Hermes Analitica se spasila u posljednjem kolu, Šibenik slavio protiv Cedevite, Cibona protiv Splita

Petar Jenjić • nedjelja, 23.04.2017.

Odigrano je i posljednje 26. kolo A-1 lige u kojem smo saznali parove četvrtfinala, kao i drugog putnika u drugu ligu. Hermes Analitica se spasila u posljednjem kolu protiv Zaboka, a ispala je Gorica koja je poražena od Zagreba. Cibona je osigurala prednost domaćeg terena protiv Zadra, dok Cedevita porazom od Šibenika ide u goste kod Jollyja...

Cibona - Split 76:70

Split nije uspio osigurati prvo mjesto na kraju regularnog dijela sezone, u posljednjoj su utakmici izgubili od Cibone rezultatom 76:70 kojom je zagrebačka momčad osigurala prednost domaćeg terena u četvrtfinalu.

Nakon početnog ispitivanja snaga, Split prvi dolazi do značajnije prednosti serijom 14:2. Ubačajem Tonija Dijana došli su i do prve dvoznamenkaste razlike (17:7), međutim zagrebačka momčad uzvraća s 12 uzastopnih poena i vraća prednost na svoju stranu. Ipak, gosti preko Gorana Filipovića i Henrika Širka prvu dionicu zaključuju u prednosti (25:22).

Dobru igru iz prve Žuti nisu uspjeli prenijeti u drugu četvrtinu, zagrebačka je momčad okrenula rezultat i držati ga pod kontrolom. Ipak, u posljednjih osam sekundi Split je ubacio pet poena i na poluvrijeme otići s aktivnim rezultatom (42:39).

Nastavak su obje momčadi otvorile jako dobro šuterski, igralo se koš za koš što je, naravno, više odgovaralo Ciboni. Raspoložen je bio Domagoj Bošnjak koji je pogodio dvije trice, na drugoj je strani vrlo dobro igrao Filipović i spustio goste na poen minusa (57:56) u 29. minuti.

Uoči posljednjih deset minuta rezultat je bio izjednačen (59:59), ubačajem Mate Kalajžića gosti su poveli s četiri razlike, šest minuta prije kraja. Vukovi su brzo poravnali rezultat koji se zadržao do zadnje minute. Većinu poena domaćini su postigli iz tranzicije i u posljednju su minutu ušli s četiri koša viška (74:70). Split nije uspio poentirati i u konačnici je upisao poraz.

Do pobjede je Cibonu predvodio Luka Žorić s 22 poena (7/14 za dva, slobodna bacanja 8/9) i 11 skokova, dok je Nebojša Joksimović dodao 13 koševa (1/1 za dva, 3/9 za tricu, slobodna bacanja 2/2).

Split je predvodio Goran Filipović s 21 poenom (4/4 za dva, 4/8 za tricu, slobodna bacanja 1/1), Henrik Širko je ubacio 15 koševa (1/3 za dva, 4/7 za tricu, slobodna bacanja 1/2) i sedam skokova.

Ostale utakmice

Zadar se lako obračunao protiv Alkara, pobijedili su 101:67. Sinjani su porazom Hermes Analitice u prošlom kolu osigurali ostanak pa im ova utakmica nije bila odveć važna. Zadrani su sjajnom prvom četvrtinom prelomili utakmicu, dobili su je s nevjerojatnih 42:9 i mirno održavali prednost do kraja.

Do pobjede ih je predvodio Jakov Vladović s 13 poena (2/2 za dva, 3/4 za tricu), Toni Jelenković je dodao 12 koševa (4/5 za dva, 1/3 za tricu, slobodna bacanja 1/1).

Najbolji je kod Alkara bio Nikola Gaurina s 15 poena (3/7 za dva, 3/7 za tricu) i pet skokova.

Jolly nije imao prevelikih problema na domaćem terenu protiv Vrijednosnica Osijek koje su već ranije osigurale sedmo mjesto. Šibenska je momčad već na poluvremenu imala 24 poena prednosti, Brokeri su do kraja uspjeli tek ublažiti poraz. U konačnici je završilo rezultatom 74:62.

Predvodio ih je Michaelyn Scott s 21 poenom (4/6 za dva, 4/8 za tricu, slobodna bacanja 1/1), Ivan Novačić je dodao 17 koševa (4/4 za dva, 3/4 za tricu).

Kod gostiju su po 12 poena ubacili Arian Došen (pet skokova) i Jakov Mustapić.

Kvarner je već odavno i matematički ispao iz lige, a danas je visoko poražen kod kuće od Škrljeva rezultatom 93:67. Gosti su odličnom drugom i trećom četvrtinom prelomili susret u svoju korist i uoči posljednjih deset minuta imali 28 poena prednosti. Kvarner je u posljednjoj dionici tek uspio ublažiti poraz.

Nezaustavljiv je bio Davor Konjević koji je susret zaključio s 31 poenom (10/13 za dva, 3/6 za tricu, slobodna bacanja 2/49, Antonio Boban je dodao 20 koševa (5/5 za dva, 3/4 za tricu, slobodna bacanja 1/1).

Najbolji je kod Kvarnera bio Andrej Štimac s 15 koševa (5/8 za dva, 1/3 za tricu, slobodna bacanja 2/2).

Pobjedom u posljednjem kolu protiv Gorice košarkaši Zagreba izbacili su spomenutu momčad iz prve lige, s obzirom na to da je Hermes Analitica slavila na gostovanju kod Zaboka. Mravi su u Trnskom pobjedu osigurali u samoj završnici kada je Toni Vitali zabio za 96:95. Na drugoj je strani promašio Marko Petrović, da bi pobjedu domaćina potvrdio Ante Krapić.

Sjajan je bio Pavle Marčinković koji je susret zaključio s 32 poena (6/7 za dva, 3/8 za tricu, slobodna bacanja 11/12) i sedam skokova, Martin Junaković je ubacio 23 koša (1/7 za dva, 5/6 za tricu, slobodna bacanja 6/8) uz devet asistencija.

Najbolji je kod Gorice bio Marko Petrović s 28 poena (5/7 za dva, 4/10 za tricu, slobodna bacanja 6/6).

Kao što smo već i napisali, Hermes Analitica je slavila na gostovanju kod Zaboka 88:83 čime je osigurala ostanak u prvoj ligi. Odličnom trećom četvrtinom koju su dobili s 33:14 uoči posljednjih su deset minuta imali 13 razlike (74:61). Došao je Zabok na dva koša minusa u završnici, ali više od časnog poraza nisu mogli.

Predvodio ih je Hrvoje Garafolić s 30 poena (4/6 za dva, 6/10 za tricu, slobodna bacanja 4/4), Ivan Svoboda je dodao 28 koševa (5/11 za dva, 3/6 za tricu, slobodna bacanja 9/10).

Zabok je predvodio Borna Kapusta s 18 koševa (2/6 za dva, 4/6 za tricu, slobodna bacanja 2/2).

Posljednje kolo Cedevita je odigrala kod kuće bez glavnih vedeta protiv Šibenika i u konačnici upisala poraz 69:64, čime je Šibenik prvi dio sezone zaključio na prvom mjestu. Pobjedu gostima osigurao je Roko Badžim s linije slobodnih bacanja 19 sekundi prije kraja.

Roko Badžim je zaključio susret s 18 poena (3/4 za dva, 3/5 za tricu, slobodna bacanja 3/3), sedam skokova i pet asistencija, dok je Miralem Halilović dodao 15 koševa (4/7 za dva, slobodna bacanja 7/8) i deset skokova.

Za Cedevitu je Filip Krušlin ubacio 11 koševa (1/5 za dva, 3/10 za tricu).