Luka Medić • nedjelja, 26.02.2017.

Manchester United je u svom devetom finalu po peti puta osvojio engleski Liga kup. Crveni vragovi su u finalu bili bolji od Southamptona s 3:2. Zlatan Ibrahimović je obilježio susret s dva pogotka, finalnu utakmicu je otvorio i zatvorio pogotkom...

U 57. finalu Liga kupa, odigranom na legendarnom Wembleyu, susreli su se Manchester United i Southampton. Utakmica je bila prepuna prilika, pogodaka i preokreta, a na kraju je do prvog trofeja sezone stigao klub iz Manchestera slavljem od 3:2. Manchester je nakon 40 minuta igre imao 2:0, Southampton se vratio na 2:2, da bi pred sam kraj susreta Zlatan Ibrahimović doveo Manchester United do novog trofeja.

Odmah od početka momčad Manchester Uniteda krenula je po pobjedu. Već nakon pet minuta imali su prvu priliku za pogodak, ali pokušaj najskupljeg nogometaša u povijesti, Pogbe, obranio je Fraser Forster. Southampton je svoju prvu priliku stvorio desetak minuta kasnije, u prilici je bio Redmond, ali njegov udarac završio je preko gola.

Nakon 20 minuta igre Manchester United je poveo. I to predivnim potezom Zlatana Ibrahimovića. Slobodni udarac s 20-ak metara Zlatan je odlučio izvesti izravnim udarcem na gol. Forster je bio na toj lopti, ali ona je bila prejaka i Manchester United došao je do vodstva.

U narednim minutama Southampton se pribrao i krenuo po izjednačenje. U tim trenutcima stvorio je nekoliko prilika kojima je mogao izjednačiti, no de Gea je bio nesavladiv. Prvo je obranio pokušaj Ward-Prowsea, čiji je udarac išao u lijevu stranu, da bi nekoliko minuta kasnije još jednom obranom spriječio izjednačenje. Ovoga puta pucao je Dušan Tadić.

U završnici prvog poluvremena vidjeli smo još dva pogotka. Prvo je Manchester povećao svoju prednost u 39. minuti, nakon jedne akcije po lijevoj strani do lopte je došao Rojo koji je pronašao Lingarda, Englez je bio nečuvan i s vrha šesnaesterca pogodio donji desni kut Forsterove mreže.

Southampton je ipak uspio smanjiti rezultat do kraja poluvremena, u sudačkoj nadoknadi postigli su svoj prvi pogodak na utakmici. Ward-Prowse je primio loptu na desnoj strani, ubacio je u peterac, obrana Uniteda nije bila najbolje postavljena i Gabbiadini ulijeće u peterac i bez problema matira nemoćnog de Geu.

Odmah na početku drugog dijela stanje na semaforu opet se mijenja, nakon tri minute igre u nastavku Southampton se potpuno vratio u utakmicu, a drugi pogodak na utakmici postigao je Gabbiadini. Nakon jednog kornera, nogometaši Uniteda nisu najbolje očistili prijetnju pred svojim vratima, lopta je došla do Gabbiadinija koji iz gužve ponovno probija de Geu i utakmica je nakon malo manje od 50 minuta igre bila opet na početku.

Nakon izjednačenja Southampton je bio bolja momčad na terenu i bio je u jednom trenutku utakmice bliže trećem pogotku nego Manchester United. Stephens je za malo promašio vrata, obrana Manchestera blokirala je opasne prilike dvostrukog strijelca Gabbiadinija i Redmonda, dok je Romeu bio najbliže trećem pogotku za svoju momčad, ali United je u toj situaciji spasila greda.

United je također imao svoje prilike u kojima su nastojali riješiti stvari prije produžetaka. Ponovno je u prilici bio Pogba, kojega je zaustavila obrana Southamptona, dok je Forster obranio prilike Lingardu i Rashfordu.

I onda, pred sam kraj susreta, u 87. minuti, ponovno se ukazao Zlatan Ibrahimović i donio trofej svojoj momčadi. Akcija koju su započeli Ibrahimović i Rashford trajala je dugo, igrači Uniteda tražili su prostora za nabačaj u peterac. Na desnoj strani se otvorila prilika, Herrera je primio loptu i poslao prema petercu, igrači Southamptona čine veliku grešku, ostavljaju Ibrahimovića samoga, a on takve prilike ne propušta. Glavom je zakucao loptu kroz Forsterove ruke i utakmica je bila riješena. Southampton do kraja više nije imao ni snage ni ideje kako da ponovno izjednači pa je tako Manchester po peti puta osvojio ovaj trofej. Southampton pak ostaje na jednom trofeju u svojoj povijesti, FA kupu.

• qvestor27.02.2017. u 08:20
    ok za utakmicu i napad ali obrana Man utd-a je djelovala na trenutke zbunjeno i nesigurno i na tome treba radit Southampton se vratio nakon 0:2 i još imao i gredu
    qvestor
  • crush26.02.2017. u 20:27
    jedan od najboljih centarfora ikad, pobjednički mentalitet kakav imaju samo ronaldo, messi i rijedak broj igrača