Petar Jenjić • srijeda, 08.02.2017.

Odigrane su četiri utakmice osmine finala njemačkog Kupa. Borussia je nakon boljeg izvođenja penala izbacila berlinsku Herthu, Kovačev Eintracht preokretom je došao do pobjede protiv Hannovera, dok su dalje prošli i Schalke i trećeligaš Lotte...

Jedina prava šansa za trofej ove sezone dortmundskoj Borussiji ostao je njemački Kup. Večeras je kod kuće nakon boljeg izvođenja jedanaesteraca bila bolja od berlinske Herthe.

Prvu je priliku na susretu imao domaćin u 15. minuti nakon sjajnog proigravanja Dembelea za Aubameyanga, međutim gabonski je nogometaš zakomplicirao izglednu situaciju pred gostujućim vratarom i slabo reagirao. Isti je igrač bio bliže pogotku nekoliko minuta kasnije kada je lijepo opalio s ruba kaznenog prostora, ali je Herthin vratar Jarstein dobro reagirao i vršcima prstiju izbacio loptu u korner.

Nekoliko su prigoda imali i gosti, jednu su uspjeli i iskoristiti. Igrala se 27. minuta, Niklas Stark je poslao jedan ubačaj u središte kaznenog prostora, prvi je na lopti bio Salomon Kalou i matirao domaćeg vratara.

Tuchel je odlučio na poluvremenu napraviti dvije zamjene, ubaciti Pulisica i Gintera i izvesti Piszczeka i Schmelzera što mu se već nakon tri minute igre u nastavku isplatilo. Mladi američki nogometaš hrvatskih korijena asistirao je Marcu Reusu koji pogađa za poravnanje.

Najbolju je priliku za pobjedu Borussije imao Dembele u 81. minuti kada je neometan pucao s desetak metara udaljenosti, ali je lopta otišla pored gola. Rezultat se do kraja nije promijenio i utakmica je otišla u produžetke koji nisu obilovali dobrim potezima, što je i razumljivo s obzirom na minute provedene na terenu. Vrijedi izdvojiti Sokratisa koji je u nepunih 20 sekundi dobio dva žuta kartona zbog prigovora pa je Borussia morala završiti susret s igračem manje.

Hertha je vrlo slabo izvodila jedanaesterce, u prvoj je seriji Lustenberger pogodio gredu, u drugoj je Burki obranio Daridi. Borussia je isto bila neprecizna u drugoj seriji, promašio je Pulisic. Ponovno je u četvrtoj seriji u prvom planu bio vratar Borussije koji je obranio slab pokušaj Allaguija, dok je u petoj strijelac prvog pogotka Salomon Kalou pucao visoko preko gola i zaključio Herthin put u nacionalnom kupu.

Trećeligaš Lotte priredio je manje iznenađenje prolaskom među osam najboljih u njemačkom Kupu kod kuće nadigravši člana 2. Bundeslige 1860 München.

U vodstvo ih je doveo Jaroslaw Lindner u 28. minuti nakon jednog odbijanca i slabije reakcije gostujuće obrane. Pola sata kasnije domaćin je potvrdio pobjedu, Tim Gorschluter lijepo je uposlio Kevina Freibergera koji izbjegava zaleđe, zaobilazi protivničkog golmana i pogađa praznu mrežu.

Ivica Olić odgledao je poraz svoje momčadi s klupe za rezerve.

Nogometaši Schalkea nisu imali prevelikih problema na gostovanju kod drugoligaša Sandhausena kojeg su nadigrali s visokih 1:4. Momčad iz Gelsenkirchena već je do poluvremena postigla tri pogotka i mirno privela utakmicu prema kraju.

Sva tri pogotka gosti su postigli u posljednjih sedam minuta prvog poluvremena. Prvo je pogodio Alessandro Schopf u 38. minuti, zatim i Daniel Caligiuri pet minuta kasnije. U sudačkoj je nadoknadi treći pogodak postigao Naldo.

Malu je nadu domaćinima vratio Andrew Wooten pogotkom glavom u 64. minuti, ali je vrlo brzo Schalke postigao novi pogodak i potpuno riješio pitanje prolaska u daljnju fazu natjecanja. Strijelac je bio Jevhen Konopljanka.

Nakon dvije prvenstvene pobjede nogometaši Eintrachta formu su prenijeli i u Kup. Kovačeva momčad slavila je preokretom na gostovanju kod drugoligaša Hannovera 1:2, iako su domaćini u samoj završnici susreta promašili kazneni udarac.

Hannover je poveo u 57. minuti preko Martina Harnika nakon što gostujuća obrana nije najbolje uspjela ispucati loptu iz kaznenog prostora. Već je šest minuta kasnije Kovačeva momčad došla do izjednačenja nakon lijepe akcije, Timothy Chandler je poslao jednu visoku loptu na drugu stativu gdje se našao Taleb Tawatha i poentirao glavom iz blizine.

Šok za domaćine dogodio se u 66. minuti kada Haris Seferović koristi loše dodavanje Hannoverovog braniča i poentira za preokret u nepune tri minute. U samoj je završnici susreta domaćin dobio sjajnu priliku za poravnanje iz kaznenog udarca. Loptu je uzeo Salif Sane, pucao u desni kut, ali Hradecky je pročitao njegovu namjeru, obranio udarac i odveo svoju momčad u četvrtfinale.

Ante Rebić započeo je utakmicu za Eintracht i zamijenjen je u samoj završnici susreta.