Dario Dodić • utorak, 25.04.2017.

Nogometaši Eintrachta Nike Kovača plasirali su se u finale njemačkog Kupa nakon lutrije jedanaesteraca protiv Borussije u Mönchengladbachu...

Niko Kovač se sa svojim Eintrahctom plasirao u finale njemačkog Kupa, nakon 1:1 poslije 90 minuta igre i nakon produžetaka u lutriji jedanaesteraca sigurniji su bili gosti, ključne su bile obrane vratara Hradeckog i realizirani penal Branimira Hrgote u osmoj seriji.

Upravo bi Hrgota bio jedan od tragičara Eintrachta da se kojim slučajem nisu plasirali u finale Kupa. Naime, napadač hrvatskih korijena pošteno se ispromašivao protiv Borussije Mönchengladbach, ali je u ključnom trenutku, u osmoj seriji jedanaesteraca, zadržao mirnoću i matirao Yanna Sommera za plasman u finale, prvo nakon 2006. godine. Zadnji je put momčad iz Frankfurta osvojila Kup daleke 1988. godine, protiv Bochuma.

Eintracht je bolje otvorio susret, svima koji prate Kovačevu momčad poznato je da nižu prilike kao na traci, ali realizacija im je velik problem. Tako je bilo i večeras, mogli su gosti već u prvih pola sata riješiti pitanje prolaska u finale, ali Hrgota, Rebić i društvo olakšali su Sommeru posao.

Doduše, jedna je lopta završila u Borussijinoj mreži, u 15. minuti poveo je Eintracht krasnim pogotkom Taleba Tawathe.

Duboko u sudačkoj nadoknadi prvog poluvremena Borussia je došla do izjednačenja. S lijeve je strane ubacio Traore, Hahn s prve vratnice prebacuje loptu do Hofmanna, koji milimetarski izbjegava zaleđe i lagano poentira za 1:1.

Prethodna dva susreta ovih dvaju momčadi ove sezone završila su bez pogodaka, a onda su u prvih 45 minuta polufinala Kupa postignuta čak dva gola. No, u nastavku su se vratili navikama iz prvenstva, iako prilika nije nedostajalo mreže se više nisu tresle, utakmica je otišla u produžetke.

Kovačeva je momčad poprilično padala kako je susret odmicao pa ne čudi što se hrvatski strateg odlučio za čuvanje rezultata, ipak je njegova momčad već dva puta ove sezone prošla dalje na jedanaesterce, dok je Borussia posljednja četiri puta kad je igrala produžetke ispala.

Tako je bilo i peti put, u lutriji jedanaesteraca vidjeli smo šest maestralnih serija izvođenja penala. U sedmoj seriji vratar Eintrachta Hradecky brani slab udarac Christensena, no trema je dohvatila i Varelu, čiji udarac lakoćom brani Sommer. U osmoj seriji Hradecky ponovno brani, ovog puta nesretan je bio Sow, Hrgota sigurno matira Sommera za veliko slavlje Eintrachta.

Kovačev sastav još ne zna protivnika u finalu, no sigurno je da ih čeka težak zadatak jer u drugom polufinalu sastaju se Bayern i Borussia Dortmund.

Ante Rebić u 75. je minuti napustio igru, Kovač je umjesto Hrvata na travnjak poslao Seferovića.