Odličan Tomić u pobjedi Barcelone, a Popović u porazu Fuenlabrade

Petar Jenjić • nedjelja, 23.04.2017.

Odigrano je još pet utakmica španjolske ACB lige iz koji vrijedi izdvojiti odlične nastupe Ante Tomića i Marka Popovića. Centar Barcelone predvodio je svoju momčad do pobjede protiv Unicaje, dok je razigravač Fuenlabrade bio najbolji u porazu od MoraBanc Andorre...

Gran Canaria je prekinula niz od dva uzastopna poraza, glatkom pobjedom na domaćem parketu protiv Estudiantesa. Slavili su rezultatom 104:86 čime čvrsto drže sedmu poziciju s omjerom 19-10, dok su njihovi današnji protivnici pali omjer 12-17.

Domaćin je vodio od samog početka, nakon dvije i pol minute igre već su vodili sa 7:0. Ubačajem Roycea O'Nealea nekoliko napada kasnije došli su i do prve dvoznamenkaste prednosti. Gosti su tek u jednom navratu uspjeli doći na osam koševa minusa, krajem prve dionice, no do kraja susreta više od toga nije išlo. Gran Canaria je mirno održavala dvoznamenkastu prednost i u konačnici upisala lijepu pobjedu.

Do pobjede ih je predvodio Anžejs Pasečniks s 24 poena (11/13 za dva, slobodna bacanja 2/3) i sedam skokova. Darko Planinić je zaključio susret sa šest poena (3/5 za dva), tri skoka i jednom asistencijom za nešto manje od 15 minuta provedenih na parketu.

Najbolji je kod Estudiantesa bio Edwin Jackson s 26 koševa (4/8 za dva, 4/7 za tricu, slobodna bacanja 6/7), Goran Suton je dodao 14 koševa (4/6 za dva, 2/6 za tricu), sedam skokova, tri asistencije i tri ukradene lopte za 30 i pol minuta na terenu.

Košarkaši Bilbaa nastavljaju gubiti korak za osmim mjestom, danas su ponovno kiksali protiv momčadi koja je niže plasirana od njih. Lakše od očekivanog ih je svladao Joventutu rezultatom 82:55 i upisao desetu ovosezonsku pobjedu. S druge strane, Bilbao je pao na omjer 13-15.

Susret je bio u egalu tek prvih pet minuta kada je Bilbao vodio 8:4. Do kraja prve i u prvim minutama druge četvrtine Joventut radi nevjerojatnu seriju 24:2 kojom dolazi do 18 koševa viška. Ostatak susreta su tek održavali prednost jer Bilbao nije imao spreman odgovor.

Do pobjede ih je predvodio Alberto Abalde s 13 poena (5/5 za dva, 1/3 za tricu), dok je Tomasz Gielo dodao 11 koševa (1/1 za dva, 3/6 za tricu).

Bilbao je predvodio Jonathan Tabu s 14 koševa (5/6 za dva, 072 za tricu, slobodna bacanja 4/4). Ivan Buva je za 15 i pol minuta ostvario učinak od šest poena (3/6 za dva) i četiri skoka.

S obzirom na poraz Bilbaa, košarkašima Andorre dobro je došla današnja pobjeda protiv Fuenlabrade koju su nadigrali rezultatom 96;78 i ostavili je na 11 pobjeda u sezoni, nanijevši im tako treći uzastopni poraz.

Kao niti u prethodne dvije utakmice, domaćin nije imao prevelikih problema, u cijelom je susretu zaostajao tek dvije minute, na samom početku utakmice (3:0). Nakon prve četvrtine vodili su s osam razlike, do prve su dvoznamenkaste prednosti došli dvije minute kasnije (28:18). Marko Popović je goste spustio na šest koševa minusa u 25. minuti (55:49), ali Andorra uzvraća s 12 uzastopnih poena čime rješava pitanje pobjednika.

Predvodio ih je David Walker s 20 poena (2/2 za dva, 5/9 za tricu, slobodna bacanja 1/1), dok je David Jelinek dodao 17 koševa (7/10 za dva, 1/4 za tricu, slobodna bacanja 0/1).

Gostima nije pomogao niti raspoloženi Marko Popović koji je susret zaključio s 21 poenom (5/7 za dva, 2/7 za tricu, slobodna bacanja 5/5), tri skoka i četiri asistencije za 30 minuta provedenih na parketu. Hrvatski je košarkaš većinu koševa ubacio u drugom poluvremenu.

Barcelona nastavlja s toplo-hladnim nastupima ove sezone, katalonskoj momčadi očito više odgovora domaći teren na kojem igraju bolje i lakše dolaze do pobjeda. Danas su bez većih problema svladali Unicaju rezultatom 89:70 čime su došli do 19. pobjede ove sezone. S druge strane, Unicaji je ovo prvi poraz nakon tri pobjede i sad su na omjeru 18-10.

Sve osim prvih osam minuta bilo je na strani Barcelone koja je početkom druge četvrtine došla do dvoznamenkaste prednosti ubačajem Erikssona (30:20). Još su u nekoliko navrata tijekom prvog poluvremena gosti uspijevali doći do šest koševa minusa, no Barcelona je na sve imala spreman odgovor i vrlo brzo vraćala veću razliku te u konačnici došla do uvjerljivog slavlja.

Do pobjede ih je predvodio odlični Ante Tomić koji je susret zaključio s 20 poena (9/10 za dva, slobodna bacanja 2/2), sedam skokova i četiri asistencije za 29 i pol minuta provedenih na parketu. Tyrese Rice je dodao 17 koševa (3/7 za dva, 3/5 za tricu, slobodna bacanja 2/2).

Kod Unicaje su po 11 poena ubacili Kyle Fogg, Jeff Brooks (pet asistencija) i Jamar Smith.