Real sačuvao prednost domaćeg terena, Kuric propustio donijeti pobjedu Gran Canariji

Petar Jenjić • nedjelja, 28.05.2017.

Odigrane su i sve tri treće utakmice četvrtfinala ACB lige u kojima su do pobjeda došli domaći sastavi. Real Madrid je svladao Mora Banc Andoru 95:84, Unicaja je pobijedila Iberostar Tenerife 71:61, dok je Baskonia strepila do posljednjih sekundi i prošla Gran Canariju rezultatom 73:71. Kyle Kuric je promašio šut za pobjedu gostiju...

Baskonia je uspjela izvući četvrtfinalnu seriju protiv Gran Canarije i pobjedom 73:71 proći među najbolje četiri momčadi. Neizvjesna završnica mogla je otići i na drugu stranu da je Kyle Kuric pogodio šut za pobjedu.

Cijeli je susret bio vrlo izjednačen i bilo je vrlo izvjesno da će odlučivati jedna ili dvije lopte. Dvije minute prije kraja Kim Tillie je donio domaćinu četiri koša viška (73:69), Gran Canaria je preko Eulisa Baeza smanjila na dva poena minusa, ali više od toga nije išlo. Imala je Baskonia nekoliko prilika riješiti pitanje pobjednika, međutim, dala je priliku gostima da izbore pobjedu. Ipak, šut Kylea Kurica nije bio precizan i utakmici je bio kraj.

Kim Tillie je predvodio Baskoniju s 14 poena (1/3 za dva, 4/9 za tricu), dok je Johannes Voigtmann dodao 13 koševa (3/3 za dva, 2/2 za tricu, slobodna bacanja 1/2) i sedam skokova.

Najučinkovitiji je kod gostiju bio Eulis Baez s 18 koševa (3/6 za dva, 0/1 za tricu, slobodna bacanja 12/12). Darko Planinić je susret zaključio s četiri poena (2/4 za dva, slobodna bacanja 0/2) i četiri skoka za nešto više od 13 minuta provedenih na parketu.

Kartu za polufinale osigurao je i branitelj naslova, madridski Real, koji je na domaćem parketu svladao MoraBanc Andorru 95:84 čime je izbjegao veliko iznenađenje.

Domaćin je tek u posljednjoj dionici uspio podebljati prednost i doći do uvjerljivije pobjede. Ključnim se pokazao Sergio Llull koji je ubaci sedam uzastopnih poena i okrenuo zaostatak svoje momčadi u vodstvo. Na Llulla se nadovezao i Luka Dončić da bi pobjedu potvrdio Gustavo Ayon (93:85), 44 sekunde prije kraja.

Do pobjede ih je predvodio Sergio Llull s 19 poena (3/6 za dva, 3/9 za tricu, slobodna bacanja 4/5), dok je nepogrešivi Gustavo Ayon dodao 15 koševa (6/6 za dva, slobodna bacanja 3/3) i devet skokova.

Gostima nije pomogao niti 21 poen Giorgija Šermadinija (8/13 za dva, slobodna bacanja 5/6). David Jelinek je dodao 16 koševa (3/6 za dva, 2/3 za tricu, slobodna bacanja 4/5).

Prednost domaćeg terena iskoristila je i Unicaja koja je svladala Iberostar Tenerife rezultatom 71:61 i izborila polufinale. Domaćin je kontrolirao rezultat od početka do kraja, tijekom druge četvrtine imao i najvećih 16 razlike (35:19). Uspjeli su gosti tijekom drugog poluvremena doći i do šest koševa minusa, ali više od toga nije išlo.

Najbolji je kod Unicaje bio Nemanja Nedović s 15 poena (2/3 za dva, 3/4 za tricu, slobodna bacanja 2/2), dok je Daniel Diez ubacio 12 koševa (2/5 za dva, 2/3 za tricu, slobodna bacanja 2/2).

Goste je predvodio Georgios Borgis s 12 poena (6/10 za dva).