MAXtv Prva liga, 14. kolo, 30.10.2016, 17:00 h, Gradski stadion u Poljudu, gledatelja: 12197

Mario Katušić • nedjelja, 30.10.2016.

Nažalost, derbi 14. kola MaxTV prve lige nije nam donio nogomet o kakvom će se pričati. Osijek i Hajduk odigrali su vrlo slabu utakmicu, a bodove je odnio manje loš akter susreta, odnosno Hajduk. Pogodak za pobjedu djelo je Marka Futacsa.

Pred jakom lijepo ispunjenim Poljudom, Hajduk je u susret ušao hrabro i otvoreno kako se to od njih očekivalo, no u prvim minutama su obje momčadi pokazale više grča nego kvalitetne igre. Ipak, Hajduk je uspio doći do jako dobre prilike u devetoj minuti, kad je u kaznenom prostoru proigran Erceg, koji se oslobodio Arsenića, ali stoper Osijeka mu je ipak uspio blokirati udarac u posljednji trenutak. Igra je onda ponovno zamrzla na sedam minuta, sve dok Hajduk nije postigao pogodak.

A za taj pogodak nije bila potrebna nikakve akcija. Zapravo je bila riječ o jednoj dugoj lopti Gkentsogloua u kazneni prostor, na Futacsa je zaboravio Arsenić, a Mađar u napadu Hajduka se jako dobro snašao i iz teške pozicije prebacio Mikulića za vodstvo domaćih. Futacs je deset minuta kasnije mogao doći i do drugog pogotka, no ovog puta je Mikulić bio siguran.

Osijek u prvom dijelu nije pokazao doslovno ništa, no imali su jednu situaciju u 38. minuti koja će ostati upitna. Dugu loptu u kazneni prostor ubacio je Knežević, Lukić je glavom pokušao vratiti u sredinu, a onda ona Nižića pogađa u ruku. Da li je bio jedanaesterac ili se može zaključiti kako je riječ o napucanoj lopti, prepustit ćemo sucu na procjenu. Hajduk je na odmor otišao s minimalnim vodstvo, iako je na samom kraju prvog dijela još jednu fantastičnu priliku imao Erceg, no Mikulić je siguran u pravoj "jedan na jedan" situaciji.

Drugi dio ponudio je još manje kvalitetnog sadržaja i gledljivog nogometa nego prvi, a Hajduk se postavio zatvorenije i uspješno je branio jalove i bezidejne pokušaje Osijeka, čiji stručni stožer na Poljud nije došao sa spremnim planom B. Prvi udarac Osijeka dogodio se u 50. minuti susreta, kad je Kalinić siguran nakon pokušaja Ejupija, a idući tek u doslovno posljednjoj minuti susreta, kad je nakon ubačaja iz kuta pucao Arsenić, no nedovoljno snažno.

Ostatak susreta je ponudio još neke bezopasne pokušaje Futasca te još jedan vrlo dobar pokušaj Ercega, kojeg je anulirao danas jedini raspoloženi igrač gostiju, vratar Mikulić. Vrijedi spomenuti i slobodan udarac Kožulja na isteku regularnog vremena, no Mikulića je danas uspio savladati tek Futacsev lijepi udarac. Ipak, to je Hajduku bilo dovoljno za tri boda i povratak na treće mjesto prvenstvene ljestvice.

Najveći gubitnik ovog susreta su gledatelji, posebno oni neutralni i hrvatski nogomet. Ovako nikako ne bi trebala izgledati utakmica između treće i četvrte momčadi ljestvice, odnosno između momčadi koje će vjerojatno predstavljati hrvatsku nogometnu ligu u idućoj europskoj sezoni. Pamtit će se kako je loša momčad danas savladala katastrofalnu i to im je bilo dovoljno za tri boda.