Estonija u jednoj utakmici zabila Hrvatskoj više golova nego u dosadašnjih osam

HINA • utorak, 28.03.2017.

U devetom međusobnom susretu estonska reprezentacija je pobijedila hrvatsku vrstu 3-0 ostvarivši prvu pobjedu protiv 'vatrenih'. Srećom, bio je to prijateljski susret.

U dosadašnjih osam susreta hrvatska vrsta je ostvarila šest pobjeda i dva neodlučena ishoda uz razliku pogodaka 16-2. Estonija je tako u jednom utakmici zabila više golova nego u osam dosadašnjih.

Hrvatska je protiv Estonije odigrala prvu službenu utakmicu nakon proglašenja neovisnosti. Bilo je to na startu kvalifikacija za EP 1996. godine u Engleskoj.

Do tada smo odigrali 13 prijateljskih utakmica, a gostovanje u Tallinnu 4. rujna 1994. godine bio je prvi kvalifikacijski susret 'vatrenih'. Hrvatska je slavila 2-0 golovima Davora Šukera (45, 69)

Uzvratni susret je odigran u rujnu 1995. godine u Zagrebu uz uvjerljivu hrvatsku pobjedu 7-1. Tri gola je zabio Šuker (29, 58, 89), a među strijelce su se upisali i Mladen Mladenović (3), Alen Bokšić (29), Zvonimir Boban (41) i Igor Štimac (81). Pogodak za goste zabio je Reim u 17. minuti

Protiv Estonije smo ponovo igrali u kvalifikacijama za Europsko prvenstvo u Portugalu 2004. godine. Dvoboj u Osijeku bio je prvi službeni nastup Otte Barića na hrvatskoj klupi, a susret igran 7. rujna 2002. završio je 0-0. Uzvratni susret je igran u lipnju 2003. u Tallinnu, a Hrvatska je pobijedila 1-0. Pogodak odluke zabio je Niko Kovač u 77. minuti.

Uslijedile su dvije međusobne utakmice u kvalifikacijama za Europsko prvenstvo 2008. godine u Austriji i Švicarskoj i dvije hrvatske pobjede. U Tallinnu je bilo 1-0, a u Zagrebu 2-0, a sva tri gola je zabio Eduardo da Silva. U Tallinnu je mrežu Marta Pooma zatresao u 32. minuti, a u Zagreb je zabio dva gola Pavelu Londaku u 39. i 50. minuti.

Prvu prijateljsku utakmicu ove dvije reprezentacije su odigrale u svibnju 2010. godine, u Tallinnu je bilo 0-0, a dvije godine kasnije u Puli je bilo 3-1. Golove za hrvatsku vrstu zabili su Vedran Ćorluka (16), Nikola Kalinić (20) i Ognjen Vukojević (86), dok je strijelac za Estonce bio Vassiljev Konstantin (88).

Večeras su Estonci dočekali i veliko slavlje. Posve zasluženi su ostvarili jednu od svojih najvećih pobjeda, a strijelci u pobjedu 3-0 bili su Luts (1), Vasiljev (81) i Zenjov (84).

'Vatreni' primili najbrži pogodak u povijesti

Pogodak Siima Lutsa u 57. sekundi utakmice protiv Estonije, najbrži je pogodak kojeg je hrvatska nogometna reprezentacija primila u svojoj povijesti.

Do sada je rekord držao Makedonac Saša Ćirić koji je zatresao mrežu 'vatrenih' u drugoj minuti utakmice u kvalifikacijama za Euro 2000.

U susretu igranom 14. listopada 1998. godine u Zagrebu Ćirić je zabio vodeći gol već u drugoj minuti. Hrvatska je izjednačila u 16. minuti golom Davora Šukera, a u 45. minuti je za 2-1 zabio Zvonimir Boban. Dževdet Šainović je u 55. minuti izjednačio, a Boban je u 70. minuti donio pobjedu hrvatskoj vrsti.

Rekord je trajao 19 godina, dok se nije pojavio Luts upisavši se u povijest hrvatske nogometne reprezentacije.

Estonija je najlošije rangirana reprezentacija koja je ikad pobijedila Hrvatsku

Estonci trenutačno drže 119. mjesto na ljestvici FIFA-e u društvu Nikaragve, Surinama i Sjeverne Koreje, dok je Hrvatska na 16. poziciji.

Do sada najlošije rangirana reprezentacija koja je ikad pobijedila Hrvatsku bila je Makedonija.

U susretu igranom 17. studenog 2007. Hrvatska je u Skoplju izgubila 0-2. Makedonija je tada bila 75. na svijetu. Međutim, taj poraz nije bio važan jer su 'vatreni' i prije osigurala plasman na Europsko prvenstvo u Austriji i Švicarskoj 2008.

U ožujku 2011. hrvatska reprezentacija je u Tbilisiju izgubila od Gruzije 0-1 koja je tada bila 73. na ljestvici FIFA-e. Bio je to susret u kvalifikacijama za EP 2012.

Hrvatska do sada samo dva puta u svojoj povijesti nije uspjela pobijediti reprezentaciju koja je se nalazila izvan TOP 100.

U rujnu 2005. je odigrala 1-1 na gostovanju u La Valetta protiv Malte koja je tada bila 138. na svijetu.

Bio je to dvoboj kvalifikacija za SP 2006. godine. Hrvatska, koju je tada vodio Zlatko Kranjčar je povela u 19. minuti golom njegova sina Nike, a izjednačio je Stephen Wellmann u 74. minuti.

U rujnu 2015. godine 'vatreni' su odigrali 0-0 kod Azerbajdžana, tada 110. reprezentacije svijeta. Azerbajdžan je vodio Robert Prosinečki, a hrvatsku vrstu Niko Kovač.