Dobar nastup Zubčića u porazu Nižnjija, Bayernu pobjeda u njemačkom dvoboju

Petar Jenjić • srijeda, 01.02.2017.

Odigrane su posljednje četiri utakmice petog kola TOP-a 16 Eurokupa iz kojih vrijedi izdvojiti pobjedu Bayerna protiv Ulma nakon produžetka čime je zadržao stopostotan omjer u ovoj fazi natjecanja i dobar nastup Tomislava Zubčića u porazu Nižnji Novgoroda od Zenita...

Bez četvrtfinala ostao je Nižnji Novgorod koji je poražen na gostovanju u St. Peterburgu kod Zenita 90:66. Domaćin je ovom pobjedom došao do omjera 3-2 u grupi G i s pobjedom protiv Lietuvos Rytasa u sljedećem kolu sigurno prolazi dalje.

Gosti su se jako dobro držali u prvom poluvremenu, u nekoliko navrata dolazili i do prednosti, ali su poluvrijeme ipak zaključili u zaostatku od dva koša (49:47). Nastavak susreta Zenit je otvorio s deset vezanih poena, od čega je Landry ubacio pet. Nakon trice Gubanova domaćin je ubacio novih 12 poena za okruglih +20 (70:50). Kane je u jednom trenutku uspio malo spustiti zaostatak, ali je Zenit tricama Toolsona i Timme vratio visoku prednost i riješio pitanje pobjednika.

Evgeni Valiev predvodio je domaćine sa 17 poena (8/10 za dva, slobodna bacanja 1/1), dok je Janis Timma dodao 16 koševa (6/11 iz igre, slobodna bacanja 1/3).

Kod gostiju je DeAndre Kane ostvario učinak od 16 koševa (6/10 za dva, 0/1 za tricu, slobodna bacanja 4/9), 12 skokova i osam asistencija. Vrlo dobro je odigrao i Tomislav Zubčić koji je susret zaključio s 15 koševa (3/7 za dva, 3/7 za tricu), pet skokova i tri asistencije za nešto manje od 29 minuta provedenih na parketu.

Nastup u četvrtfinalu ovog natjecanja osigurao je ruski Himki koji je slavlje kod litavskog Lietkabelisa 77:89 došao na omjer 4-1. Za prvo će se mjesto sljedeći tjedan boriti s Bayern Munchenom. Lietkabelis je s druge strane ispao iz svih kombinacija za prolazak dalje.

Gosti su odigrali jako dobru prvu četvrtinu, imali su osam asistencija i pet ukradenih lopti što su iskoristili za lijepu seriju 12:0 za dvoznamenkastu prednost (15:28). Drugu je četvrtinu Himki ponovno otvorio sjajno, napravio je seriju 15:0 koju je zaključio nekadašnji igrač Cedevite Jacob Pullen (19:43).

Činilo se da će Himki mirno privesti utakmicu prema kraju, ali je domaćin u završnici treće četvrtine i početkom posljednje napravio 12 razlike i došao na pet poena minusa (66:71). Međutim, gostima je ugostio Hummel s tricom i polaganje, zatim je poentirao i Šved za povratak na dvoznamenkastu prednost (70:82) i potvrdu pobjede.

Aleksej Šved zaključio je susret s 23 poena (9/14 iz igre, slobodna bacanja 1/5) i osam asistencija, dok je Robbie Hummel ubacio 20 koševa (8/13 iz igre, slobodna bacanja 1/1) kod pobjedničke momčadi.

Domaćine je predvodio Ben Magden s 23 koša (6/9 za dva, 3/7 za tricu, slobodna bacanja 2/2).

Do nastupa u sljedećoj fazi natjecanja došao je i Hapoel iz Jeruzalema koji je kod kuće nadigrao Lietuvos Rytas 84:77 i došao na omjer 4-1 u grupi G. Litavska momčad i dalje može proći u sljedeću fazu natjecanja, ali zato mora slaviti protiv Zenita s devet ili više razlike sljedeći tjedan.

Gotovo cijeli susret bio je izjednačen, nijedna momčad nije uspijevala doći do dvoznamenkaste prednosti. Domaćin je poluvrijeme zaključio s osam poena viška (47:39). U posljednju je dionicu Rytas ušao s poenom prednosti, ali je šuterski raspoloženi domaćin okrenuo utakmicu u svoju korist. Kinsey i Jerrels dali su Hapoelu malo prostora kada su donijeli +7 (75:68). Isti su igrači nastavili u istom ritmu do kraja i osigurali pobjedu svoje momčadi.

Do pobjede ih je predvodio Tarence Kinsey s 23 poena (7/12 iz igre, slobodna bacanja 6/6), dok je Lior Eliyahu dodao 14 koševa (7/9 za dva).

Najučinkovitiji je kod gostiju bio Clevin Hannah s 14 ubačaja (6/12 iz igre, slobodna bacanja 1/1) i pet asistencija.

Unicaja je kod kuće nadigrala berlinsku Albu 83:77 čime je došla do treće pobjede u Cedevitinoj grupi H i osigurala drugu poziciju, dok je njemačka momčad ostala bez šanse za prolaz.

Domaćin je na početku posljednje četvrtine imao 67:58, ali je Alba lijepom serijom poravnala rezultat na 71:71 četiri minute prije kraja utakmice. Nakon serije 10:2 predvođeni Waczynskim i Brooksom domaćini su riješili pitanje pobjednika.

Do pobjede ih je predvodio Kyle Fogg s 20 poena (7/8 iz igre, slobodna bacanja 2/2), dok je Nemanja Nedović dodao 16 koševa (5/13 iz igre, slobodna bacanja 2/2).

Najbolju je kod gostiju bio Peyton Siva s 15 koševa (3/6 za dva, 1/4 za tricu, slobodna bacanja 6/6) i devet asistencija.

Njemački dvoboj u grupi F između Bayerna i Ulma pripao je Bavarcima koji su slavili nakon produžetka 101:98 i ostali na stopostotnom učinku. Za prvo će mjesto igrati sljedeći tjedan protiv Himkija.

U vrlo izjednačenom susretu domaćin je imao dva poena prednosti tijekom četvrte četvrtine (63:61), tada Taylor pogađa dvije trice, na njega se nadovezuje Kleber sa svoja dva poena i Bayern dolazi do prednosti 74:66. Predvođen Morganom Ulm uzvraća serijom 9:0 i vraća stvari na početak. Tri sekunde prije kraja

Till Pape zabija uz prekršaj i dodatno slobodno bacanje, međutim na drugoj strani tricom uzvraća Taylor i donosi Bayernu produžetak (86:86). U dodatnih pet minuta domaćin je bio bolji i zasluženo je došao do pobjede.

Do pobjede ih je predvodio Devin Booker s 18 poena (6/8 iz igre, slobodna bacanja 6/9) i osam skokova, dok je Bryce Taylor dodao 17 koševa (6/9 iz igre, slobodna bacanja 2/2).

Najbolji je kod Ulma bio Da Sean Butler s 19 koševa (7/14 iz igre, slobodna bacanja 1/2).