Dobar nastup Tomića u pobjedi Barcelone, Gran Canaria zamrznula Fuenlabradu na -51

Petar Jenjić • nedjelja, 23.10.2016.

Odigrano je preostalih šest dvoboja petog kola u španjolskoj ACB ligi, a vrijedi izdvojiti vrlo visoku pobjedu Gran Canarije nad Fuenlabradom. Barcelona i Real Madrid uspješno su prešli sve prepreke, dok su Tenerifi upisali prvu ovosezonski poraz.

Nakon minimalnog euroligaškog poraza, Barcelona je i više nego uspješno odradila novu utakmicu u domaćem prvenstvu. Nezadovoljstvo su, možemo reći, ispucali na Real Betisu, a slavili su s visokih 22 koša razlike. Vodili su od samog početka utakmice, prednost su povećavali iz minute u minutu i do kraja je samo bilo pitanje na koliko će se poena zaustaviti.

Barcelonu je do pobjede predvodio Marcus Eriksson sa 17 koševa (6/9 iz igre, slobodna bacanja 2/2). Ante Tomić odigrao je 20 minuta te za to vrijeme ubacio 12 poena (4/4 za dva, slobodna bacanja 4/4) te skupio devet skokova i dvije asistencije.

Kod gostiju je Trent Lockett ubacio 13 koševa (5/7 iz igre, slobodna bacanja 1/1). Luka Žorić završio je susret sa četiri poena (1/5 za dva, slobodna bacanja 2/2) i šest skokova za 20 i pol minuta provedenih na parketu.

Do četvrte su pobjede došli košarkaši Baskonije na gostovanju kod Joventuta te ga ostavili na samom dnu prvenstvene ljestvice kao jedini klub bez pobjede. Domaćini su tek u nekoliko navrata tijekom utakmice bili u prednosti, no ostatak je susreta pripao gostima. Polovicom treće dionice prešli su u vodstvo te ga do kraja nisu ispuštali.

Baskonce je do slavlja predvodio Adam Hanga sa 16 koševa (6/9 iz igre, slobodna bacanja 0/1), dok su po 14 poena postigli Tornike Šengelia (4/11 iz igre, slobodna bacanja 6/10) i Johannes Voigtmann (5/7 iz igre, slobodna bacanja 2/4) koji je skupio i sedam skokova.

Kod Joventuta je Alberto Abarte ubacio 15 poena (6/11 iz igre, slobodna bacanja 0/1), dok je Garrett Stutz ubacio 14 poena (4/10 iz igre, slobodna bacanja 6/12) te tome pridodao 13 skokova, od čega čak devet napadačkih.

Valencia je slavila na gostovanju kod Obradoira te upisala ukupno treću ovosezonsku pobjedu. O premoći u današnjoj utakmici dovoljno govori to da domaćini nisu vodili nijednom tijekom utakmice. Susret je Valencija riješila polovicom posljednje dionice, kada se ponovno odvojila na dvocifrenu prednost.

Bojan Dubljević je predvodio Valenciju sa 19 poena (6/7 za dva, slobodna bacanja 7/8) i pet skokova, dok je Antoine Diot dodao 15 koševa (5/9 iz igre, slobodna bacanja 1/2) i šest asistencija.

Najefikasniji je kod poraženih bio Rosco Allen sa 17 poena (7/15 iz igre, slobodna bacanja 3/6), dok je Santiago Yusta dodao 13 koševa (4/7 iz igre, slobodna bacanja 5/6).

Prvu je ovosezonsku pobjedu ostvarila Gran Canaria kod kuće, potpuno razbivši Fuenlabradu. Gosti su poveli sa 0:7, no već su do kraja prve dionice domaćini vodili sa 16 razlike. Konačnih 51 razlike dovoljno govori o današnjem raspoloženju dvaju momčadi. Gran Canarija je imala i nevjerojatnih 26 skokova više od svojih suparnika.

Najbolji je u ovoj visokoj pobjedi bio Sasu Salin sa 18 poena (5712 iz igre, slobodna bacanja 4/4), dok je Pablo Aguilar ubacio 14 koševa (5/8 iz igre, slobodna bacanja 2/2). Darko Planinić završio je susret sa devet poena (3/3 za dva, slobodna bacanja 3/4) za 15 i pol minuta na terenu.

Jedini je dvocifren kod Fuenlabrade bio Paco Cruz sa deset poena (2/3 za dva, 2/5 za tricu). Marko Popović ubacio je sedam poena (0/1 za dva, 2/8 za tricu, slobodna bacanja 1/1) uz tri asistencije za 27 i pol minuta u igri.

Zanimljiva je utakmica odigrana na Tenerifima gdje je istoimenog domaćina minimalno porazila Unicaja te im nanijela prvi poraz u ovoj sezoni. Gosti su veći dio susreta bili u prednosti, no situaciju su zakomplicirali pretkraj susreta kada su Tenerifi poravnali rezultat. Međutim, 32 sekunde prije kraja Alberto Diaz je ubacio tricu, a domaćini su uspjeli tek smanjiti na minimalan zaostatak.

Do pobjede je goste predvodio Jamar Smith sa 23 poena (4/5 za dva, 5/6 za tricu), dok je Dejan Musli dodao 15 koševa (7/12 iz igre, slobodna bacanja 1/3) i pet skokova.

Kod domaćina su po 13 poena ubacili Carl English (2/5 za dva, 3/5 za tricu) i Aaron Doornekamp (5/11 iz igre, slobodna bacanja 0/2) uz pet skokova.

Posljednji je susret dana pripao košarkašima Real Madrida koji su slavili na gostovanju kod Estudiantesa. Susret su Madriđani prelomili tek u posljednjoj četvrtini kada su pobjegli na dvocifrenu razliku. Ovom je pobjedom Real ostao na stopostotnom učinku.

Jaycee Carroll završio je susret sa 24 poena (3/7 za dva, 6/7 za tricu), dok je Anthony Randolph dodao 16 koševa (7/9 iz igre, slobodna bacanja 3/3) za pobjedničku momčad.

Najbolji je kod Estudiantesa bio Erwin Jackson sa 21 poenom (6/13 iz igre, slobodna bacanja 8/8). Goran Suton završio je susret sa jednim poenom (0/3 za tricu, slobodna bacanja 1/2) uz tri skoka.