Kosovo i BiH pobjedama izborili kvalifikacije za Svjetsko prvenstvo

Petar Jenjić • nedjelja, 20.08.2017.

Odigrano je i posljednjih pet utakmica pretkvalifikacija za Svjetsko košarkaško prvenstvo u kojima smo saznali i posljednje putnike. Bosna i Hercegovina je u izravnom dvoboju za drugo mjesto bila bolja od Armenije, dok je Kosovo na domaćem parketu svladalo, do danas, neporaženu Estoniju, zaključivši grupnu fazu na drugom mjestu čime je ostvarilo najveći uspjeh u povijesti...

Strahovali su košarkaši BiH uoči ključnog gostovanja u Erevanu protiv Armenije, ali se na kraju pokazalo kako je to bilo uzaludno. Svladali su domaćina 83:66 i osigurali jedno od mjesta koje vodi u kvalifikacije za Svjetsko prvenstvo. Ključnim se pokazala posljednja četvrtina koju su gosti dobili 18:4.

Džanan Musa bio je najbolji igrač BiH kroz cijele kvalifikacije pa tako i večeras. Igrač Cedevite zaključio je susret s 21 poenom, Edin Atić je ubacio 16 koševa. Armence je predvodio Ryan Boatright s 22 koša.

Slavlje bh. košarkaša nakon pobjede protiv... by goloviliga

U drugoj utakmici iste skupine Švedska je bila bolja od Slovačke 86:82 čime ih je ostavila na tek jednoj pobjedi. Šveđani su tak zaključili kvalifikacije na prvom mjestu s četiri pobjede i dva poraza, dok je iza njih, s istim omjerom, ostala Bosna i Hercegovina. Do pobjede ih je predvodio Viktor Gaddefors sa 17 poena, šest skokova i pet asistencija, Markus Eriksson je dodao 16 koševa i osam skokova. Mario Ihring s 20 poena bio je najbolji kod Slovaka.

Pretkvalifikacije je uspješno zaključilo i Kosovo koje je u Prištini svladalo do danas neporaženu Estoniju 75:69. Domaćin je do pobjede i prolaska dalje došao odlično odigranim drugim poluvremenom kada je nadoknadio zaostatak iz prvih 20 minuta. Bili su bolji devet razlike (40:31) što se pokazalo i više nego dovoljnim za pobjedu.

Do slavlja je predvodio Dardan Berisha s 28 poena i šest asistencija, Erjon Kastrati je dodao 13 koševa. Kod Estonaca je Janari Joesaar ubacio 13 koševa za samo 17 minuta provedenih na parketu.

Pretkvalifikacije za Svjetsko prvenstvo:
Švedska - Slovačka 86:82
Armenija - BiH 66:83
Portugal - Bjelorusija 79:78 (nakon produžetka) (Fabio Lima 16p / Vitali Liutič 18p)
Kosovo - Estonija 75:69
Albanija - Nizozemska 37:113 (Michael Moser 8p, 6sk / Yannick Franke 16p)