz 6 poena (2/3) podijelio sedam asistencija. Kod Fenerbahčea 19 poena i sedam skokova (7/12) Ekpe Udoha nije bilo dovoljno.

Laboral Kutxa – Žalgiris 71:65

Laboral Kutxa večeras je produžila svoj niz na pet pobjeda, a poraz od Reala u Kupu je zaboravljen nakon večerašnjeg preokreta. Gosti novim porazom ostaju na dnu tablice.

Laboral Kutxa i Žalgiris su efikasno otvorili utakmicu. Prvu četvrtinu su domaćini dobili 22:20. U drugih 10 minuta zato gledamo sasvim drugačiju utakmicu. Zaigrale su se čvrste obrane, a ni jedna momčad nije imala rješenje za takav način igre. Tako se na odmor odlazi s izjednačenjem na semaforu i to sa skromnih 32:32.

Odličnu obranu iz druge četvrtine prenijeli su gosti i u nastavak te su zaustavili Laboral Kutxu na samo 13 poena i u završnicu su ušli s osam poena prednosti. No, u posljednjih 10 minuta igra gostiju se u potpunosti raspala. Laboral zadnju dionicu susreta dobiva 26:12 i u konačnici slavi s ukupnih 71:65.

Domaćine su do nove pobjede vodili Bourousis sa 16 poena (4/12) i 11 skokova te Adams koji je dodao 17 poena (6/12). Kod Žalgirisa je dobru partiju odigrao Vougioukas s 13 poena (5/15) i 13 skokova.