Lučko osiguralo ostanak u ligi, Solin preskočio Goricu

Branimir Korać • subota, 20.05.2017.

Odigrana su četiri susreta pretposljednjeg kola Druge HNL, a nakon njih jasno je da će nogometaši Lučkog i sljedeće sezone igrati u ovom rangu natjecanja...

Da živimo u uređenoj državi s jednako takvim nogometnim ligama, nakon ove subote mogli bi ustvrditi tko će na kraju sezone napustiti Drugu HNL. Međutim, iako je jasno koje će tri momčadi zauzeti posljednje tri pozicije, igre i želje na kraju će dati odgovor, a ne samo ono učinjeno na travnjaku i ostvareno prema pravilniku natjecanja.

Naime jasno je da će Lučko kao devetoplasirana momčad sigurno ostati u Drugoj HNL, ali nejasno je koliko će klubova ispasti. Zašto? Razlozi se iz godine u godinu ponavljaju, (pre)strog sustav licenciranja i (ne)ambicioznost nekih klubova za ulazak u viši rang. S financijske strane razumljivo je da klubovi dvaput važu troškove i razmišljaju što će im viši rang donijeti, ali s druge strane - za što si se borio cijelu sezonu ako ne želiš u viši rang?

Tako ćemo morati još malo pričekati za konačni rasplet, prema posljednjim informacijama koje posjedujemo, postoji mogućnost da bi se i desetoplasirani mogao spasiti, ali to je još uvijek neizvjesno i tek nakon završetka sezone stvari će biti jasnije.

Na vrhu je sve jasno, Rudeš je prvi i pokušat će ishoditi licencu za nastup u MAXtv Prvoj ligi, a tko će u dodatne kvalifikacije protiv Cibalije ili Splita, pokazat će posljednje kolo.

U pretposljednjem kolu Solin je na svom travnjaku svladao Dugopolje s 2:1 i tako preskočio Goricu i drži drugu poziciju. Pobjedu su mu donijeli Anđelo Svalina golom u 80. minuti i Antonio Mrković pogotkom u sudačkoj nadoknadi. Dugopolje je u međuvremenu uspjelo poravnati preko Marka Ferića u 85. minuti. Inače domaćin je od 82. minute igrao bez prvog strijelca Marija Jelavića koji je zaradio isključenje.

Prijateljsku utakmicu odigrali su Novigrad i Šibenik, pogodaka nije bilo, a niti prevše uzbuđenja. Obje momčadi jedva čekaju kraj sezone i odmor uoči priprema za sljedeću.

S tri uzastopna poraza Hrvatski dragovoljac zacementirao je desetu poziciju i nalazi se u kritičnoj situaciji. Treći poraz stigao je u gostima kod Sesveta koje su slavile s glatkih 3:0 i ukoliko se nađu tri trećeligaša spremna za Drugu HNL, Hrvatski dragovoljac putuje u niži rang.

Autogolom Marka Barišića domaćin je poveo deset minuta prije odmora da bi u završnici susreta Sesvećani dotukli goste golovima Mateja Ćosića i Luke Begonje za konačnih 3:0.

Budući trećeligaš Imotski poražen je na gostovanju u Lučkom, a domaćin je s tih 2:0 u svakom slučaju osigurao ostanak u Drugoj HNL. Do pobjede su ga vodili pogocima Junryeol Bae i Robert Janjiš.