Vrlo dobri nastupi hrvatskih košarkaša u porazima svojih momčadi

Petar Jenjić • nedjelja, 15.01.2017.

Danas je odigrano svih osam utakmica 17. kola ACB lige u kojima su dobre individualne nastupe imali hrvatski košarkaši, međutim većina je u konačnici upisala poraze...

Nakon poraza od Darušafake u Euroligi, Baskonia se vratila na pobjedničke staze i došla do četvrte uzastopne pobjede u ACB ligi. Danas su kod kuće bez većih problema nadigrali Bilbao rezultatom 84:63, u utakmici u kojoj su vodili od početka do kraja.

Nakon početnih 0:2 Baskonia uzvraća s deset uzastopnih poena. Prilično neefikasnu prvu četvrtinu zaključuju domaćini ubačajem Voigtmanna za 17:8. Dobru je rolu odigrao Beaubois na početku druge dionice i Baskoniji donio dvoznamenkastu prednost (21:10). Bilbao se približava sa 7:0 serijom, međutim to je bilo sve od gostiju večeras. Ubrzo se domaćin vratio na dvoznamenkastu prednost i poluvrijeme je zaključio s 14 poena prednosti (41:27). Prednost su do kraja utakmice samo održavali, do konačnih 84:63.

Do pobjede ih je predvodio Rodrigue Beaubois s 21 poenom (7/9 iz igre, slobodna bacanja 4/6), dok je Adam Hanga dodao 14 koševa (5/8 iz igre, slobodna bacanja 3/3).

Najbolji je kod gostiju bio Alex Mumbru s 15 poena (5/14 iz igre, slobodna bacanja 4/6) i osam skokova. Ivan Buva zaključio je susret s devet poena (2/5 za dva, 1/2 za tricu, slobodna bacanja 2/4), šest skokova i jednom asistencijom za nešto manje od 22 minute provedene na parketu.

Madridski Real teže je od očekivanog došao do pobjede na gostovanju kod Joventuta 78:81, kojom je zadržao vrh ljestvice s omjerom 13-3, dok je Joventut sada na 4-12.

Nakon izjednačene prve četvrtine koja je otišla na stranu Joventuta (20:17), domaćin je ubacio u brzinu više i perfektno odigrao drugu dionicu tijekom koje je napravio deset razlike jednoj od najboljih momčadi Europe. Početkom nastavka imali su i +16, ali bez konačnog uspjeha. Polovicom posljednje četvrtine Felipe Reyes, Sergio Llull i Anthony Randolph napravili su seriju 13:0 čime je Real prešao u vodstvo (74:76) minutu i pol prije kraja. Utakmica je bila vrlo izjednačena do kraja, Sergi Vidal i Luka Bogdanović imali su priliku donijeti Joventutu barem produžetak, ali bez uspjeha i gosti su slavili rezultatom 78:81.

Do pobjede ih je predvodio Felipe Reyes s 18 poena (6/8 za dva, slobodna bacanja 6/7), dok je Sergio Llull dodao 12 koševa (4/10 iz igre, slobodna bacanja 3/4).

Domaćine je predvodio Luka Bogdanović sa 16 koševa (5/11 iz igre, slobodna bacanja 3/4).

Iberostar Tenerife nastavlja s vrlo dobrim nastupima i večeras je došao do šeste uzastopne pobjede u svim natjecanjima pobjedom kod kuće protiv Barcelone 71:60, čime su se ove dvije momčadi izjednačile na ljestvici s omjerom 12-4. Susret su zaključili sa samo sedam izgubljenih lopti i ukupno 19 asistencija.

U prvoj je četvrtini bolje stajao domaćin, tijekom koje je imao i dvoznamenkastu prednost (19:9). Nakon što je zaključio s osam poena prednosti (23:15), drugu je odigrao vrlo loše i ubacio tek šest poena preko Abromaitisa i Pinera, što je katalonska momčad iskoristila da poluvrijeme završi u njenoj koristi (29:33). Polovicom treće četvrtine domaćin se vraća u vodstvo i ne ispušta ga do kraja utakmice, iako su gosti prijetili u nekoliko navrata.

Georgios Borgis predvodio je Tenerife do pobjede sa 16 poena (8/13 za dva) i 11 skokova, dok je Aaron Doornekamp dodao 13 koševa (4/11 iz igre, slobodna bacanja 1/2).

Najučinkovitiji je kod gostiju bio Justin Doellman s 15 poena (4/5 za tricu, slobodna bacanja 5/7), dok je Ante Tomić dodao 13 koševa (4/7 za dva, slobodna bacanja 5/8), šest skokova i dvije asistencije za 23 i pol minute na terenu.

Valencia je kod kuće nadigrala ekipu Estudiantesa rezultatom 93:85 čime se izjednačila s Tenerifima i Barcelonom na drugom mjestu prvenstvene ljestvice s omjerom 12-4. Domaćin je veći dio susreta bio u vodstvu, prelomivši ga u trećoj četvrtini koju je bio s 33:20. Do kraja utakmice samo su održavali prednost.

Najbolji je kod domaćina bio Bojan Dubljević sa 17 koševa (7/15 iz igre, slobodna bacanja 3/5), dok je Fernando San Emeterio dodao 15 poena (5/9 iz igre, slobodna bacanja 4/5).

Edwin Jackson ubacio je 20 koševa (8/16 iz igre, slobodna bacanja 2/2) za goste, dok je Goran Suton ubacio 15 koševa (3/5 za dva, 3/5 za tricu, slobodna bacanja 0/1) uz tri skoka i jednu asistenciju za 29 minuta provedenih na parketu.

Zaragoza je nešto teće od očekivanog nadigrala posljednjeplasiranu Manresu nakon produžetka 87:77 u došla do šest prvenstvene pobjede kojom je prekinula seriju od tri poraza.

Momčadi su se tijekom susreta izmjenjivale u vodstvu, dok je u posljednjih 45 sekundi Zaragoza mirno ušla s osam poena prednosti (73:65), međutim do isteka četvrte četvrtine ubacili su tek jedan poen. Za Manresu je prvo uz prekršaj poentirao Tomas, zatim je uz prekršaj tricu pogodio Cvetković, dok je produžetak gostima donio Machado ubačajem u posljednjoj sekundi regularnog dijela (74:74). U dodatnih je pet minuta domaćin ipak proigrao, nadigrao Manresu s 13:3 i u konačnici slavi rezultatom (87:77).

Do pobjede ih je predvodio Henk Norel s 21 poenom (9/10 za dva, slobodna bacanja 3/5) i deset skokova. Filip Kraljević zaključio je dvoboj s dva poena (1/3 za dva), tri skoka i jednom asistencijom za šest i pol minuta na terenu.

Najefikasniji je kod Manrese bio Marjan Čakarun s 14 poena (6/7 za dva, slobodna bacanja 2/2) i četiri skoka za 22 minute provedene na parketu.

ACB liga, 17. kolo:
Baskonia - Bilbao 84:63
Joventut - Real Madrid 78:81
Obradoiro - Fuenlabrada 72:91 (Artem Pustovji 16p / Luka Rupnik 16p - Marko Popović nije bio u sastavu)
River Andorra - Real Betis 95:70 (Giorgi Šermadini 22p, 11sk / Vojdan Stojanovski 15p)
Tenerife - Barcelona 71:60
Unicaja - Murcia 88:76 (Dejan Musli 19p / Facundo Campazzo i Billy Baron 22p)
Valencia - Estudiantes 93:85
Zaragoza - Manresa 87:77 (nakon produžetka)