Bundesliga, 8. kolo, 13.10.2017, 20:30 h
Stuttgart
Stuttgart 2:1 Köln
Köln

Luka Medić • petak, 13.10.2017.

U Stuttgartu je otvoreno osmo kolo Bundeslige. Domaći sastav, koji igra povratničku sezonu u najjačem razredu njemačkog nogometa, dočekao je posljednju momčad prvenstva, Köln, a Stuttgart je slavio s 2:1...

Povratnička sezona u Bundesligu nije na najbolji način počela za peterostrukog prvaka Njemačke. Stuttgart je u sedam kola osvojio jednako toliko bodova. U prvih pet utakmica upisali su čak tri poraza, a do prve utakmice nakon reprezentativne pauze na kontu je bilo svega sedam bodova. Nova mini-serija do sljedeće stanke u studenom nije mogla započeti na bolji način, Stuttgart je za pokušaj izlaska iz krize imao, ako se pogleda tablica, najlakšeg mogućeg protivnika. Uz to Stuttgart je igrao pred svojim navijačima osvojio svih sedam bodova, pa se očekivala pobjeda protiv posljednje momčadi lige. Köln je u velikim problemima, u prvih sedam utakmica osvojio je svega jedan bod, i to kod jedne od senzacija ovogodišnjeg prvenstva, Hannovera. No, nakon toga Köln se vratio na stari put, te je nakon domaćeg poraza od Leipziga 2:1 isti rezultat upisao na gostovanju u najvećem gradu Baden-Wittenberga. Hrvatski nogometaš u dresu Stuttgarta Josip Brekalo startao je od prve minute, a nakon malo više od sata igre zamijenio ga je Akolo, igrač koji je u posljednjim trenucima susreta donio pobjedu domaćinima.

Gosti su bili bolji u prvih pola sata susreta kada su stvorili nekoliko poluprilika za vodstvo. Najviše se u tim minutama istaknuo japanski nogometaš Yuya Osako. Domaća obrana nije se mogla nositi s Japancem, ali napadaču gostiju nedostajalo je preciznosti. Prvo mu je udarac s desetak metara završio pored vrata, dok je jednom domaćine spasio vratar Zieler. Uz Osaka, u strijelce su se mogli upisati i Zoller, ali i Lehman, čiji je udarac s više od 25 metara obranio dobro raspoloženi Zieler.

U tim trenucima susreta Stuttgart je imao jednu izglednu priliku, no na drugoj strani malo preciznosti nakon solo-akcije nedostajalo je Donisu. Dodatne probleme u tom dijelu utakmice domaćima je izazvala i ozljeda Kaminskog, koji je morao izaći u 20. minuti susreta. Zamijenio ga je Beck, koji je unio dosta živosti u svoju momčad.

Nakon početne uspavanke, domaćini su se probudili u posljednjih 15-ak minuta susreta. Prvo je zaprijetio Donis nakon odličnog dodavanja Becka, no grčki nogometaš ponovno nije bio precizan. U 35. minuti susreta najveća prilika za domaćine na susretu. Beck je ušao u kazneni prostor gostiju i uputio je udarac prema vratima, ali njegov pokušaj blokirala je domaća obrana. Odbijena lopta stigla je do Brekala koji se nalazio točno po sredini gola na malo više od deset metara. Hrvatski nogometaš nije puno razmišljao, iz prve je pucao na gol, ali i njegov pokušaj blokirala je obrana. No, tu nije bio kraj mukama gostiju. Lopta se ponovno odbila do domaćih igrača, ovog puta na svega nekoliko metara od gola, prvi je do nje stigao Asacibar. Nevjerojatno je što je argentinski nogometaš uspio promašiti. Sa svega nekoliko metara pucao je točno u vratara gostiju Horna, koji je nekako na gol liniji uspio zaustaviti taj udarac, pa je nakon trećeg pokušaja gostujuća obrana uspjela otkloniti opasnost.

Ali što se nije dogodilo tada je dvije minute kasnije. Gosti su izgubili loptu na sredini terena, a kako im je obrana bila nepostavljena Terodde i Donis krenuli su u polu-kontru, a pred sobom su imali tri gostujuća igrača. Terodde je dugo vukao loptu i onda je točnim pasom izbacio Donisa u izglednu priliku pred Horna. Grčki napadač s čuvarem na leđima uspio se ograditi i u padu s desetak metara prebaciti istrčalog Horna za vodstvo domaćina 1:0.

Zasluženo? Ako se gleda nekoliko minuta prije tog pogotka, pravo je čudo što Köln i ranije nije primio zgoditak. Ipak, treba priznati kako do 32. minute domaćini praktički nisu ni zaprijetili, ali to je tipična Kölnova priča ove sezone. Igra nije toliko loša, ali realizacija je katastrofalna. Do kraja poluvremena više nije bilo nekih izglednijih situacija, pa se na odmor otišlo s minimalnom prednošću domaćeg sastava.

U drugom dijelu domaćini su krenuli po drugi pogodak. Bilo je tu nekih pokušaja, Beck je ponovno sjajnim dodavanjima upošljavao suigrače, ali u prvom dijelu osim pokušaja Teroddea, čiji je udarac obranio Horn, Stuttgart nije uspio zaprijetiti. Gosti se nisu predavali, nakon jednog dobrog ubačaja s desne strane kojeg je poslao Klunter, napadači Kolna se nisu najbolje snašli pa je domaća obrana lako to otklonila. U 61. minuti iz igre je izašao Brekalo, a umjesto njega ušao je Akolo. Kasnije će se to pokazati kao ključan potez domaćeg stratega Hannesa Wolfa.

U 65. minuti Donis je uputio udarac direktno iz prekida s vrha kaznenog prostora, ali Horn je to bez problema obranio. U narednih desetak minuta obje momčadi su krenule po pogodak, Stuttgart po potvrdu pobjede, Köln po izjednačenje. Nakon nekoliko poluprilika na obje strane, gosti su uspjeli izjednačiti. Zoller je krenuo u proboj ali kada je vidio da neće moći daleko ostavio je za Heintza koji se odlučio za udarac s 20-ak metara. Tukao je u gornji desni kut domaćih vrata. Iako se Zieler rastegnuo koliko je god mogao, udarac je bio dovoljno jak i dovoljno precizan da završi u mreži da, pa možemo reći, zasluženo izjednačenje.

Stuttgart je tada krenuo po sva tri boda, a do njih je stigao doslovno u posljednjim trenucima susreta. Gosti su primili pogodak na pomalo naivan način. Akcija nije obećavala puno, nakon što je Beck izveo aut za Akoloa, Kongoanski nogometaš bio je dosta udaljen od vrata bez previše mogućnosti. U kaznenom prostoru i oko njega imao je tek dva suigrača i činilo se kako će dobro postavljena gostujuća obrana otkloniti tu opasnost. Akolo je primio loptu i iako je bio okužen Lehmannom i Handwerkerom, uspio je nekako pronaći način da ih prođe i krene u kazneni udarac. Lehmann je završio na podu, a Handwerker je krenuo za Akolom. Nakon što je ušao u kazneni prostor neshvatljiva odluka gostujuće obrane. Handwerker, koji je cijelo vrijeme pratio napadača domaćih povukao se nazad prema svojim vratima i tako ostavio prostora Kongoancu da uzme još pokoji korak više. Nakon što je zaobišao i Heintza, koji ga je pokušao omesti, Akolo je pucao na gol. Iako udarac nije bio snažan, prošao je prvo pored Sorensena, a onda i kroz noge upravo Handwerkeru, koji ga je pustio na početku akcije. Lopta je promijenila smjer, prevarila Horna i završila u mreži za veliko slavlje na Mercedes-Benz Areni.

Tako je Stuttgart u posljednjim trenutcima susreta, uz veliku pomoć gostujuće obrane stigao do velike pobjede i sva tri boda. Trenutno s deset bodova drži deseto mjesto. Köln je ostao posljednji s jednim bodom u osam susreta. U idućem kolu Stuttgart putuje u goste Leipzigu, a Köln u derbiju začelja dočekuje Werder.