Niko Rukavina • ponedjeljak, 30.05.2016.

Nogometaši AFC Wimbledona u finalu kvalifikacija za treću englesku ligu na Wembleyu svladali su Plymouth Argyle i izborili plasman u Ligue 1. Ovo je najveći uspjeh za klub kojeg su 2002. osnovali navijači bivšeg Wimbledon F.C.-a.

Nakon što su novi vlasnici Wimbledon F.C-a, kluba osnovanog 1889., 2002. klub preselili iz Londona u Milton Keynes, kasnije mu promijenili i ime u Milton Keynes Dons, kao i cjelokupni vizualni identitet, većina navijača Wimbledona odlučila je osnovati novi klub.

Navijački Wimbledon krenuo je iz devetog ranga engleskog nogometa. U prvih devet sezona pet puta osigurali su promociju u viši rang (tri puta osvojivši ligu) i od sezone 2011/12 igrali su u League 2, četvrtom rangu engleskog nogometa.

Nakon što su se prve četiri sezone borili za ostanak ove su osigurali 7. mjesto i play-off za treću ligu. Iako su u dodatne kvalifikacije ušli kao najslabije rangirani od četiri momčadi, Donsi su ostvarili veliki uspjeh i plasirali se u treći rang engleskog nogometa.

U polufinalu su dobili Accrington. U prvoj utakmici u Londonu slavili su pogotkom u 93. minuti, a u uzvratu su do 68. minute gubili 0:2, no tada je na scenu stupio legendarni Adebayo Akinfenwa i zabio pogodak koji je utakmicu odveo u produžetke (u kvalifikacijama se ne igra na pogodak u gostima).

Pogodak vrijedan finala na Wembleyu zabio je Lyle Taylor centarfor iz male karipske državice Montserrata, kojem se, zanimljivo, glavni grad zove Plymouth.

Finale na Wembleyu, pred 60 tisuća gledatelja, Wimbledon je igrao protiv Plymouth Argylea, momčadi koja je redovni dio sezone završila na 5. mjestu, a u polufinalu je izbacila još jednog posrnulog velikana, Portsmouth (kojim preko posebne zadruge također upravljaju navijači).

Finale na Wembleyu je bilo vrlo zanimljivo. Wimbledon je cijelu utakmicu bio bolji, iako je i Plymouth imao dobrih prigoda. No, pogodak odluke zabio je ranije spomenuti montseratski centarfor Taylor u 78. minuti.

Na 2:0, i konačnu potvrdu plasmana u treću ligu, postavio je Akinfenwa u 10. minuti sudačke nadoknade iz penala. Zanimljivo, Donsi će sljedeće sezone u trećoj ligi igrati s pravnim nasljednikom originalnog Wimbledona, MK Donsima, koji su ispali iz Championshipa.

Originalni Wimbledon je inače na Wembleyu ostvario svoj najveći uspjeh u povijesti kada je 1988. u finalu FA kupa pobijedio Liverpool s 1:0. Njegov nasljednik, navijački Wimbledon, je na novom Wembleyu također ispisao najljepše trenutke svoje kratke povijesti.