Branimir Korać • petak, 11.11.2016.

Pet susreta šestog kola Eurolige odigrano je ovog četvrtka i svih pet pobjeda odnijeli su domaćini. Najteži posao imao je Panathinaikos koji je slavio tek u produžetku, a u dvoboju hrvatskih stručnjaka Repeša je bio uspješniji od Perasovića...

Panathinaikos - Maccabi 83:75 (67:67)

Panathinaikos je upisao pobjedu protiv Maccabija tek nakon produžetka iako je imao utakmicu u rukama u 40 minuta. U završnici regularnog dijela Izraelci su odigrali odlično i vratili se iz zaostatka.

Šest minuta prije kraja Panathinaikos je vodio 64:52 i bio pred vratima pobjede, ali nakon toga Maccabi radi seriju 15:0 i preuzima vodstvo. Ipak u završnici skokom u napadu i ubačajem Gista devet sekundi prije kraja Panathinaikos je izborio produžetak. Tamo se domaćin potpuno raspucao i sa 16:8 slavio u dodatnih pet minuta.

"Velika pobjeda, pokazali smo da imamo srce i strast. Maccabi je dobra momčad s puno dobrih strijelaca. Imali smo prednost, ali oni su se poput svake dobre momčadi znali oporaviti. Moramo nešto naučiti iz ove utakmice i biti bolji", smatra James Feldeine.

Najbolji kod Panathinaikosa bili su Chris Singleton s 26 poena i šest skokova i Nick Calathes s 13 poena te po šest skokova i asistencija. Kod poraženih Sonny Weems ubacio je 15 poena uz pet asistencija, Andrew Goudelock 14 poena, a Devin Smith 11 poena uz 12 skokova.

Barcelona - Žalgiris 92:86

Žalgiris je u Blaugrani pružio dobar otpor Barceloni, do kraja susreta bio je u igri, ali domaćin je na kraju ipak slavio. Nakon prosječnog po broju poena prvog poluvremena, u drugom dijelu i jedni i drugi raspucali su se i Barcelona je to razdoblje dobila s 56:51.

22 sekunde prije kraja Pangos je tricom smanjio na 88:86, Tyrese Rice bio je precizan s linije slobodnih bacanja, a nakon što je Pangos promašio polaganje u sljedećem napadu, Barcelona je potvrdila pobjedu.

"Znali smo da nas očekuje teška utakmica. Žalgiris svaki put stvori dosta problema i igra čvrstu košarku, ima trenera koji od igrača traži da u svakom trenutku daju sto posto od sebe, respektiraju ga i to pokazuju na terenu", hvalio je Šarunasa Jasikevičiusa Rice.

Upravo Rice predvodio je Barcelonu s 20 poena, Petteri Koponen dodao je 16 poena, a Ante Tomić za 20 minuta ubacio je deset poena uz šest skokova. Kod Žalgirisa Brock Motum ubacio je 26 poena, a Paulius Jankunas 12.

Darussafaka - Brose Baskets 72:70

Nakon tri gostujuće pobjede, Darussafaka je napokon pobijedila i na svom parketu. Prvu pobjedu ostvarila je protiv Brosea iz Bamberga i to s tijesnih 72:70.

Moglo je to i lakše za domaćina, ušao je u zadnju četvrtinu s deset razlike, ali dopustio je Broseu brzi povratak i smanjenje na minus jedan. U samoj završnici imali su gosti i napad za produžetak ili pobjedu, no Melli nije pogodio i Darussafaka je ipak slavila.

"Uspjeli smo u završnici zaustaviti domaćina, ali nismo uspjeli to konkretizirati u napadu. To nas je na kraju koštalo pobjede. Uspjeli smo se vratiti nakon zaostatka od deset razlike što nikako nije lako u gostima u ovom natjecanju", kaže Andrea Trinchieri.

Kod Turaka Will Clyburn ubacio je 17 poena uz pet skokova dok je Dairis Bertans dodao 15 poena. Kod Brosea Janis Strelnieks ubacio je 14 poena, Daniel Theis 13, Nicolo Melli deset uz deset skokova, a Leon Radošević za 17 minuta ubacio je šest poena (3/6) uz dva skoka.

Emporio Armani - Anadolu Efes 105:92

Emporio Armani drugi tjedan zaredom otišao je preko 100 poena i sa 105 ubačenih poena postavio svoj novi euroligaški rekord. Obrana koja je platila ona je Perasovićevog Efesa koji je tako upisao novi poraz.

Turci su odigrali vrlo loše u fazi obrane, nije niti Armani tu blistao, ali gosti su tu posebno zakazali. U drugom poluvremenu Talijani su bili bolji protivnik, održavali su prednost u nedostižnim vodama i na kraju zasluženo slavili.

"Teška gostujuća utakmica u kojoj smo im dopustili više od 100 poena. Na ovaj način ne smijemo igrati, posebno ne u gostima. Moramo dobro pogledati snimku i popraviti obranu jer kad dopustiš ovoliko poena, ne možeš do pobjede", smatra Dogus Balbay.

U pobjedničkom sastavu Rakim Sanders ubacio je 22 poena uz sedam skokova, Alessandro Gentile dodao je 17 poena i pet skokova, a sjajan je bio Kruno Simon koji je za 28 minuta ubacio 14 poena (4/4 za dva, 2/3 za tri) uz devet skokova i osam asistencija. Kod Efesa Thomas Heurtel ubacio je 18 poena uz sedam asistencija, a Bryant Dunston 17 poena uz osam skokova.

Uniks Kazan - Crvena zvezda 65:62

Nakon četiri startna poraza, Uniks je povezao dvije pobjede, a Zvezda može žaliti što iz Rusije nije odnijela puni plijen. Domaćin je na kraju slavio sa 65:62 iako je bio na rubu poraza.

Četiri minute prije kraja gosti su imali plus devet, ali Uniks se vratio u utakmicu da bi Keith Langford tricom 17 sekundi prije kraja donio Uniksu vodstvo 63:62. Nakon toga Jenkins nije pogodio, a Marko Banić s linije slobodnih bacanja zaključio je susret.

"Očekivali smo tešku utakmicu, znali smo da nas čeka čvrsta momčad koja voli kontrolirati ritam igre. Beograđani su vrlo dobra obrambena momčadi nije nam bilo lako, ali trudio sam se biti agresivan cijelu utakmicu. Puno mi je pomoglo što mi je trener dao odmor na kraju treće i početkom zadnje dionice", kaže Langford.

Na kraju je ubacio 23 poena uz pet skokova dok su po deset poena dodali Marko Banić (4/5 za dva, pet skokova) i Latavious Williams (devet skokova). Kod gostiju Nate Wolters ubacio je 11 poena, a Ognjen Kuzmić deset uz devet skokova.