Niko Rukavina • nedjelja, 02.10.2016.

U finalu Svjetskog prvenstva u futsalu koje se održalo u Kolumbiji, Argentina je svladala Rusiju i postala, nakon Brazila i Španjolske, treća reprezentacija koja je postala prvakom svijeta u ovom sve brže rastućem sportu. Iran je u utakmici za treće mjesto svladao Portugal i došao do velike bronce.

U finalu između dvije ekipe koje su najviše pokazale na cijelom turniru, Argentina je svladala Rusiju s 5:4 i postala treća reprezentacija u povijesti koja je osvojila naslov svjetskog prvaka u futsalu. Utakmica je bila vrlo zanimljiva s ukupno više od 100 udaraca na gol.

U vrlo dinamičnom dvoboju do vodstva su prvi stigli Rusi, u 16. minuti preko Edera Lime iz gužve. Međutim, Argentinci uzvraćaju svega 25 sekundi kasnije kada na 1:1 postavlja Alamiro Vaporaki. U posljednjoj minuti prvog dijela, Argentina je došla do vodstva pogotkom Cuzzolina iz penala, nakon šestog akumuliranog prekršaja Rusije.

Rusi uzvraćaju početkom nastavka. U drugoj minuti pivot Eder Lima pogađa za svoj drugi pogodak na utakmici. No, kao i kod prvog pogotka Rusa, Argentinci su uzvratili svega nekoliko sekundi kasnije, ovaj puta preko Brandija za 3:2.

Veliku prednost Gauchosima donio je Brandi već u sljedećoj minuti. Rusi su potom bacili sve karte u napad, ne bi li stigli do smanjenja argentinske prednosti. Uveli su golmana-igrača, a konačno pitanje pobjednika Argentina je riješila u 39. minuti kada je Constantino Vaporaki pogodio preko cijelog terena u praznu mrežu.

Do kraja dvoboja Rusija je uspjela zabiti dva pogotka preko Liškova i Edera Lime za njegov hat-trick, no ostalo je premalo vremena da se u potpunosti vrate u utakmicu.

U utakmici za treće mjesto Iran je napravio još jedno iznenađenje i nakon boljeg izvođenja šesteraca došao do neočekivane bronce. Regularni dio utakmice završio je 2:2, a Iranci su prilikom raspucavanja šesteraca promašili dva, a Portugalci tri udarca.

Nakon što je prvi dio prošao bez pogodaka, prvi je u vodstvo došao Portugal, preko Cardinala u prvoj minuti nastavka. Isti igrač je samo 20 sekundi kasnije poentirao za 2:0, na novu asistenciju najboljeg strijelca turnira Ricardinha.

Iranci se nisu predavali i u 26. Kazemi pogađa iz daljine za smanjenje portugalskog vodstva. Na konačnih 2:2 postavio je Javid iz penala u 36. minuti dvoboja. Nakon završetka regularnog dijela, išlo se odmah na raspucavanje šesteraca.

Iranci su bili precizni četiri puta, a Portugalci tri, i Iran je osvojio povijesnu medalju za Aziju na svjetskim prvenstvima.