Dobri nastupi Planinića i Čakaruna u pobjedama Gran Canarije i Manrese

Petar Jenjić • nedjelja, 12.03.2017.

Odigrano je novih pet utakmica 24. kola španjolske ACB lige iz kojih vrijedi izdvojiti dobar nastup Darka Planinića u pobjedi Gran Canarije nad Real Betisom, kao i Marjana Čakaruna u iznenađujućoj pobjedi posljednjeplasirane Manrese protiv Baskonije...

Iberostar Tenerife nastavlja s vrlo dobrim igrama ove sezone, danas su se bez većih problema obračunali s Estudiantesom i upisali gostujuću pobjedu 82:63 kojom su zadržali prvo mjesto na prvenstvenoj ljestvici s omjerom 18-5. S druge strane Estudiantes je trenutno na 11. mjesto s devet pobjeda i 14 poraza.

Gosti su vodili od samog početka utakmice i nisu dopuštali domaćinima da preuzmu kontrolu nad utakmicom. Do prve su dvoznamenkaste prednosti došli u 18. minuti tricom Hanleyja (35:25). Uspijevao se Estudiantes držati sve do posljednje četvrtine kada je Iberostar prelomio utakmicu. Odigrali su sjajno napadački i dobili je 28:15, predvođeni raspoloženim Tariqom Kirksayjom.

Kirksay je zaključio susret sa 16 poena (2/3 za dva, 4/8 za tricu) i sedam skokova, dok su po 12 koševa dodali Georgios Borgis (šest skokova) i Francisco Vazquez Gonzalez.

Najučinkovitiji je kod poraženih bio Edwin Jackson s 13 koševa (3/9 iz igre, slobodna bacanja 6/6). Goran Suton odigrao je 28 minuta i za to vrijeme ostvario učinak od devet poena (3/5 za dva, 1/3 za tricu, slobodna bacanja 0/2) i osam skokova.

Do pete je uzastopne pobjede došla Gran Canaria koja je bez prevelikih poteškoća slavila na gostovanju kod Real Betisa rezultatom 89:70. Trenutno čvrsto drže sedmu poziciju s omjerom 15-8, dok je Betis zapao u tešku krizu, za pobjedu ne zna više od dva mjeseca pa se sada nalazi na 14. mjestu sa sedam pobjeda i 15 poraza.

Gosti su vodili gotovo cijelu utakmicu, tek su u nekoliko navrata domaćini uspjeli doći do izjednačenja. Nakon što je prvu četvrtinu zaključila s tri poena prednosti (22:19), Gran Canaria predvođena Sasu Salinom i Boom McCalebbom otvara drugu serijom 10:2 i dolazi do prve dvoznamenkaste prednosti.

Sjajno su igrali gosti u ovom razdoblju, ubačajem Hendrixa došli su i do 21 poena prednosti (47:26). Betis se do kraja susreta nije uspio ozbiljnije približiti pa je Gran Canaria mirno privela utakmicu prema kraju.

Najbolji je u redovima gostiju bio Kyle Kuric s 14 koševa (5/11 iz igre, slobodna bacanja 1/1). Darko Planinić je odradio 14 i pol minuta i upisao deset poena (2/3 za dva, slobodna bacanja 6/8) uz jedan skok.

Betis je prevodio Trent Lockett s 18 koševa (4/8 za dva, 3/4 za tricu, slobodna bacanja 1/2) i osam skokova.

Za najveće se iznenađenje kola pobrinula posljednjeplasirana Manresa koja je došla do četvrte prvenstvene pobjede protiv euroligaša Baskonije. Upisali su domaću pobjedu rezultatom 87:82 i nanijeli im prvi poraz nakon četiri prvenstvene pobjede.

U prvoj su četvrtini gost kontrolirali rezultat i zaključili je s četiri poena prednosti (16:12). Da bi mogli nešto napraviti u ovom susretu domaćini su pokazali sjajnom drugom četvrtinom. U prve su dvije minute ubacili sedam poena i došli do prednosti slobodnim bacanjima Perea Tomasa (21:18). Odličnu je rolu u narednim minutama odigra Marjan Čakarun koji je ubacio devet od 12 koševa svoje momčadi i pomogao da dođu do dvoznamenkaste prednosti (37:25).

Gdje su stali u prvom nastavili su i u drugom poluvremenu. U trećoj su četvrtini ubacili čak 30 poena i uoči posljednjih deset minuta, tricom Cvetkovića, imali 17 koševa prednosti (70:53). Baskonia se ipak pobrinula da ne padne bez ispaljenog metka. Iako su minutu prije kraja zaostajali 12 razlike (86:74), povezali su osam poena i barem upisali prihvatljiviji poraz.

Najbolji su u redovima domaćina s po 14 koševa bili Pere Tomas (4/9 iz igre, slobodna bacanja 5/7) i Lluis Costa (5/7 za dva, slobodna bacanja 4/5). Marjan Čakarun je zaključio susret s deset poena (5/8 za dva, slobodna bacanja 0/1), pet skokova i dvije asistencije za nešto manje od 23 minute provedene na parketu.

Za goste je Tornike Šengelia ubacio 12 koševa (2/3 za dva, 0/1 za tricu, slobodna bacanja 8/11).

ACB liga, 24. kolo:
Estudiantes - Tenerife 63:82
Manresa - Baskonia 87:82
Murcia - MoraBanc Andorra 77:53 (Jose Antelo i Facundo Campazzo 15p / Giorgi Šermadini 12p, 4sk)
Real Betis Gran Canaria 70:89
Unicaja - Joventut 77:74 (Kyle Fogg 12p / Sergi Vidal 15p, 4as)