EP 2016., skupina D, 3. kolo, 21.06.2016, 21:00 h, Stade de Bordeaux - Bordeaux
Suci: Björn Kuipers, Sander van Roekel, Erwin Zeinstra (Nizozemska)
2:1(1:1) Španjolska
Alvaro Morata 7'
Španjolska

Branimir Korać • utorak, 21.06.2016.

Iako je Ante Čačić pošteno promiješao momčad, a Vicente del Bosque istrčao s najboljih 11, Hrvatska je svladala Španjolsku i uzela prvo mjesto u skupini!

(do 90'+2')

90'+2'

Bruno Soriano
60'
20
Aritz Aduriz
67'
10
Thiago Alcantara
84'
Vicente del Bosque

Bez Modrića, Vide, Mandžukića, Brozovića, Strinića Hrvatska je svladala Španjolsku koja je nastupila u najjačem sastavu! Rog, Pjaca, Jedvaj, Vrsaljko i Kalinić sjajno su zamijenili one koji su dosad bili nedodirljivi.

Iako u šarenom sastavu, Hrvatska je dobro otvorila utakmicu. Visoko je pritisnula Španjolce i u ranoj fazi imala je dvije odlične prilike.

Prvo je Kalinić povukao napad i opalio s 20 metara, udarac je bio vrlo dobar, ali De Gea je bio na mjestu.

Španjolski vratar ubrzo je umalo postao tragičarem. Kalinić ga je pritisnuo i natjerao ga na pogrešku, do lopte dolazi Rakitić koji lobuje vratara, lopta pogađa gredu pa vratnicu i pada na gol liniju.

Praktički iz prvog španjolskog napada pada pogodak. U sedmoj minuti David Silva nakon nekoliko pogrešaka hrvatske obrane ubacuje za Cesca Fabregasa koji puca prema golu, a iz neposredne blizine Alvaro Morata potvrđuje gol i donosi Španjolcima prednost.

Uslijedile su već spomenute dvije hrvatske prilike, a zatim razdoblje u kojem je Španjolska imala dominaciju, ali izuzev nekoliko odličnih izlazaka Subašića, nije bilo konkretne prijetnje.

Hrvatska se ponovno probudila u završnici prvog poluvremena kada je i stigla do poravnanja.

U 45. minuti Perišić je krasno probio lijevu stranu, prevario Juanfrana i nabacio u peterac gdje Kalinić dolazi do lopte prije Sergija Ramosa i vanjskom stranom kopačke šalje loptu u mrežu za 1:1 na odmoru.

I u drugom dijelu Hrvatska je nastavila s dobrom igrom i nakon deset minuta stvorila je prve prilike u tom razdoblju. Prvo je De Gea spasio u zadnji čas nakon pokušaja Jedvaja da bi u nastavku akcije Pjaca pokušao atraktivno škaricama i za malo promašio.

Španjolci su do prve velike prilike u drugom poluvremenu došli u 68. minuti kada je glavom vrlo dobro pucao Ramos, lopta je išla prema suprotnom kutu, ali prošla pokraj vratnice.

U 70. minuti Španjolci dobivaju kazneni udarac. Silva je pao u 16 metara nakon dvoboja s Vrsaljkom i Kupiers je jedva dočekao da može dosuditi takvo što. Međutim Subašić je sjajno pročitao udarac Ramosa i ostalo je 1:1.

U samoj završnici susreta Hrvatska odlazi do pobjede! U 87. minuti Kalinić je sjajno povukao kontru, pronašao Perišića koji se sjurio u kazneni prostor i probio De Geu za konačnih 2:1!

U završnici je bilo opasno, David Silva je umalo poravnao, ali Hrvatska se obranila i kao prvoplasirana ide dalje!