Petar Jenjić • nedjelja, 09.10.2016.

Danas su odigrani susreti trećeg kola španjolskog prvenstva, a u najzanimljivijem je susretu Barcelona porazila Baskoniju nakon produžetka. Bez pobjede je i dalje Planinićeva Gran Canarije, koja je kod kuće poražena od Valencije, dok je Unicaja postavila klupski rekord u postignutim tricama. U pobjedi nad Fuenlabradom ubacili su ih 17...

Unicaja je na fantastičan način došla do svoje prve pobjede ove sezone. Slavili su na gostovanju kod Fuenlabrade, a poraz su im nanijeli rekordnom tricaškom večeri. Naime, postavili su novi klupski rekord od 17 zabijenih trica iz 25 pokušaja (68%).

Domaćini su bolje otvorili utakmicu, vodili i sa 12 poena razlike, no Unicaja je već do kraja prve dionice serijom 11:2 došla u egal. Do kraja su poluvremena prešli u vodstvo, a sredinom su treće dionice poveli dvocifrenom razlikom. Fuenlabrada nije imala odgovora na napadački raspoložene goste.

Najefikasniji je u redovima Unicaje bio Jamar Smith sa 20 koševa (2/3 za dva, 5/7 za tricu, slobodna bacanja 1/1) i šest asistencija, dok su po 17 poena dodali Nemanja Nedović (4/5 za dva, 3/5 za tricu) uz osam asistencija i Dejan Musli (8/10 za dva, slobodna bacanja 1/2) uz deset skokova

Domaćine je predvodio Paco Cruz sa 19 poena (5/7 za dva, 3/7 za tricu), dok je Ivan Paunić ubacio 17 koševa (4/8 za dva, 3/4 za tricu).

Bez većih je problema do druge pobjede došla Murcija, a kod kuće je nadigrala Manresu. Susret je bio riješen već nakon prve dionice koju su domaćini dobili rezultatom 29:9, a do kraja prednost samo održavali.

Do pobjede ih je predvodio Vitor Benite sa 23 ubačaja (4/6 za dva, 5/8 za tricu), a Nemanja Radović je ubacio 11 koševa (4/7 za dva, 1/2 za tricu).

Najbolji je kod gostiju bio Joe Trapani sa 13 poena (5/6 za dva, 1/3 za tricu). Lukša Andrić ubacio je pet poena (2/3 za dva, slobodna bacanja 1/2) te imao četiri skoka za 24 minute na terenu. dok je Marjan Čakarun ubacio dva poena (1/2 za dva, 0/2 za tricu) uz dva skoka za devet minuta u igri.

Do prve je ovosezonske pobjede došao Estudiantes na gostovanju kod Obradoira, koji i dalje ne zna za pobjedu. Utakmica je čitav susret bila u egalu, a u posljednje su dvije minute poen prednosti imali gosti, čiju je pobjedu potvrdio Jordi Grimau sa četiri vezana poena.

Estudiantes je do pobjede predvodio Edwin Jackson sa 17 poena (5/13 iz igre, slobodna bacanja 6/6), a Jaime Fernandez je ubacio 13 koševa (4/7 iz igre, slobodna bacanja 4/4). Goran Suton postigao je šest poena (1/3 za dva, 1/3 za tricu, slobodna bacanja 1/4) te skupio pet skokova za 20 minuta provedenih na terenu.

Najefikasnije je kod domaćina bio Mickey McConnell sa 14 poena (6/8 iz igre, slobodna bacanja 1/2) i šest asistencija , dok je Shane Whittington dodao 13 koševa (5/10 iz igre, slobodna bacanja 1/2) uz 14 skokova.

Do druge je pobjede došla i momčad River Andorre, a kod kuće su bili bolji od Joventuta. Napetost je potrajala tek u prvom dijelu, a kada je Andorra došla do prve dvocifrene prednosti početkom treće dionice, Joventut nije imao snage za preokret te je utakmica bila riješena.

Do pobjede ih je predvodio David Jelinek sa 20 poena (6/7 iz igre, slobodna bacanja 6/6) i četiri skoka, dok je Nacho Martin ubacio 18 koševa (9/10 za dva, 0/3 za tricu) uz pet skokova.

Kod gostiju su po 12 poena ubacili Tomasz Gielo (4/7 iz igre, slobodna bacanja 2/4) i Luka Bogdanović (0/1 za dva, 4/8 za tricu).

Košarkaši Tenerifa došli su i do treće pobjede, a s velikom su razlikom nadigrali Real Betis. 30 je minuta utakmica uglavnom bila izjednačena, a domaćini su tek u posljednjoj četvrtini napravili razliku. Dobili su je s 13 razlike.

Do pobjede ih je predvodio sjajni Davin White sa 28 poena (3/5 za dva, 5/6 za tricu, slobodna bacanja 7/7) uz šest asistencija, a Rodrigo San Miguel je dodao 15 koševa (0/3 za dva, 5/5 za tricu).

Betis je ponovno predvodio sjajni Boštjan Nachbar koji je susret završio sa 26 poena (5/10 za dva, 2/2 za tricu, slobodna bacanja 10/10), dok je Kenny Chery ubacio 16 koševa (6/12 iz igre, slobodna bacanja 1/2). Luka Žorić završio je susret sa deset poena (4/8 za dva, slobodna bacanja 2/2) i tri skoka za 25 minuta provedenih u igri.

Zanimljivu su utakmicu u Barceloni odigrali istoimeni domaćin i Baskonija, a slavili su domaćini nakon produžetka. U napetoj je završnici Adam Hanga s linije slobodnih bacanja mogao donijeti pobjedu Baskoniji, ali je pogodio samo jedno pa je utakmica otišla u produžetke. U dodatnih je pet minuta Barcelona potpuno preuzela inicijativu i zasluženo došla do pobjede.

Do slavlja ih je predvodio odlični Justin Doellman sa 24 poena (9/13 iz igre, slobodna bacanja 5/5), dok je Tyrese Rice ubacio 20 koševa (7/17 iz igre, slobodna bacanja 4/6). Ante Tomić završio je susret sa 14 poena (6/6 za dva, slobodna bacanja 2/10) i četiri skoka za 21 minutu provedenu na parketu.

Kod Baskonije su po 18 poena ubacili Andrea Bargnani (7/17 iz igre, slobodna bacanja 3/4) i Shane Larkin (7/15 iz igre, slobodna bacanja 3/4) uz osam asistencija.

Gran Canaria i dalje ne zna za pobjedu u novoj sezoni, a večeras su upisali i treći poraz. Bolja je bila momčad Valencije, koja je vodila veći dio susreta. Iako prednost nije bila prevelika, Valencija je uspjela održavati tokom većeg dijela susreta te na kraju došla do pobjede.

Goste su do pobjede, sa po 14 poena, predvodili Fernando San Emeterio (5/8 iz igre, slobodna bacanja 3/4) i Lucas Sikma (7/10 za dva, 0/2 za tricu) uz deset skokova.

Najefikasniji je u redovima Gran Canarije bio Richard Hendrix sa 12 koševa (6/7 za dva) uz pet asistencija, dok je Darko Planinić dodao 11 poena (3/4 za dva, slobodna bacanja 5/6) uz četiri skoka za 16 i pol minuta provedenih na parketu.

Na stopostotnom je učinku ostao i Bilbao koji je slavio u gostima kod Zaragoze. U izjednačenom je dvoboju Bilbao uvijek imao barem minimalnu prednost u posljednjoj dionici te je uspio održati do kraja susreta.

Do pobjede ih je predvodio Scott Bamforth sa 24 poena (6/7 iz igre, slobodna bacanja 9/10) i pet skokova, dok je Alex Mumbru ubacio 14 koševa (5/9 iz igre, slobodna bacanja 2/2) uz osam skokova. Ivan Buva završio je susret sa šest poena (2/6 za dva, 0/1 za tricu, slobodna bacanja 2/2) i pet skokova za 19 i pol minuta provedenih na terenu.

Robin Benzig ubacio je 18 poena (5/13 iz igre, slobodna bacanja 5/6) kod Zaragoze, dok je Henk Norel dodao 11 koševa (5/7 iz igre, slobodna bacanja 1/2). Filip Kraljević odigrao je 17 minuta te za to vrijeme ubacio četiri poena (1/2 za dva, slobodna bacanja 2/2) uz dva skoka.