Petar Jenjić • petak, 13.10.2017.

Odigrane su i preostale tri utakmice prvog kola Eurolige u kojima su pobjede ostvarili domaćini. Crvena zvezda nije pogodila šut za pobjedu i upisala je poraz kod Žalgirisa, Himki je vrlo dobrom posljednjom dionicom slomio otpor Valencije, dok je Barcelona kontrolirala utakmicu protiv Panathinaikosa i upisala laganiju pobjedu...

Žalgiris - Crvena zvezda 78:76

Vrlo neizvjesna utakmica odigrana je u Kaunasu gdje je do prve pobjede stigao Žalgiris. Litavski prvak je rezultatom 78:76 svladao Crvenu zvezdu koja se držala sve do posljednjih sekundi, ali joj je u završnici nedostajalo malo više preciznosti.

Uoči posljednje četvrtine gosti su imali četiri poena viška (57:53), ali Žalgiris predvođen Kevinom Pangosom preokreće rezultat i dolazi do vodstva. Srpska momčad dobro se držala do samog kraja, imala i posljednji napad za pobjedu ili eventualni produžetak, no Taylor Rochestie nije bio precizan pa je domaćin mogao početi slaviti.

Paulius Jankunas s 15 koševa (3/4 za dva, 1/2 za tricu, slobodna bacanja 6/6) i pet skokova te Kevin Pangos s 14 poena (4/6 za dva, 2/5 za tricu) predvodili su Litavce do pobjede.

Najbolji je kod gostiju bio Milko Bjelica s 18 koševa (3/5 za dva, 2/5 za tricu, slobodna bacanja 6/6).

Himki - Valencia 75:70

U utakmici s nekoliko velikih preokreta Himki je pobijedio Valenciju rezultatom 75:70 i tako novu europsku sezonu otvorio u pozitivnom tonu. Španjolski prvak na svoje prvo slavlje ipak će morati još malo pričekati.

Himki je igrao nešto bolje u prvom poluvremenu i čuvao prednost na svojoj strani, sve dok Valencija serijom 18:4 u trećoj dionici nije prešla u vodstvo. Međutim, na sličan način uzvraća i domaćin, serijom 19:3 praktički prelama utakmicu. Uspjeli su gosti još jednom doći na četiri koša minusa (68:64) i ozbiljnije zaprijetiti, ali to je bilo sve od španjolske momčadi.

Domaćine je do pobjede predvodio Aleksej Šved s 19 koševa (3/10 za dva, 2/7 za tricu, slobodna bacanja 7/9), dok je Thomas Robinson dodao 16 poena (6/8 za dva, slobodna bacanja 4/7) i šest skokova.

Najučinkovitiji u redovima Valencije bio je Erick Green s 22 poena (6/8 za dva, 1/6 za tricu, slobodna bacanja 7/8) i osam skokova.

Barcelona - Panathinaikos 98:71

Barcelona je na domaćem terenu bila bolja od Panathinaikosa i tako uspješno ušla u novu europsku sezonu. Grci su vodili tek u nekoliko navrata tijekom prve četvrtine i kada je katalonska momčad preuzela vodstvo više ga nije ispustila. Početkom drugog poluvremena došla je do prve dvoznamenkaste prednosti i gosti se do kraja nisu uspjeli oporaviti.

Najbolji je u redovima pobjedničke momčadi bio Kevin Seraphin s 24 poena (9/12 za dva, slobodna bacanja 6/9) i devet skokova. Ante Tomić odigrao je tek pet i pol minuta te je za to vrijeme ostvario učinak od dva poena (1/2 za dva) i tri skoka.

Najbolji je kod Panathinaikosa bio Nikos Pappas s 20 koševa (6/8 za dva, 1/4 za tricu, slobodna bacanja 5/6) i četiri skoka.