Bundesliga, 31. kolo, 28.04.2017, 20:30 h
Bayer Leverkusen
Bayer Leverkusen 1:4 Schalke 04
Schalke 04

Luka Medić • petak, 28.04.2017.

U prvom dvoboju 31. kola Bundeslige Schalke je pobijedio Bayer u gostima s 4:1. Gosti su već nakon 18 minuta igre imali velikih 3:0, a u drugom dijelu susreta obje momčadi postigle su po jedan pogodak...

Ne tako davno susreti Bayera i Schalkea bili su odlučujući dvoboji za pozicije koja vodi u Ligu prvaka, no ove sezone obje momčadi stoje jako loše. Bayer je s ovim porazom nastavio crni niz, ovo je momčadi iz Leverkusena četvrta utakmica u nizu u kojoj nisu slavili, a zadnju pobjedu upisali su početkom ovog mjeseca i to protiv momčadi koja je već odavno sigurni putnik za drugu ligu, Darmstadta. Schalke je pak upisao vrijednu pobjedu s kojom je, barem matematički, ostao u borbi za Europu, ali s obzirom na to da svi konkurenti, uz višak bodova imaju i utakmicu manje, ali i uz toplo-hladnu igru momčadi iz Gelsenkirchena teško će to uhvatiti. Hrvatski nogometaš u dresu Bayera Tin Jedvaj vratio se u kadar nakon odrađene suspenzije, a dobio je i svih 90 minuta. Jedvaj se nije proslavio, za treći i četvrti pogodak jedan je od izravnih krivaca, dok se ni kod prva dva nije iskazao sa sigurnošću.

Schalke je utakmicu riješio u prvih 18 minuta u kojima su gostujući nogometaši postigli tri pogotka. Poveli su već u šestoj minuti. Gosti su oduzeli jednu loptu na sredini terena, Goretzka je izbjegao zaleđe i pokušaj prekršaja te je primio loptu u kaznenom prostoru domaćih. Leno je izašao s vrata i pokušao zaustaviti igrača gostiju koji se snalazi, upošljava natrčalog Burgstallera koji mirno poentira u praznu mrežu za vodstvo gostiju. Domaći su tražili zaleđe, ali pokušaj ofsajd zamke nije im prošao.

Već tri minute kasnije Schalke je povećao svoju prednost i to nakon prekida, Schopf je izveo korner, a neodlučnost domaće obrane koristi Höwedes koji skače najviše i ponovno matira Lenu. U 18. minuti Schalke je postigao i treći pogodak, asistent drugog zgoditka Schopf sada je u ulozi strijelca i to uz dosta sreće. Nakon jedne akcije po lijevoj strani Goretzka je primio loptu koja je prošla pored Jedvaja i krenuo sam na Lenu. Vratar domaćih prvi pokušaj brani čudesno, do lopte ponovno dolazi Goretzka koji tuče, ovog puta prizemno, a Leno još jednom brani. U nastavku akcije obranjena lopta se odbila do Schopfa koji se uspio namjestiti, Jedvaj kasni, veznjak gostiju zabija za potpunu blamažu domaćih u prvih 20-ak minuta susreta.

Do kraja poluvremena nije bilo više pogodaka, ali prilika nije nedostajalo. Prvu pravu priliku za domaće imao je Jedvaj nekoliko minuta kasnije, ali njegov udarac brani Fährmann. Za goste ponovno je pokušao Goretzka, ali ni ovog puta nije bio uspješan. Na odmor se otišlo s 3:0 za goste.

Odmah na startu drugog dijela Schalke je ponovno povećao prednost. Schopf je drugi puta asistirao i to ponovno iz prekida, a Burgstaller zabio. Slobodni udarac Schopf je izveo s nekih 20-ak metara, lopta je išla u kazneni prostor, a Burgstaller je prošao pored Jedvaja, izašao sam na Lenu i snažnim udarcem poslao domaćeg vratara i četvrti put večeras po loptu u mrežu. Jedvaj je ponovno, kao i kod prvog pogotka tražio zaleđe, iz snimke se čini kako hrvatski nogometaš nije bio u pravu.

Domaćini su 20 minuta prije kraja susreta uspjeli smanjiti rezultat, Brandt je sa sredine terena poslao dugu dijagonalu u kazneni prostor prema Bellarabiju koji je zavrnuo loptu nazad u peterac, a Kiessling se uspio izboriti za poziciju nakon hrvanja s Höwedesom i po prvi puta probiti Fährmanna na utakmici.

Do kraja susreta nije bilo nekih velikih prilika, vrijedi izdvojiti pokušaj Brandta s vrha kaznenog prostora koji je puno obećavao, ali je na kraju završio preko vrata. Tako je Schalke upisao veliku pobjedu te ostanak u gornjem domu njemačkog nogometa, čak je ostao u mogućnosti da izbori Europu. Bayer je u teškoj situaciji, tri utakmici prije kraja ima 36 bodova, ali sa samo četiri boda prednošću nad Augsburgom koji drži mjesto koje, ipak ne vodi direktno u drugu ligu, ali je u razigravanje s trećeplasiranom momčadi druge lige.